Zamknij
REKLAMA

Nowy prezes w ursynowskiej spółdzielni. To radny z dolnośląskiego miasteczka

14.01, 22.09.2022 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 12.57, 23.09.2022
Skomentuj tvsudecka.pl - kadr z nagrania
REKLAMA

Czy radny z 30-tysięcznego miasteczka na Dolnym Śląsku, wieloletni wiceprezes tamtejszej spółdzielni, da sobie radę w jednej z największych spółdzielni na Ursynowie? Rada nadzorcza SMB "Imielin" w nocy wybrała jej nowego szefa.

[Artykuł zaktualizowany o godz. 19]

Rada obradowała w środę od 18 do 1:30 w nocy. Zaraz po godzinie pierwszej udało się wybrać prezesa zarządu SMB "Imielin". Zostanie nim Rafał Januszkiewicz, od 2014 roku wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie, w województwie dolnośląskim. To również tamtejszy radny miejski, który w 2018 roku startował z listy Koalicji Obywatelskiej, a ostatecznie przystąpił do klubu Bielawa 2023 złożonego z tzw. lokalsów. Jak mówi, nie chciał być w opozycji.

Kandydat w ostatnim etapie konkursu pokonał w głosowaniu tajnym swojego rywala 8:3, a był nim Ryszard Rak, wieloletni i chwalony prezes spółdzielni SAM-81, która ma swoje bloki m.in. na Kabatach. W pierwszej turze głosowania Januszkiewicz też miał przewagę 7:4, ale nie uzyskał wymaganej w statucie większości dwóch trzecich.

Na radnego z Bielawy najprawdopodobniej zagłosowała grupa mieszkańców niepowiązanych z lokalnymi stowarzyszeniami ursynowskimi. Przeciwko niemu byli - tak wynika z wcześniejszych rysujących się podziałów w tym gronie - członkowie kojarzeni z radnymi dzielnicowymi: Antonim Pomianowski (wiceprzewodniczący RN) oraz Maciejem Antosiukiem, którzy w 2019 roku angażowali sie w protesty przeciwko planowanej zabudowie zachodniej strony ul. Dereniowej. Dwóch członków rady nie mogło głosować, bo uczestniczyli w posiedzeniu zdalnie.

"Komunikatywny, otwarty, a spółdzielnia transparentna"

Januszkiewicz ma 50 lat i - jak mówił na posiedzeniu - zamierza przeprowadzić się do Warszawy ze względów rodzinnych, a co za tym idzie, zrezygnować z mandatu radnego w swojej gminie.

W swoim mieście nowy prezes SMB "Imielin" ma dobrą opinię. Ma być komunikatywny, otwarty, potrafi zjednoczyć ludzi. - Jest autorem książki o historii Bielawy, a spółdzielnia, którą współzarządzał, ma opinię transparentnej i sprawnej - słyszymy od dziennikarzy największego niezależnego portalu lokalnego w powiecie dzierżonowskim - doba.pl.

Na stronie Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie rzeczywiście można znaleźć mnóstwo informacji, które zwykle spółdzielnie ukrywają. Jest m.in. comiesięczny szczegółowy raport ze zużycia ciepła w poszczególnych budynkach.

powyżej: inwestycja SM Bielawa - Zielone Wzgórza

Bielawska spółdzielnia jest bardzo podobna wielkością do imielińskiej. Też ma ok. 90 budynków w zarządzie i nawet o około tysiąca spółdzielców więcej - 8 tysięcy.

- Wyróżniamy się w kraju dwoma rzeczami: wysoko rozwiniętą demokracją spółdzielczą oraz szeroką ofertą działalności kulturalnej prowadzonej na bardzo wysokim poziomie - chwali się na swojej stronie SM w Bielawie.

Spółdzielnia nie stroni od inwestycji. Ostatnio wybudowała 90 nowych garaży oraz osiedle "Zielone Wzgórza", za co Januszkiewicz był odpowiedzialny. Co ciekawe, posiada także ciepłownię lokalną, która ma monopol na dostarczanie ciepła w mieście.

