Zamknij
REKLAMA

In vitro nadal finansowane przez miasto. "Rządowy program kompletnym fiaskiem"

17.22, 13.10.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 17.07, 21.10.2022
Skomentuj pixabay.com
REKLAMA

In vitro będzie dalej finansowane przez miasto. Warszawscy radni przyjęli dziś uchwałę, która przedłuża to dofinansowanie. Od 2017 roku dzięki programowi in vitro w stolicy urodziło się blisko 1700 dzieci

Warszawa finansuje program wspierania osób z niepłodnością od pięciu lat. Jako jeden z pierwszych samorządów zdecydowała się na to, po likwidacji w 2016 roku rządowego programu in vitro. W pierwszej edycji przeznaczono na to ponad 17 mln złotych, w drugiej już 33 mln. A po dzisiejszej uchwale przedłużającej program - ponad 40 mln złotych. Dofinansowanie in vitro przynosi efekty. 

- Z obecnej edycji miejskiego programu finansowania zapłodnienia pozaustrojowego skorzystało już ponad 5 tys. par, urodziło się blisko 1700 dzieci. To 1700 pięknych historii, 1700 szczęśliwych rodzin. 1700 maluchów, które przyszły na świat dzięki programowi in vitro w Warszawie, jestem pewien, że takich historii będzie dużo więcej - stwierdził prezydent Rafał Trzaskowski.

In vitro to lekarstwo

Zjawisko niepłodności nasila się od kilkudziesięciu lat, będąc prawdopodobnie także naturalną konsekwencją zmian współczesnego świata. Stanowi ważny problem wymagający pomocy medycznej. Według różnych źródeł problem niepłodności dotyczy 10-12 proc. populacji. W Warszawie szacuje się go na około 25 tysięcy par. 

- Niepłodność jest szczególną chorobą, ponieważ dotyka dwojga młodych ludzi w okresie ich największej aktywności, wywiera silnie negatywny wpływ na funkcjonowanie rodziny, stan emocjonalny pary, jej funkcjonowanie społeczne i zawodowe - mówi zastępca prezydenta Renata Kaznowska.

Miejski program składa się z trzech elementów: dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego; dofinansowania kriokonserwacji komórek jajowych kobiet przed leczeniem nowotworów i wykładów dla uczniów liceów i techników. Główne warunki uczestnictwa w programie to wiek (do 40. roku życia), para, która bierze w nim udział pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim, a także poddała się wcześniejszemu leczeniu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiada bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego.

- Leczenie niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego nie jest finansowane przez system powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych, co w znacznym stopniu ogranicza dostęp obywateli do tego typu świadczeń. Należy zauważyć, że metody te bardzo często stanowią jedyną drogę do uzyskania potomstwa. Na świecie metoda zapłodnienia pozaustrojowego stosowana jest jako podstawowa i najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności - podkreśla wiceprezydent Kaznowska.

"Rządowy program kompletnym fiaskiem"

Z nowej edycji programu invitro w Warszawie skorzysta około 6700 par, czyli o 1200 więcej niż w obecnej edycji programu.

- Nie zapowiada się, aby polityka rządu w sprawie programu in vitro zmieniła kierunek, a zastąpienie go programem opartym o naprotechnologię okazało się kompletnym fiaskiem pochłaniającym olbrzymie koszty - stwierdziła na sesji rady miejskiej radna Gabriela Szustek z Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodnicząca komisji zdrowia. 

(Redakcja Haloursynow.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

ZofiaKazuryZofiaKazury

4 3

Katotaliban Radziwiłł będzie próbował zablokować 07:36, 14.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MisiekMisiek

4 2

Rządowy program nie był fiaskiem - miliony publicznych pieniędzy zostały przewalone do kieszeni powązanych z PiS właścicieli przychodni i "lekarzy" od naprotechnologii... 13:50, 14.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

babybaby

0 0

Czy dwoje pracujących bezdzietnych ludzi nie może sobie odłożyć własnych
pieniędzy na in vitro? Przecież dopóki nie mają dzieci to mają 2 pensje tylko
dla siebie. Inni w tym czasie muszą utrzymywać rodziny. 19:50, 16.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%