Prezydent Rafał Trzaskowski przedstawił dziś ekipę swoich najbliższych współpracowników w nowej kadencji. Pierwszym zastępcą prezydenta została Renata Kaznowska, odpowiadająca w stołecznym ratuszu za kluczowe sprawy: oświaty, zdrowie, sport, architekturę i planowania przestrzennego, polityka mobilności.
Słowo "pierwszy" w tytule funkcji ma znaczenie. Zmieniły się zasady rządzenia gminami w przypadku, gdy jej włodarz złoży lub straci mandat. Do tej pory premier mianował komisarza, po zmianach władzę w gminie przejmuje właśnie pierwszy wiceprezydent. To ważna informacja w świetle ewentualnego kandydowania Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich.
Nową wiceprezydentką, zgodnie z zapowiedziami przedwyborczymi, została Adriana Porowska z Polski 2050. Ma się zająć sprawami społecznymi, komunikacją społeczną oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi.
Działałam na rzecz osób doświadczających bezdomności, uchodźców, ale także wspierałam potrzebujących w pandemii. Jeśli chciałabym, żeby myślano o mnie obrazami, to myślę, że byłby to obraz, który przedstawiałby drogę do domu. Czasami droga jest kręta i długa, ale prowadzi do domu. Jeśli słowo – to też będzie to dom, składający się z determinacji, odwagi, ale i miłości. To są słowa, którymi określiłabym to, co chciałabym wprowadzić w mieście
- powiedziała Porowska.
W ratuszu pozostaje Tomasz Bratek, dotychczasowy wiceprezydent, który nadzoruje: geodezję, gospodarkę nieruchomościami, reprywatyzację, użytkowanie wieczyste. Czwartą wiceprezydentką pozostaje Aldona Machnowska-Góra, która odpowiada za Biuro Kultury, Biuro Polityki Lokalowej, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i Urząd Stanu Cywilnego.
Ustawa samorządowa nie pozwala na powołanie więcej niż czterech zastępców prezydenta, ale i na to władze miasta znalazły sposób już w poprzednich kadencjach. W mieście powoływani są dyrektorzy koordynatorzy, praktycznie w randze wiceprezydenta.
Jedną z dyrektorek pozostała Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy. Nie wiadomo co będzie z Karoliną Zdrodowską, była radną Ursynowa z Nowoczesnej, która odpowiadała za przedsiębiorczość i sprawy gospodarcze.
Jak zapowiedział prezydent Trzaskowski, o jej przyszłości będzie rozmawiał po powrocie z jej urlopu. Wszystko jednak wskazuje na to, że Zdrodowska odejdzie z zarządu miasta.
A kto przejmie nadzór nad inwestycjami oraz sprawami drogowymi i transportowymi - jednymi z kluczowych tematów stolicy?
Rafał Trzaskowski postawił na Tomasza Mencinę - byłego burmistrza Bielan, burmistrza Ursynowa oraz byłego radnego naszej dzielnicy. Mencina to prawnik, przedstawiciel konserwatywnego skrzydła Platformy Obywatelskiej, zaufany człowiek Trzaskowskiego - znają się jeszcze z czasów szkolnych.
Na Ursynowie rządził w latach 2006-2009. Podał się do dymisji w związku z oskarżeniami o zaniedbanie egzekucji kar od wykonawcy Areny Ursynów, który nie dotrzymał umówionego terminu realizacji inwestycji. Pracował w MPWiK, w 2015 roku został burmistrzem Bielan.
Mencina wraz z innymi urzędnikami został oskarżony we wciąż nierozstrzygniętej sprawie 16-latki, która zjeżdżała na rolkach nową ścieżką w w parku na Bielanach, straciła równowagę i wpadła pod samochód. Na ścieżce miało nie być tzw. włączenia w chodnik. Wg śledczych burmistrz miał nie zapewnić bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego – ścieżka przechodziła remont. Obrońcy burmistrza uważają, że to nie zarząd dzielnicy odpowiadał za budowę ścieżki. Sąd wciąż nie wydał wyroku.
Sekretarzem miasta pozostaje Maria Wasiak, z kolei nad budżetem miasta będzie czuwała Marzanna Krajewska, która w poprzedniej kadencji była dyrektorką Biura Planowania Budżetowego. W ratuszu zostają także Elżbieta Markowska – dyrektorka magistratu oraz Wioletta Paprocka-Ślusarska – dyrektorka Gabinetu Prezydenta.