Trudne wyzwania

Nowego prezesa spółdzielni "Imielin" czekają duże wyzwania. Pierwsze to rosnące opłaty za ogrzewanie. Znalezienie sposobów na ich ograniczenie będzie trudnym testem dla zarządu w przyszłym roku. Mieszkańcy czekają też na regulację sytuacji prawnej gruntów pod blokami. Chcieliby wreszcie stać się prawdziwymi właścicielami swoich mieszkań. Procesy przekształceniowe ciągną się od lat - najgorzej sytuacja wygląda z terenami przy Hawajskiej, które spółdzielnia dzierżawi od miasta. Spółdzielni przydałyby się także remonty terenów wspólnych, czyli dróg dojazdowych, które - jak np. ul. Dybowskiego - są pełne dziur. 

Mieszkańcy byliby zadowoleni również, gdyby "Imielin" stał się spółdzielnią tak otwartą i transparentną jak ta w Bielawie. Grupa osób (tzw. "zieloni"), która protestowała przeciwko pomysłom zabudowy zachodniej pierzei ul. Dereniowej, i która przejęła władzę w radzie nadzorczej po walnym zgromadzeniu w 2020 roku, szła do wyborów właśnie pod hasłem większej otwartości i przejrzystości. Tymczasem dziś rada nadzorcza jest podzielona, a spółdzielnia nawet mniej transparentna niż kiedyś.

- Dla mnie transparentność w spółdzielni to oczywistość. Będę spotykał się z mieszkańcami - zapewnia nowy prezes w rozmowie z Haloursynow.pl.

Na otwartość liczą też członkowie rady nadzorczej. - Liczę na to, że wybrany prezes usprawni pracę spółdzielni w zakresie rozwiązywania spraw mieszkańców, wprowadzi ideę współdecydowania i współzarządzania członków spółdzielni w zakresie jej działania, zadba o wysoką jakość pracy spółdzielni, usprawni komunikację między zespołami pracowników i wydobędzie maksymalny potencjał z pracowników, będzie działał w kierunku szukania oszczędności i dających korzyść materialną i komfort życia inwestycji, będzie efektywnie pozyskiwał na nie środki i będzie działał ekologicznie, etycznie i transparentnie - mówi Ewa Michalik-Kardaś, członkini rady.

Koniec "bezkrólewia" w zarządzie

Nowy szef zarządu będzie musiał mieć też na uwadze wyrok kasacyjny Sądu Najwyższego z czerwca tego roku, który skasował orzeczenie przerywające kadencję poprzedniej rady nadzorczej. Co prawda "Imielin" dysponuje jednoznaczną opinią prawną Krajowej Rady Spółdzielczości, że obecna rada (kadencja do stycznia 2023) może leganie pracować, ale w przyszłości mogą się pojawić spory na tym tle. Członkowie poprzedniej rady jeszcze przed niedzielnym walnym zgromadzeniem wnosili do zarządu o udostępnienie sali na posiedzenie "jedynej legalnej rady nadzorczej". Opinia KRS na razie uspokoiła emocje.

Wybór prezesa to też zakończenie trwającego od grudnia "bezkrólewia" w zarządzie SMB "Imielin". Pracował on w niepełnym składzie po odejściu wieloletniego prezesa Jarosława Zycha. Wiceprezesem od kwietnia 2020 roku jest Tomasz Roślik, niegdyś delegowany przez radę na to stanowisko, członek grupy "zielonych", a po konkursie pełnoprawny zastępca prezesa ds. technicznych.

(Sławek Kińczyk)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (30)

jestem_przeciwjestem_przeciw

21 18

A co ten facet ma wspólnego z Imielinem? Spadochroniarz z innej części Polski. Przecież on bez mapy zagubiłby się na osiedlu... Może ja się zgłoszę na burmistza Nowego Jorku albo Sydney? Też g... wiem, czym żyje tamtejsza lokalna społeczność, też nigdy tam nie mieszkałem, ale jak widać to nie ma znaczenia. Kto wybrał tego podrzutka???? 14:27, 22.09.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

cikcik

14 18

Przecież Prezesa wybrali Spółdzielcy. Rada Nadzorcza jest wybierana przez członków spółdzielni i ich reprezentuje w podejmowanych decyzjach. A zatem mając mandat od mieszkańców wybrała tego kandydata. Tak samo mieszkańców Warszawy czy Dzielnicy w podejmowanych decyzjach reprezentują Radni. Decyzje dotyczące miasta np. krytykowane przez niektórych buspasy, to przecież decyzje mieszkańców podejmowane w ich imieniu przez ich przedstawicieli w Radzie Warszawy, która przyznaje te i inne cele fundusze. W Wyborach każdy głosuje na wybranego przez siebie kandydata, który go potem reprezentuje. 16:17, 22.09.2022


całe myckicałe mycki

4 17

~Boom się odezwał, jak zwykle krytycznie... 19:42, 22.09.2022


Smutne toSmutne to

2 1

Ziomkowie wybrali… 19:27, 29.12.2022


~jestem_za~jestem_za

15 15

Człowiek z doświadczeniem, króry pokazał, że potrafi skutecznie zarządzać spółdzielnią (może w mniejszej skali niż obecnie) świetnie rokuje na przyszłość Spółdzielni Imielin. Trzeba stawiać na profesionalistów, niezależnie skąd pochodzą. Prawo spółdzielcze i problemy spółdzielni w Polsce są takie same.
Specyfiką warszawską jest Dekret Bieruta, ale co do Ursynowa nie ma on zastosowania. Radzie Nadzorczej gratuluję mądrej decyzji. Nowemu Prezesowi powodzenia i satysfakcji z nowej posady. 15:23, 22.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RozczarowanyRozczarowany

1 2

A co ten Ślązak ma do warszawskiej spółdzielni???Żenada!
Jak zwykle Spółdzielcy nie maja nic do gadania,bo mafia to mafia… 19:26, 29.12.2022


NickNick

15 4

Na stronie internetowej SM Bielawy aktualność z marca na fb z sierpnia. Wzór. 16:46, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

alaala

18 8

Skoro taki wybitny prezes to skąd taka decyzja i takie bolesne rozstania? Względy osobiste? No bez żartów. Radny z dobrą posadą ot tak sobie nie rezygnuje. Ale trzymam kciuki za Imielin i nowego prezesa. Oby nie dał się radzie. 17:02, 22.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Znerwicowana lokatorZnerwicowana lokator

0 0

Idę na spotkanie z Prezesem w przyszłym tygodniu. Zobaczymy czy też zrobi zlewkę jak wszyscy. Póki co, daję mu szansę. Ma tyle lat co moj syn, zobaczę czy też potrafiący pracownikom zorganizować prace. Narazie to jest rozleniwione bezkrólewie. 22:35, 06.01.2023


ImielinImielin

11 1

Pani Michalik-Kardaś, specjalistka w każdym temacie. Proponuję zacząć od siebie i koleżeństwa z rn. 08:13, 23.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kamilu Kamilu

19 7

Największym problemem dla nowego prezesa będzie ekipa Antosiuka i Pomianowskiego, która tylko na stołki poluje 08:31, 23.09.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

MiklaszMiklasz

10 1

To już nie jest ich ekipa, chłopakom się towarzystwo urwało i teraz ma inne szefostwo ale fakt że na stołki poluje 00:36, 25.09.2022


ProblemosProblemos

3 0

Będą musieli pilnować, aby jego imiennik z rodzimego terenu z "pracowni architektonicznej" nie zabierał pracy miejscowym projektantom. 12:24, 25.09.2022


Olewana lokatorkaOlewana lokatorka

1 0

To prawda, Pomianowski przed wyborami, dzwonię, wił się, po wyborach ludzi olał. RN potrzebna jest jak wrzód na d**** 22:30, 06.01.2023


Tomek Tomek

14 8

3 bloki w Bielawie wybudowane na wodzie i dzięki temu został prezesem w Warszawie ,nic tylko się śmiać 10:54, 23.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Mieszkaniec ImielinaMieszkaniec Imielina

