Inicjatywa wywodzi się jeszcze z czasów, kiedy prezydentem stolicy był Stefan Starzyński - wielki entuzjasta zazieleniania Warszawy. Na przestrzeni lat ta myśl ewoluowała w największy w Polsce festiwal zieleni i ekologii. Aktywizuje mieszkańców do dbania o rośliny w stolicy.
- Jest to konkurs z wieloletnią tradycją, który wyraża pasję mieszkańców do ogrodnictwa. A przecież o to, w tym wszystkim chodzi, żeby wspólnie dbać o nasze miasto, zazieleniać je. Dbać wspólnie o różnorodność biologiczną. Kwiaty i rośliny zielone przyciągają owady. A im więcej powstaje takich ekosystemów, tym piękniejsze jest nasze miasto – mówi Karolina Kwiecień-Łukaszewska z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, który jest organizatorem konkursu.
Do konkursu mogą zgłaszać się zarówno indywidualni mieszkańcy, jak również firmy i instytucje działające na terenie miasta.
Ursynów od kilku lat trafia na podium konkursu dzięki ogrodniczej pasji jego mieszkańców. W ubiegłym roku w kategorii ogródków przydomowych trzecie miejsce zdobyła pani Maja z ul. Dembowskiego 14. Kwitnące kwiaty w jej pięknym ogródku wprowadzają sąsiadów i przechodniów w dobry nastrój od rana, niektórzy specjalnie zmienili nawet trasę do metra, by przejść obok ogródka.
- Tworzą się relacje społeczne, tkanka kulturowa, ludzie zatrzymują się, rozmawiają, robią sobie zdjęcia - mówiła nam miejska ogrodniczka.
W 2022 roku w kategorii balkony, loggie i okna pierwsze miejsce zajęła również ursynowianka Lidia Lorek, która zdobyła też tytuł „Mistera Kwiatów”.
Pierwsze miejsce zajęła wówczas także Agnieszka Mikołajczuk z Dembowskiego w kategorii ogrody i ogródki przydomowe. Doceniono również osiedle „Pod Brzozami”, które uzyskało pierwsze miejsce w kategorii osiedla mieszkaniowe. Swoje pięć minut miało też Przedszkole nr 351 im. Wandy Chotomskiej przy ul. Warchałowskiego. Uzyskało drugie miejsce w kategorii ogródków edukacyjnych.
Można się już zgłaszać do konkursu. Zgłoszenia zbierane są do 30 czerwca 2024 r. Formularz zgłoszeniowy można wypełnić na stronie warszawawkwiatach.pl oraz w siedzibach Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
Zgłoszenia przyjmowane są w sześciu kategoriach:
Dodatkowo jury przyzna 3 nagrody specjalne: „Mister Kwiatów”, nagrodę im. Zofii Wóycickiej oraz nagrodę im. Stefana Starzyńskiego.
Laureatów poznamy na finałowym pikniku pełnym kwietnych atrakcji 14 września w Parku Agrykola.
Dlaczego Wieloryb wciąż jest uwięziony?
Autentyczna historia do porannej kawy: w czasach, gdy mój pies był młody, pewnego, jesiennego, ciemnego wieczoru wpadł na pomysł, aby mnie galopem na Kopę Cwila zaprowadzić: przez łąki na przełaj, w związku z czym wskoczyliśmy i wyskoczyliśmy po tej ciemnicy do niecki wieloryba. Tak myślę, że szczęśliwie w czasach, gdy wieloryb nie miał wody?
;)
07:47, 2025-05-22
Uwaga! Możliwa burza, silne opady i wiatr oraz grad
Ojojojojojojojoj 😂 co to będzie gdy niebo na głowy nam spadnie 🤪
Ojojojojojojoj
07:43, 2025-05-22
Dlaczego Wieloryb wciąż jest uwięziony?
Od początku było wiadomo że cały projekt jest bez sensu. Wiadomo było że plebs zrobi sobie tam kąpielisko i będzie niszczyć roślinność i przebijać dno z folii. Trzeba było zrobić betonową nieckę i machnąć ręką na to że tam się kąpia i załatwiają psy i ludzie. Obecnie najlepiej to cudo za 5mln zasypać żeby więcej niepotrzebnych kosztów nie generować.
Warszawiak82
06:59, 2025-05-22
Dlaczego Wieloryb wciąż jest uwięziony?
Wchodzenie do stawu pokazuje że mieszkańcom brakuje otwartego basenu. Przydałby się taki na Ursynowie.
Ania
00:16, 2025-05-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz