Co robi aktor przed wejściem na scenę? Przed występem - obowiązkowo - musi być rozgrzewka. W UCK „Alternatywy" aktorzy, politycy i dziennikarze wspólnie z dziećmi parskali, klekotali, przesyłali buziaczki i żuli nieistniejące gumy. Wszystko po to, aby chwilę później wspólnie przeczytać bajkę dla dzieci.
Na scenie bajkę czytali Ambasadorzy Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom: aktorki Anna Czartoryska-Niemczycka, Edyta Jungowska oraz Teresa Lipowska. Gośćmi specjalnymi byli pisarka Eliza Piotrowska, dziennikarka Joanna Racewicz oraz redaktorka i poetka Dorota Kuman. Bajkę czytali również burmistrz Ursynowa Robert Kempa oraz dyrektor UCK „Alternatywy” Krzysztof Czubaszek.
Podczas czytania dzieciaki były najważniejszym silnikiem lokomotywy. Ich zadaniem było chuchać, dmuchać i napędzać lokomotywę.
[FOTORELACJA]5159[/FOTORELACJA]
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to akcja, która od dwudziestu lat promuje ideę czytania. Jest obchodzony w wielu placówkach w Polsce. Tegoroczne hasło przewodnie to „Książka jest jak ogród”. Goście specjalni w Dniu Dziecka nie mogli też nie złożyć życzeń maluchom.
- Drogie dzieci życzę wam kochani, abyście się nigdy nie zmieniali. Abyście w wieku 20, 30, 70, lat nadal mieli w sobie, choć odrobinę dziecka, i żeby ta radość, ta wiedza, że świat jest cudowny i piękny pozostała w was do samego końca – mówi burmistrz Ursynowa Robert Kempa.
W drugiej części wydarzenia wystąpiła pisarka Eliza Piotrowska i jej bohaterka Ciocia Jadzia. Piotrowska jest autorką książeczek dla dzieci. Stworzyła postać Cioci Jadzi, która nie czeka na rycerza na białym koniu, ale poradzi sobie w każdej sytuacji. Jest piegowata, miła i zaradna. W przystępny sposób opowiadała dzieciom o życiu w czasach PRL. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące tamtych czasów. Dowiedziały się, że żywność kupowało się na kartki, na trzepaku można było wytrzepać dywan, ale też bawić się cały dzień, a telewizor nie miał pilota, był duży i kwadratowy.
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pokazuje, jak ważne są książki i wyobraźnia dla dzieci. - Czasem dobrze jest na chwilkę odłożyć książkę i pójść w świat. Popatrzeć na to co się dzieje do dokoła. Dzięki książkom właśnie my, na ten świat patrzymy już zupełnie inaczej. I to też jest piękne, książka jest częścią życia - podsumowuje Piotrowska.
1 1
Para w buch? Proponuję iść krok dalej - lokomotywa w brzuch!