2 1

Czy Warszawa znajduje się na pustyni,ze spółdzielnia była zmuszona wybrać swojego kolegę ze Śląska,z jakiejś wsi???
To zwykle kumoterstwo…ręce opadają. 19:22, 29.12.2022


inzynierinzynier

8 10

no wreszcie !
udało się przerwać karuzelę stanowisk prezesów (ze spółdzielni do spółdzielni)
trzymam kciuki czas pokaże czy uda się pokonać lokalnych działaczy/mataczy 11:35, 23.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mdomdo

6 1

HU napisał: "Rada nadzorcza SMB "Imielin" w nocy wybrała swojego szefa". Otóż nie - jeśli już doszukiwać się takich zależności, to Rada jest szefem. Poza tym są to organy statutowe i mają inne kompetencje - działalność zarządu jest nadzorowana przez radę. 12:19, 23.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

REDAKCJAREDAKCJA

1 3

Znamy zależności w strukturach spółdzielni. To zwykła pomyłka - pozostałość po zmienionym tekście. Poprawiliśmy. Dziękujemy za zwrócenie uwagi. 13:05, 23.09.2022


ZuzkąZuzką

6 0

A co słychać w spółdzielni SAM-81 po niedawnym walnym? 12:28, 23.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bezykbezyk

7 4

Pan Rak ledwo otrzymał absolutorium. Taki chwalony, amerykański ... 16:40, 23.09.2022


Ursyn6Ursyn6

12 4

Niepokoi zjawisko, iż część rady staje się działem marketingu obecnego wiceprezesa. Nie po to was wybieraliśmy, abyście spijali sobie z dziobków. Weźcie się do merytorycznej roboty członkowie rady i przywróćcie stacjonarne posiedzenia. Dosyć zdalnego leniuchowania!
Żeby po tylu latach bez Walnych i bardzo długiego czasu na dopracowanie dokumentów [regulaminy i statut] - wnosić własne autopoprawki na Walnym!
Wstyd!!! Na szczęście te wypociny rady wcale nie zostały przyjęte ;) 12:52, 23.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WeronWeron

12 6

Mieszkańcy SMB Imielin - porównajcie składy wszystkich komisji konkursowych obecnej rady. Raz nawet komisja była w biuletynie ze zdjęciem. Non stop ci sami się tam pchali.
Dlaczego??? 13:05, 23.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MiklaszMiklasz

11 3

Kto za sytuację w SMB Imielin ten wie, że radą nadzorczą tak naprawdę trzęsie jedna pani, która ostatnio gwiazdorzyła na Walnym. Pewnie szykuje się na to żeby być w następnej kadencji przewodniczącą. 00:34, 25.09.2022


TanioTanio

10 0

Pani radna najpierw krytycznie wypowiedziała się o artykule w Halo Ursynów a jak ją zacytowaliście to skasowała komentarz, że niby przemyślała i że napisała nieprawdę. No takich nam właśnie rzetelnych trzeba! 15:40, 23.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Inteligencki UrsynowInteligencki Ursynow

13 7

Na Ursynowie i tak garstka Warszawiaków a jak jeszcze są to też głównie z Targówka albo dolnego Mokotowa. Pan prezes będzie pasował jak burak do cebuli. Albo zakrętka do słojika. 15:43, 23.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

słujsłuj

6 4

Niektórzy są tez ze Słojikowa. 09:57, 24.09.2022


Bielawianin.Bielawianin.

1 9

Szkoda że rąbneliście nam prezesa. Mieliśmy nadzieję że zostanie u nas głównym. To łebski facet. Ciężko będzie go kimś zastąpić. 22:29, 25.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KoloKolo

9 0

Jasne, cała Bielawa czyta HU. 13:16, 26.09.2022


enjotenjot

0 1

Nowy prezes i nowe czynsze, braki w rozliczeniu za wodę od 01.06.2022 do 31.12.2022 ( do tej pory był to okres 6 miesięczny, więc rozliczenie za wodę powinno być do 30.11.2022), trzeba nowemu prezesowi i Jego rodzinie zapewnić mieszkanie na koszt spółdzielców, co może wiedzieć o Imielinie.
Enklawa Miklaszewskiego do tej pory nie może się doczekać uregulowania prawnego do gruntu, mieszkańcy płacą rocznie ogromny haracz dla miasta i nie są w pełni właścicielami swoich mieszkań
16:56, 23.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%