Poprzedni rok szkolny dla wychowanków Przedszkola Specjalnego nr 213 przy ul.Teligi był szczególny. W lipcu pełną parą ruszył remont budynku. Na czas przebudowy podopieczni musieli się przenieść do innych przedszkoli. Zajęcia odbywały się w trzech miejscach - przy ulicy Lokajskiego, Wokalnej i Hawajskiej. Z utęsknieniem przedszkolaki z niepełnosprawnościami czekały na powrót do znanego im miejsca.
Wciąż jesteśmy - jak to się mówi - na walizkach, ale wszyscy są szczęśliwi, że mogą wrócić do domu
- mówi z dumą dyrektor Przedszkola Specjalnego Michał Kopiczyński.
A w tym domu zmieniło się wszystko. Budynek zyskał nową elewację, docieplenie, odnowiono ściany w środku. Na zewnątrz zamontowano specjalne rolety pochłaniające ciepło. Całkowicie wymieniono instalację elektryczną i niezbędną w nowoczesnych terapiach sieć internetową. Szybki internet był szczególnie ważny w gabinetach specjalistycznych, gdzie terapeuci oprócz konwencjonalnych metod terapii wykorzystują różnego rodzaju gry dydaktyczne, programy do komunikacji alternatywnej czy specjalne książki. Ulepszono też system przeciwpożarowy. W przypadku, gdy wystąpi jakiekolwiek zagrożenie, wszystkie drzwi automatycznie się otwierają, aby ułatwić opuszczenie placówki.
Jest też kilka ułatwień dla rodziców. Zamontowano system wideodomofonów, dzięki którym rodzice przywożący dziecko na terapie lub zajęcia mogą od razu skontaktować się z danym wychowawcą. W porównaniu do poprzednich lat, zamiast drzwi skrzydłowych są automatyczne. Pozwala to na wygodne wiezienie dziecka na wózku inwalidzkim.
Bardzo dużym ułatwieniem jest nowa winda, dzięki niej w pełni można wykorzystać piwnicę. Wcześniej wózki inwalidzkie, na których rodzice przywozili swoje dzieci, zastawiały cały główny korytarz. Teraz na dole znajduje się wózkownia. Wykorzystanie windy jest również ulgą dla pracowników, a wyniesienie czegoś z piwnicy jest zdecydowanie łatwiejsze.
Na początku nie przewidywaliśmy powstania windy w tym miejscu, w szkole pracuje 70 osób i takie udogodnienie sprawi, że wszystkim nam będzie lżej. Zwłaszcza że praca z dziećmi niepełnosprawnymi to praca fizyczna. Codziennie trzeba się nadźwigać, dlatego moim zdaniem jest to strzał w dziesiątkę
- mówi dyrektor przedszkola Michał Kopiczyński.
Podopieczni przedszkola mają do dyspozycji wyremontowane toalety dla dzieci. Zainstalowano specjalne niskie sedesy oraz udogodnienia dla niepełnosprawnych. Stworzono toaletę dla gości oraz męską dla personelu. Sale lekcyjne też zostały odnowione. Zakupiono kosztowny sprzęt pozwalający na lepszą rehabilitację dzieci poprzez pionizację. Mowa o urządzeniach Innowalk oraz Galileo.
Sprzęt do rehabilitacji chodu jest ogromnym odciążeniem pracowników, ponieważ sam proces pionizacji dzieci ma duży wpływ na ich zdrowie. Zakupiono dwie nowoczesne maszyny, które m.in. fizycznie poruszają nóżkami dzieci, co do tej pory robili pracownicy i było to dla nich bardzo obciążające
- dodaje dyrektor Kopiczyński.
W przedszkolu pracownicy opiekują się dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami m.in. zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym czy ze spektrum autyzmu. Sporo dzieci nie mówi, jeździ na wózku lub ma nadpobudliwości psychoruchowe. W opiece nad nimi pomagają wszyscy.
Często inaczej traktuje się pracowników takich jak pani woźne, pomoce nauczyciela czy kucharki. Jednak w takim miejscu jak to są one równorzędnymi pracownikami, bez ich pomocy nie byłoby przedszkola. Nasze panie, które pracują kilka, lat są wyspecjalizowanie. Potrafią np. pomagać w karmieniu dzieci zewnątrz jelitowo, odsysają ślinę czy potrafią odpowiednio zareagować podczas epilepsji, która zdarza się dość często u dzieci z zaburzeniami. Tacy pracownicy są niezastąpieni
- podkreśla Kopiczyński.
Przedszkole Specjalne w tej chwili to pięć grup dla dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością (co najmniej dwie niepełnosprawności) w wieku od 3 do 9 lat. Są cztery grupy dla dzieci z autyzmem oraz dwie grupy rewalidacyjno-wychowawcze (wspomagające rozwój) dla osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną od 3. do 25. roku życia. Są też grupy wczesnego wspomagania dla dzieci, do których mogą się zapisać również osoby z zewnątrz.
Dzielnica na pełną modernizację wydała prawie 7,5 mln złotych.
[FOTORELACJA]5254[/FOTORELACJA]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz