Zamknij
REKLAMA

Latarnie uliczne przy KEN raz świecą raz nie. Awaria czy oszczędności?

12.41, 12.12.2022 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 12.54, 28.12.2022
Skomentuj SK
REKLAMA

- Co się dzieje z latarniami przy alei KEN? - pytają nasi czytelnicy. Na jednym z odcinków oświetlenie uliczne regularnie nie działa, a ulica, chodnik i ścieżka rowerowa pogrążają się wówczas w ciemnościach.

Sytuacja powtarza się z różną częstotliwością - co parę tygodni. W alei Komisji Edukacji Narodowej na odcinku od Ciszewskiego do jednego z wyjazdów z ul. Polinezyjskiej wieczorami nie świecą miejskie latarnie. Cała okolica wzdłuż centrum handlowego KEN Center wraz z chodnikami i ścieżką rowerową tonie wówczas w ciemnościach.

To awaria czy oszczędności?

Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w ostatnią środę, 7 grudnia po godz. 19, ale awarie zdarzały się wcześniej - wiosną, latem, jesienią.

- Latarnie przez parę dni nie działają, później znów przez dłuższy czas świecą. Najdziwniejsza jest ta nieregularność. Z czego to wynika? Czy z awarii, czy też miasto oszczędza na tym odcinku prąd? - pyta jeden z naszych czytelników.

Dla kierowców samochodów wyłączenie oświetlenia miejskiego nie jest aż takim problemem - i tak muszą jeździć na własnych światłach. Gorzej mają piesi i rowerzyści.

- Ścieżka rowerowa po wyłączeniu tych lamp staje się przestrzenią bardzo ciemną, gdzie nie widać innych rowerzystów, ani też pieszych - mówi Olek, inny czytelnik, który zwrócił się do redakcji z prośbą o interwencję u zarządcy drogi.

Awaria została naprawiona

Okazuje się, że drogowcy doskonale znają problem i przyczynę losowego wyłączania się latarni wzdłuż alei Komisji Edukacji Narodowej. Nie są to oszczędności - zapewniają.

- Oszczędności polegające na wyłączaniu latarni w trzech miejscach przy KEN… To nie ma to sensu - mówi Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

Na odcinku między Ciszewskiego a Polinezyjską doszło do poważniejszej awarii kabli zasilających latarnie. Dobra informacja jest taka, że w nocy z 8 na 9 grudnia awaria została naprawiona i oświetlenie przywrócono. Czy awarie będą się powtarzać? Tego nie wie nikt.

Rzecznik ZDM nadmienia, że dobrym sposobem na zmniejszenie liczby awarii oświetlenia w stolic jest prowadzona wymiana opraw latarni na nowe ledowe. 

- Już teraz, choć wymiana opraw na SAVy jeszcze się nie skończyła i niedawno przekroczyliśmy półmetek wymiany na ulicach zarządzanych przez ZDM, liczba zgłoszeń awarii oświetlenia na 19115 spadła o kilkanaście procent, w stosunku do ubiegłego roku - informuje Jakub Dybalski.

(Sławek Kińczyk)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

SceptycznySceptyczny

0 0

taaa, "scieżka rowerowa" - to najważniejsze 21:22, 21.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%