Czerwiec to procesje na ulicach. Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzone jest w Polsce od XIV wieku. Procesje wiernych zatrzymują się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Dla katolików uczestnictwo w tym dniu we mszy świętej jest obowiązkiem.
Około godz. 12 na ulice Ursynowa wyruszy największa z procesji - w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego przy alei KEN. Wierni przejdą od kościoła aleją Komisji Edukacji Narodowej, skręcą w ul. Bartóka, następnie w Jastrzębowskiego i wrócą do świątyni aleją KEN. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu, które w rejonie głównej alei Ursynowa potrwają przez ok. 2 godziny.
Procesję prowadzącą przez duże ulice organizuje również parafia Ofiarowania Pańskiego przy Stryjeńskich. Procesja wyruszy po głównej mszy ok. 11. Przewodniczył jej będzie wikariusz biskupi do spraw sakramentalnych, kanclerz kurii ks. prałat dr Janusz Bodzon. Wierni przejdą wzdłuż ulicy Belgradzkiej do alei KEN i z powrotem drugą stroną. A więc należy się spodziewać niewielkich utrudnień dla kierowców głównie na ul. Belgradzkiej.
Po mszy świętej o godz. 12 swoją procesję rozpoczyna parafia św. Tomasza Apostoła przy Dereniowej. Możliwe utrudnienia wokół kościoła, a więc głównie przy ulicach Dereniowej i Gandhi.
Z utrudnieniami dla kierowców może się wiązać jeszcze procesja w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła z ul. Szumiącej. Procesja rozpocznie się bezpośrednio po mszy św. o godz. 10 i przejdzie ulicami: Puławską do Klubowej, Klubową do Farbiarskiej, następnie ulicą Łagiewnicką wróci do kościoła. Pierwszy ołtarz będzie na tle posesji Sióstr Dominikanek przy ul. Klubowej 6, drugi w głównej bramie cmentarza parafialnego, trzeci na placu przed kościołem, a czwarty w kościele.
Procesja w parafii bł. Edmunda Bojanowskiego zacznie się przy kościele po mszy o 10. Przejdzie ulicami: Imbirową, Nowoursynowską, Kokosową i Orszady. Po procesji grill w ogródku ks. Tomka.
Po mszy św. 10:30 odbędzie się procesja Bożego Ciała w parafii bł. Władysława z Gielniowa na Natolinie. Wierni przejdą ulicami: Przy Bażantarni, Rosoła, Jeżewskiego i al. KEN.
Na Kabatach w parafii św. Ojca Pio msza święta rozpocznie się o godzinie 10.30, po niej procesja będzie przebiegać uliczkami osiedlowymi bez większego ruchu aut, więc utrudnienia będą minimalne.
Najwcześniej, bo już po mszy o 9:30, przejdzie procesja z parafii pw. Zofii Barat w Grabowie ulicami: Taneczna, Krasnowolska, Poloneza, Pląsy, Taneczna.
Centralna procesja eucharystyczna w centrum Warszawy wyruszy bezpośrednio po mszy świętej, której o godz. 10 będzie przewodniczył w archikatedrze kard. Kazimierz Nycz. Na zakończenie procesji metropolita warszawski wygłosi kazanie. Nycz napisał w komunikacie do diecezjan, że to jego ostatnie tego typu zaproszenie przed zakończeniem posługi. Kardynał odchodzi na emeryturę.
[ZT]23034[/ZT]
Misiek15:16, 29.05.2024
Boże Ciało to najsensowniejsze święto, tylko żeby jeszcze piątek zrobili wolny tak by urlopu nie używać...
Np. zamiast 3 króli które są zupełnie bez sensu bo wyjechać to sobie można na narty wtedy...
A w BC pogoda prawie zawsze piękna więc i góry i morze i Mazury czekają...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
1 1
Kogo?
3 2
do kościoła bezbożniku a nie na mazurach tłok robić!