Kilkaset osób - osób ubogich, bezdomnych i samotnych uczestniczyło w świątecznym obiedzie zorganizowanym przez warszawską Wspólnotę Sant'Egidio. Tradycyjnie odbył się on w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.
Święta Bożego Narodzenia to czas szczególnie trudny dla ubogich i samotnych. Od 14 lat w Warszawie 25 grudnia organizowane są obiady dla potrzebujących w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Wspólnota Sant'Edigio z pomocą wolontariuszy przygotowała go także w tym roku.
W dolnym kościele przy al. KEN w pierwszy dzień świąt zgromadziło się kilkaset osób - ubogich, w kryzysie bezdomności, samotnych. Były życzenia, wspólne śpiewanie kolęd, drobne upominki oraz obfity świąteczny obiad: barszcz z uszkami, pierogi, sałatki, pieczone mięso z ziemniakami i kapustą oraz domowe ciasta na deser.
Na twarzach uczestników "Obiadu z Ubogimi" widać było szczęście i wzruszenie. Tradycyjnie gościem uroczystości był metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który dziękował wolontariuszom. To oni przygotowywali posiłek, prezenty, zajęli się logistyką i oprawą muzyczną. Wśród kilkudziesięciu pomocników są też - jak co roku - osoby z Ursynowa.
- Ten symbol jest potrzebny także nam, którzy mamy nasze stoły rodzinne, żebyśmy pamiętali, że nie wszystkim jest tak dobrze - powiedział w podziękowaniach kardynał Nycz.
W swoim przemówieniu przestrzegał przed komercjalizacją świąt Bożego Narodzenia.
- Jest wiele środowisk, czasem media, które próbują te Święta Bożego Narodzenia zrobić świętami zimowymi albo takimi świętami bez nazwy. Nie wolno nam do tego dopuścić. Wszystko to, o czym powiedziałem - i opłatek i rodzinność - wynika stąd, że Pan Bóg stał się człowiekiem przez to, że posłał na świat swojego Syna Jednorodzonego. Mądrze nazywamy to Tajemnicą Wcielenia. Chodzi o to, że Bóg tak nas umiłował, że dał Swojego Syna, abyśmy mieli wzór idealny, jak być człowiekiem. Takim wzorem jest właśnie Pan Jezus - mówił.
Bożonarodzeniowe obiady w pierwszy dzień świąt organizowane są przez warszawską wspólnotę Sant'Egidio od sześciu lat. Wcześniej przez 8 lat siłami społecznymi w ursynowskim kościele organizowana była Wigilia dla potrzebujących.
Tradycja bożonarodzeniowego obiadu dla ubogich powstała w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant’Egidio na całym świecie. W tym roku do świątecznego stołu zasiadło ponad 240 tys. gości w 700 miastach w 77 krajach.
Ursynów tonie w petach. Brak koszy czy kultury?
Brak koszy, brak sprzątania, brak policji, brak kultury.
Boom
16:04, 2025-06-19
Ursynów tonie w petach. Brak koszy czy kultury?
Warszawa w tym i Ursynów oraz inne dzielnice to ulep ludzi najbardziej pokićkanych umysłowo z całej polski dlatego tyle petów i dewastacji wszędzie oraz interpretacji rozmaitych przepisów po swojemu.
Q
14:24, 2025-06-19
Są zarzuty dla nożownika z Dni Ursynowa! Sąd zdecyduje
On może poczuł zew natury, ona może dostała ruji i tak to poszło. Interwniujący powinien być ostrożniejszy. Nawet wśród zwierząt jak się psa z suki zgania to może pokąsać.
Warszawiak82
13:15, 2025-06-19
Uwaga na wagę na bazarku Na dołku
Bazarkowy cham- rolnik to zawsze oszukiwał, oszukuje i będzie oszukiwał naiwnych klientów. O 4 rano Bronisze, a o 7:30 już polskie, niesypane, ekologiczne i z własnej działki. Dziwię się ludziom, że w to wierzą. Wszystko z polskich pól i upraw. A na pustych pudełkach w dostawczaku handlarza- oszusta ,, Made in... i tu wszystkie kraje świata'', tylko nie Polska :-) Dlatego nie chodzę na żadne oszukańcze i drogie teraz bazarki. TE SAME produkty kupuję taniej w każdym supermarkecie lub sklepie ! Wędlinę też !
Wojtek63
11:24, 2025-06-19
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz