We współczesnym budownictwie coraz chętniej korzysta się z geowłókniny. Jednak mimo rosnącej popularności geosyntetyków, wciąż osoby je montujące popełniają błędy przy doborze i układaniu materiałów. O jakich błędach mowa? I jak ich uniknąć? Dowiedz się!
Odpowiedni rodzaj i gramatura geowłóknina to połowa sukcesu. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby dobrać geosyntetyk zgodnie z jego przeznaczeniem. Często zdarza się, że klienci wybierają geosyntetyk o zbyt słabych właściwościach wytrzymałościowych do funkcji, którą dany materiał ma pełnić. Zbyt duże obciążenia podbudowy z wykorzystaniem geowłókniny mogą spowodować, że konieczne będzie przerwanie prac w budownictwie lub budownictwie drogowym.
Nieodpowiednio dobrane zakłady przy montażu geowłókniny mogą spowodować, że przerwana zostanie ciągłość materiału, a to z kolei może znacząco zmniejszyć właściwości wytrzymałościowe. Zastosowanie zbyt małych zakładów przy montażu geowłókniny separacyjnej to jeden z najczęściej popełnianych błędów.
Grubość jest jednym z najważniejszych parametrów, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej geowłókniny. Obok niej równie istotne będą: wytrzymałość, wielkość porów i wodoprzepuszczalność. Grubość ma szczególne znaczenie w przypadku stosowania geowłókniny jako warstwa mechanicznej ochrony - przy montażu mat bentonitowych czy wykonywaniu izolacji fundamentów.
Gramatura to jeden z najważniejszych parametrów technicznych. Jednak co istotne - poszczególne rodzaje geowłókniny o tych samych gramaturach mogą mieć inne właściwości. Geowłóknina poliestrowa w porównaniu do geowłókniny polipropylenowa ma słabsze właściwości wytrzymałościowe, dlatego doskonale sprawdzi się do separacji słabego podłoża, systemów drenażu, systemów filtrujących, tuneli parkingowych, zbiorników odpadów czy składowisk. Polipropylen wykazuje lepsze właściwości wytrzymałościowe, dlatego lepiej sprawdzi się w budownictwie drogowym, a także przy zabezpieczaniu brzegów rzek, dróg i zbiorników wodnych. Jeżeli szukasz miejsca, gdzie zaopatrzysz się w geowłókninę poliestrową, sprawdź ofertę AG-Geosynthetics.
Zbyt duża gramatura geowłókniny użyta do wykonania systemu drenarskiego powoduje, że materiał traci swoje właściwości wodoprzepuszczalne. Im wyższa wartość gramatury, tym wyższa grubość geowłókniny, która utrudnia odprowadzanie wody i sprawia, że system drenażu nie funkcjonuje prawidłowo.
Ostatnim już błędem jest zastosowanie geowłókniny poliestrowej w procesie betonowania. Tak się składa, że beton ma odczyn alkaliczny, przez co wchodzi w niepożądaną reakcję z poliestrem w trakcie wylewania betonu. Poliester można łączyć z betonem tylko w jednej sytuacji - do okrywania świeżo wylanego betonu, chroniąc go tym samym przed działaniem mrozu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz