Zamknij

Darmowe badania bez kolejek w sobotę w Onkologii!

Natalia ZbroińskaNatalia Zbroińska 09:00, 06.06.2024 Aktualizacja: 17:59, 08.06.2024
Skomentuj SK SK
reo

Ursynowska Onkologia organizuje w sobotę dzień otwarty. Wydarzenie odbędzie się z okazji Dnia Matki, Dziecka oraz Ojca pod hasłem „Zdrowie - najlepszy prezent dla całej rodziny”. Tym razem dostępnych będzie więcej bezpłatnych badań, które można wykonać bez kolejek, zaproszeni są również najmłodsi. 

Z raportu „Dlaczego się nie badamy? Profilaktyka nowotworowa Polek i Polaków” wynika, że aż 64% Polaków nie wykonuje regularnych badań profilaktycznych w kierunku nowotworów. Z tego też powodu Narodowy Instytut Onkologi przy ul. Roentgena regularnie organizuje dni otwarte, podczas których można bezpłatnie i bez kolejek przebadać się.

Z okazji minionego Dnia Matki, Dziecka oraz zbliżającego się Dnia Ojca NIO ponownie zaprasza mieszkańców na swoje wydarzenie, tym razem pod hasłem „Zdrowie - najlepszy prezent dla całej rodziny”.

Wyjątkowy dzień otwarty w Onkologii

Zbliżający się dzień otwarty w Instytucie, który odbędzie się już w najbliższą sobotę 8 czerwca w godzinach 9-14 będzie wyjątkowy. Oprócz konsultacji i bezpłatnych badań placówka zadbała o edukację najmłodszych. Dzieci nauczą się, dlaczego w życiu ważny jest sport i aktywność fizyczna, porozmawiają ze specjalistami o zdrowej diecie oraz będą miały okazję skorzystać z kontroli dentystycznej. 

Nigdy wcześniej, podczas podobnych wydarzeń w Instytucie, oferta badań profilaktycznych i promocji zdrowia nie była tak szeroka. W tym roku, po raz pierwszy, zaproszenie kierujemy także do najmłodszych

- mówi Monika Dzienyńska - Dyk, rzeczniczka Narodowego Instytutu Onkologii. 

Dzieci skorzystają z dentonusa - mobilnego gabinetu stomatologicznego przeznaczonego wyłącznie dla nich.

A co Instytut przygotował dla dorosłych uczestników? Z bezpłatnego badania cytologicznego będą mogły skorzystać ubezpieczone kobiety w wieku od 25 do 64 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały profilaktycznej cytologii. Badania mammograficzne przewidziane są dla ubezpieczonych pań w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały profilaktycznej mammografii.

Dodatkowo uczestnicy wydarzenia skorzystają z konsultacji z lekarzem onkologiem, otrzymają porady dietetyka, porady dla osób chcących rzucić palenie czy od koordynatora opieki onkologicznej. Na miejscu będzie można również uzyskać porady urologa, nauczyć się samobadania piersi, zbadać znamiona za pomocą dermatoskopu oraz zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Szczegółowy program publikujemy poniżej.

Dni Otwarte odbędą się w Centrum Profilaktyki Nowotworów przy ul. Roentgena 5. To budynek widoczny na zdjęciu tytułowym, do którego wchodzi się od strony ul. Roentgena. 

Program Dnia Drzwi Otwartych w NIO:

badania cytologiczne (dla ubezpieczonych Pań, w wieku od 25 do 64 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały profilaktycznej cytologii),

badania mammograficzne (dla ubezpieczonych Pań, w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały profilaktycznej mammografii),

• konsultacje lekarza onkologa,

• porady ogólne lekarza urologa (od godz. 11:30),

badanie znamion za pomocą dermatoskopu,

• porady dietetyka,

• nauka samobadania piersi,

• porady dla osób chcących rzucić palenie,

• porady koordynatora opieki onkologicznej,

pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Partnerzy Dnia Drzwi Otwartych zapraszają na:

Amazonki - Stowarzyszenie Warszawa Centrum - porady dla pacjentów,

Dentobus - mobilny gabinet dentystyczny dla dzieci (do 18. roku życia),

Instytut Hematologii i Transfuzjologii - Ośrodek Dawców Szpiku - rejestracja do bazy dawców szpiku,

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie - meleks strażacki dla dzieci, edukacja przeciwpożarowa w namiocie Komendy Wojewódzkiej

Fundacja Multisport - strefa aktywności fizycznej dla dzieci i dorosłych,

Oddział Wojewódzki NFZ - m.in. wydawanie kart EKUZ, analiza składu i masy ciała, informacje o lecznictwie uzdrowiskowym,

Sady Grójeckie - pyszne, zdrowe soki dla uczestników,

Sarcoma - zapisy na Onkobieg 2024,

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych - spotkanie z ambasadorami kampanii „przeŻYJMY to jeszcze raz”,

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie - m.in. porady z zakresu ochrony zdrowia i ochrony przed kleszczami.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

OlaOla

3 0

A co znaczy "darmowe badania bez kolejek"? Czy już wiadomo,że nie będzie kolejek? 13:36, 06.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

IwonaIwona

3 0

Dlaczego jest podkreślane ,że ubezpieczone Panie ? A może przydałoby się zrobić dla wszystkich ,także tych którzy nie mają pracy i nie są ubezpieczeni ? 16:28, 07.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

abab

0 0

Byłem. Badałem znamiona dermatoskopem. Chciałem zbadać jedno, które mi się nie podobało, ale badanie objęło całe ciało - od stóp do głów.
Do rejestracji czekałem 40 minut. Do lekarza około 2 godzin, chociaż przyjęcia odbywały się w 2 gabinetach. Czyli kolejki jednak były.
Uwaga do organizatorów: w przyszłości powinno być więcej stanowisk dermatologicznych - dla dobra czekających pacjentów i potwornie obciążonych lekarzy.
Do badań kobiecych wchodziło się z marszu. 16:14, 08.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdamAdam

0 0

Byłem trochę przed dziesiątą z dzieckiem, żeby zrobić przegląd zębów. Zostaliśmy przyjęci bez żadnej kolejki, potem przy okazji - nadal bez żadnej kolejki - przejechaliśmy się pojazdem strażackim, popsikaliśmy do celu z węża strażackiego i przeszliśmy miniszkolenie z pierwszej pomocy. Więc na przyszłość radzę wszystkim przychodzić wcześnie, kiedy jeszcze jest mało ludzi.
(tak, wiem, że jeśli wszyscy posłuchają tej rady, to nie będzie mało ludzi - ale nie posłuchają) 16:23, 08.06.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

abab

0 0

Adamie, ja byłem o 10.20, czyli trochę po Tobie. Tak więc problem z kolejką polega nie na wczesnym przychodzeniu, lecz na ogromnej liczbie osób do dermatologa. Stąd prośba do organizatorów, aby w przyszłości było więcej stanowisk dermatologicznych, bo takie jest zapotrzebowanie spowodowane coraz większą świadomością nowotworów skóry.
A poza tym wielkie dzięki do Instytutu Onkologii za akcję, gdyż wyłapano mi podejrzane znamię i mam od ręki skierowanie do chirurga.
PS Z tym znamieniem byłem już u lekarza rodzinnego. Termin do dermatologa na NFZ to 2 miesiące. 16:42, 08.06.2024


0%