- Pamiętam chmurę dymu nad lasem. I strach, bo dwóch córek nie było w domu, poszły się bawić. Kiedy wróciły, okazało się, że były blisko miejsca, w którym spadł samolot. Starsza potem przez miesiąc budziła się z krzykiem – opowiada pani Wiesława, która jak wiele innych osób, co roku bierze udział w uroczystościach rocznicowych w Lesie Kabackim.
W tym roku przypada 37. rocznica katastrofy samolotu IŁ 62M "Kościuszko", który spadł na Las Kabacki 9 maja 1987 roku. To największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa cywilnego. Na pokładzie Iła leciały 183 osoby. Pilotom po serii awarii i pożarów, które zmusiły ich do zawrócenia z trasy lotu do Nowego Jorku, do szczęśliwego lądowania na Okęciu zabrakło zaledwie 40 sekund.
Co roku na miejscu katastrofy w Lesie Kabackim, przy pomniku i symbolicznym krzyżu, odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary. Księża z pobliskiej parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu odprawiają mszę świętą, spotykają się rodziny zmarłych, żyjący świadkowie katastrofy, okoliczni mieszkańcy i przedstawiciele władz lokalnych. Są też zawsze pracownicy PLL LOT, którzy oddają cześć załodze "Kościuszki".
W najbliższy czwartek 9 maja o godz. 11 - w godzinie katastrofy - przy pomniku w Lesie Kabackim spotkają się rodziny ofiar katastrofy, zostanie odprawiona polowa msza święta, przygotowana została oprawa muzyczna. Natomiast o godz. 19 w Archikatedrze św. Jana odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji zmarłych.
Organizatorka uroczystości prosi rodziny oraz mieszkańców Ursynowa o przesyłanie wszelkich materiałów związanych z katastrofą "Kościuszki", takie jak zdjęcia, wywiady, publikacje. Z materiałów tych na 40. rocznicę katastrofy w 2027 roku zostanie przygotowana specjalna wystawa.
Materiały można wysyłać na adres skrytki pocztowej Sławy Mielżyńskiej-Łykowskiej: FUP Warszawa 79, BOX-18, ul. Skorochód-Majewskiego 18, 02-105 Warszawa.
[ZT]7664[/ZT]
1 0
Widziałem tę chmurę czarnego dymu nad Lasem Kabackim . Straszna tragedia . Cześć ich pamięci , pamiętamy .