Zamknij

Kiedy udać się z dzieckiem do poradni ortopedycznej dla dzieci?

Redakcja Haloursynow.pl + 13:04, 04.10.2022 Aktualizacja: 13:08, 04.10.2022 ok. 3 min. czytania
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Pierwsza profilaktyczna wizyta dziecka w poradni ortopedycznej dotyczy zazwyczaj kontroli stawów biodrowych malucha. Kolejne wizyty należy zrealizować w ważnych z rozwojowego i ortopedycznego punktu widzenia momentach: gdy dziecko opanowało już sztukę chodzenia (najczęściej miedzy 12. a 16. miesiącem życia) oraz w 6-7 roku życia i między 11. a 14. rokiem życia. Kiedy należy odwiedzić poradnię ortopedyczną z dzieckiem profilaktycznie? Co jest wskazaniem do konsultacji z ortopedą dziecięcym?

Harmonogram profilaktycznych wizyt w poradni ortopedycznej

Profilaktyka jest kluczem do zdrowia i umożliwia tworzenie optymalnych warunków do rozwoju dziecka.  Kontrole przeprowadzane w odpowiednich momentach życia pozwalają szybko wychwycić ewentualne nieprawidłowości i w razie potrzeby – podjąć odpowiednie leczenie.

Kiedy i jaki jest cel poszczególnych wizyt w poradni ortopedycznej?

Kontrola stawów biodrowych niemowlęcia

Wizyta u ortopedy powinna się odbyć między 6 a 8 tygodniem życia dziecka. Stawy biodrowe dziecka są kontrolowane pod kątem wykluczenia dysplazji stawów biodrowych, będącej jedną z najczęściej diagnozowanych wad wrodzonych u dzieci (częściej u dziewczynek niż u chłopców). Podczas wizyty u ortopedy przeprowadzane jest USG stawów biodrowych, które obrazuje ukształtowanie stawu biodrowego i dopasowanie kości udowej do panewki stawu biodrowego.

Kontrola chodzenia u małego dziecka

Wizyta u ortopedy powinna zostać zrealizowana po opanowaniu przez dziecko sztuki chodzenia - najczęściej ma to miejsce między 12. a 18. miesiącem życia. Podczas kontroli ortopeda sprawdza jakość chodu dziecka, wskazuje ewentualne nieprawidłowości i w razie potrzeby zaleca konsultację z fizjoterapeutą, bądź rehabilitację.

Kontrola postawy ucznia

Wizyta u ortopedy powinna odbyć się w momencie, w którym dziecko rozpoczyna edukację w szkole, najczęściej ma to miejsce w wieku 6-7 lat. Zmianie ulega tryb życia dziecka, co może skutkować powstawaniem błędów w postawie, polegających m.in. na przyjmowaniu nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia w szkolnej ławce i przy biurku czy skrzywień związanych z noszeniem plecaka wyłącznie na jednym ramieniu.

Kontrola nastolatka w okresie pokwitania

Wiek pokwitania przypada na okres między 11. a 14. rokiem życia dziecka. Nastolatek w tym wieku bardzo szybko, skokowo rośnie. Za wydłużającym się kośćcem dziecka może nie nadążać układ mięśniowy, co z kolei może implikować powstawanie różnego rodzaju nieprawidłowości, a te przy braku odpowiedniej korekty mogą doprowadzić do powstania wad postawy.

Konsultacja z ortopedą dziecięcym – wskazania do wizyty w poradni ortopedycznej

Poza standardowymi konsultacjami profilaktycznymi, a także wyznaczonymi przez lekarza wizytami kontrolnymi – zgłoś się z dzieckiem do ortopedy, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące Cię zmiany w postawie czy sposobie poruszania się Twojej pociechy.

Wskazaniem do pilnej wizyty u ortopedy dziecięcego są przede wszystkim:

  • Odstające łopatki oraz wszelkie asymetrie w ich ułożeniu
  • Skrzywione plecy i nadmiernie wypięty brzuch
  • Niestandardowy wygląd klatki piersiowej – wklęśnięcia lub zapadnięcia w obrębie klatki piersiowej
  • Nieprawidłowości ujawniające się podczas chodzenia lub biegania, np. utykanie na jedną nogę, powłóczenie nogi
  • Nieprawidłowości w budowie stopy – brak wysklepienia, nierówne wysklepienie lub nadmierne wysklepienie.  

Podsumowanie

Poradnia ortopedyczna jest miejscem, które należy odwiedzić z niemowlęciem już w drugim miesiącu życia. Celem pierwszej wizyty u ortopedy jest wykluczenie wrodzonej dysplazji stawów biodrowych, a w razie jej stwierdzenia - zaplanowanie odpowiedniego leczenia. Kolejne wizyty powinny odbywać się po opanowaniu sztuki chodzenia, po rozpoczęciu przez dziecko nauki w szkole oraz w okresie pokwitania. Poza tymi profilaktycznymi wizytami należy zgłosić się do ortopedy dziecięcego w każdej sytuacji, w której cokolwiek w postawie lub sposobie poruszania się dziecka nas zaniepokoi.

Za pomoc w przygotowaniu tekstu dziękujemy zespołowi specjalistów Poradni ortopedycznej dla dzieci działającej w ramach GUSTAV Children's Clinic. Poradnia obejmuje kompleksową opieką ortopedyczną dzieci od urodzenia do 18. roku życia.

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%