Zamknij

Uwaga! Zmiana czasu! Kto przestawi te zegary na Ursynowie?

Redakcja Haloursynow.plRedakcja Haloursynow.pl 10:56, 29.03.2025
Skomentuj SK SK

Dziś w nocy wskazówki zegara wędrują o godzinę do przodu. A to oznacza, że jutrzejsza niedzielna pobudka będzie trudniejsza niż zwykle... A kto przestawi największe ursynowskie zegary, których wskazówki mają półtora metra?

Punktualnie o 2:00 w nocy wskazówki zegara trzeba przesunąć na godzinę 3:00. Przechodzimy na czas letni. Dzień będzie wydawał nam się dłuższy, bo później zrobi się ciemno.

Zmiana czasu może sprawić problemy praktyczne, choć w tym roku zmiana wypada w święta wielkanocne, podczas których życie się uspokaja. Jeśli ktoś z Was będzie korzystał w nocy z komunikacji miejskiej, to musi wykasować z rozkładu jazdy kursy między 2:00 a 2:59. Jeśli korzystacie tej nocy z pociągów, zapoznajcie się ze zmianami w rozkładzie jazdy PKP. Pociągi będą stały przez godzinę na najbliższych stacjach.

Kto przestawi wielkie zegary na wieżach na Ursynowie?

Wskazówki przestawią także zegary umieszczone na wieżach budynków ursynowskich. Są dwa takie miejsca: na wieży ratusza przy alei KEN oraz na budynku biurowym kompleksu dawnego "Edbudu" przy alei KEN 18.

Okazuje się, że podobnie jak w naszych elektronicznych zegarkach, czas zmieni się bez udziału człowieka. Mechanizmy tych czasomierzy są automatyczne i przestawią się same. Oba zegary powstały w pracowni zegarmistrzowskiej Władysława Mellera, który jest najsłynniejszym w Polsce specjalistą od zegarów wieżowych. Wskazówki mają długość ok. 1,5 metra!

Oczywiście największym zegarem w Warszawie jest ten na Pałacu Kultury i Nauki. Zegar Millenijny uruchomiono w noc sylwestrową 2000/2001. Tarcza ma średnicę 6,3 m, mała wskazówka ma 2,7 m długości, a duża - 3,54 m. Gigantyczny mechanizm wisi na wysokości 152 metrów. - Przy dobrej widoczności widoczny jest nawet z odległości 5 kilometrów - mówi Zygmunt Świerczeński z PKiN. 

Kiedy likwidacja zmiany czasu?

W całej Unii Europejskiej na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca, a do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Wydawany co pięć lat na kolejne 5 lat komunikat Komisji Europejskiej wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego.

Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii).

Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu okazali się m.in. Polacy. Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2019 roku wynikało, że przeciwko temu dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 proc.), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc. Przeważająca większość dorosłych Polaków, przy przejściu na jeden czas, preferowała czas letni środkowoeuropejski zwany czasem letnim. Za tym wyborem opowiada się ponad 74 proc. respondentów.

Komisja Europejska - na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych - we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19. W 2021 r. KE zaleciła jednak państwom członkowskim kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących zmiany czasu do 2026 r.

Badań dotyczących wpływu zmiany czasu na nasze zdrowie, samopoczucie, środowisko i gospodarkę nie brakuje. Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.

Wprowadzenie czasu letniego, tj. przesuwanie wskazówek zegarów o godzinę do przodu w okresie wiosenno-letnim, jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII wieku. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. Dlatego też czas letni określa się w języku angielskim, jako "czas oszczędzający światło dzienne". W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%