Transport, edukacja, polityka zdrowotna i bezpieczeństwo – zgodnie z zapowiedziami prezydenta Trzaskowskiego działania w tych obszarach będą priorytetowe, jeśli chodzi o funkcjonowanie miasta.
Prezydent poinformował także, że zgodnie z jego wcześniejszymi zapowiedziami w tym roku zostaną wprowadzone tymczasowe obniżki opłat za odpady. Poza tym został już złożony projekt uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. Podczas najbliższych sesji tymi kwestiami zajmie się Rada Warszawy.
[ZT]16020[/ZT]
task11:16, 22.05.2024
"Bezwstydnie kopiują *%#)!& rzeczy z Ameryki. Jakie to żenujące" - napisał Elon Musk, komentując zarządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego.
Takie prezydenta Warszawy mamy, że nawet w USA się z niego śmieją. Brawo słoje ursynowsko-wilanowskie.
rwać11:17, 22.05.2024
Kiedy w tym grajdole opanujecie cytowanie? Jeśli taka podstawowa funkcjonalność was przerasta to może zamknijcie tego bloga albo oddajcie go komuś bardziej ogarniętemu.
tylewtemacie13:00, 22.05.2024
Wybrany przez warszafkę Czerwony *%#)!& Rafał Trzaskowski – syn ubeckiej agentki o ps. „Janina” już wydał rozporządzenie, zgodnie z którym „Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach”!
W ten sposób spełniło się jedno z proroctw Orwella, w którym z pracy wywaleni będą wszyscy ci, którzy zwrócą się do mężczyzny per „pan”, a do kobiety per „pani”, lub odważą się nosić krzyżyk na piersi
Boom13:07, 22.05.2024
Jakoś mówienie do bezdzietnego kawalera ojcze ci nie przeszkadza. Ale jak ktoś do niego powie tato to jest afera na całą wieś 🤣
Patryk18:13, 22.05.2024
Warszawa jako miasto tyle się nacierpiała przez komunistów, a ludzie, z własnej woli wybrali na prezydenta zadeklarowanego człowieka lewicy.
Boom18:15, 22.05.2024
Najwięcej wycierpiała z powodu niemieckich katolików i protestantów. Nie znasz historii.
tylewtemacie10:49, 26.05.2024
14 Kwietnia 966 data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Krzyz jest wiec symbolem Panstwa Polskiego symbolem istnienia naszego panstwa i dlatego winien byc obecny w kazdym urzedzie panstwowym.
Koniec kropka. Trzaskowski poprzez swoja decyzje udowodnil ze jest nieukiem ze nie zna Historii Polski albo ze celowo te historie fałszuje
3 5
Natomiast z prezydenta Polski cały świat skoro deklaruje taki głęboki żal po śmierci irańskiego oprawcy. A Polska to świecki kraj i mam w nosie zdanie Muska. Ma swojego Trumpa, niech się nim zajmuje.
4 1
Nie bronię Dudy, ale skoro utrzymujemy z jakimś państwem relacje dyplomatyczne to w przypadku śmierci ich prezydenta wysyła się notę kondolencyjną i nie wypada napisać, że się cieszymy, że kanalia umarła, jeśli nawet się cieszymy.
Po drugie pisanie, że cały świat się śmieje, to tak jakby napisać, że cała Warszawa się śmieje, bo wie jaka jest twoja matka.
3 3
Można było napisać suche kondolencje bez rozwijania tematu I porównywania do katastrofy tupolewa, bo to podnosi rangę tego łotra.
A moja uwaga, że się cały świat śmieje była odpowiedzią na to, że się USA śmieje.
3 4
Polska jest świeckim krajem i w urzędach publicznych oraz szkołach nie powinno byc jakichkolwiek oznak religii. jest na ro miejsce w kościele
2 2
Agnik, krzyż trzymany przez Zygmunta na kolumnie też będziemy zdejmowac czy może zostać? Marsze BLM nie przeszkadzają, parady równości nie przeszkadzają, przyklejeni ekoterrorysci do ulic nie przeszkadzają. Krzyż w kraju chrześcijańskim nagle przeszkadza. Ale oczywiście hanuka w sejmie jest ok.
0 0
Task, twoje argumenty pokazują głęboki brak zrozumienia istoty problemu. Tak, parady kogokolwiek tak, posąg z krzyżem tak, bo to pokazuje tolerancję i wolność wyboru. Nie dla jakichkolwiek symboli religijnych w urzędach i państwowych szkołach. Rozumiesz różnicę czy nie?