Od października 2023 roku zakaz palenia węglem kamiennym w Warszawie, a od 2028 roku w obwarzanku warszawskim. Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego przyjęli nowelizację uchwały antysmogowej dla Mazowsza.
Nowela wprowadza przepisy, które zaczną obowiązywać w 2023 i 2028 roku. Już od 1 stycznia przyszłego roku na terenie całego województwa wprowadzony zostanie całkowity zakaz używania kotłów na paliwo stałe (m.in. biomasę drzewną) w nowo oddawanych budynkach, jeśli istnieje możliwość podłączenia ich do sieci ciepłowniczej. Ta zasada będzie dotyczyła wszystkich nieruchomości, które zostaną zgłoszone lub otrzymają pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2023 roku.
Z kolei od 1 października 2023 na terenie Warszawy wejdzie w życie zakaz palenia węglem kamiennym i jego produktami. Podobny zakaz w miejscowościach ościennych zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2028 r. w powiatach: wołomińskim, warszawskim zachodnim, otwockim, pruszkowskim, piaseczyńskim, nowodworskim, mińskim, legionowskim i grodziskim.
- W obu tych regulacjach wyjątek stanowią kotły posiadające 5 klasę zainstalowane do 11 listopada 2017 r. oraz kotły i kominki spełniające wymogi ekoprojektu zainstalowane do 1 czerwca 2022 r. w istniejących budynkach. Można będzie w nich palić paliwami stałymi do końca ich żywotności - poinformowało biuro Sejmiku Mazowsza.
Za zmianami zagłosowało 26 radnych wojewódzkich, przeciw – 22, głównie z PiS. Największym krytykiem uchwały był były leśnik, radny Stefan Traczyk z PiS.
- Ten projekt promuje rosyjski gaz! Jestem przeciwny zakazowi palenia drewnem - grzmiał radny, choć uchwała nie zabrania palenia drewnem. Inni przeciwnicy twierdzili, że nowela uchwały antysmogowej "doprowadzi ludzi do ubóstwa energetycznego".
- To krok w dobrym kierunku - ocenia z kolei organizacja ekologiczna Warszawski Alarm Smogowy. - Niestety lobby kominkowe okazało się zbyt silne, by udało się zakazać również spalania drewna w samej Warszawie, jak to ma miejsce w Krakowie - dodał Piotr Siergiej z WAS.
Zakaz palenia węglem w Warszawie ma spowodować, że w mieście będzie można normalnie oddychać. - Każdy ma świadomość zmian klimatycznych. Musimy powoli zacząć to zmieniać – powiedział przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska w sejmiku Mirosław Augustyniak.
Z badań przeprowadzonych przez organizację Europejskie Centrum Czystego Powietrza wynika, że
ponad 2/3 mieszkańców Mazowsza jest za zakazem palenia węglem w Warszawie, a większość chciałaby też rozciągnięcia go na otaczające stolicę powiaty.
Dotychczasowa uchwała antysmogowa obowiązuje w woj. mazowieckim od 2017 roku - nowelizacja nie likwiduje jej zapisów - i nakazuje, by nowo instalowane kotły spełniały wymogi ekoprojektu. Od lipca 2018 roku zakazano spalania mułów i flotokoncentratów, węgla brunatnego itp. Na mocy starej uchwały od 1 stycznia 2023 roku nie będzie można używać kotłów na węgiel lub drewno, jeżeli nie spełniają wymogów dla klas 3, 4, lub 5. W 2028 roku zakazane zostanie użytkowanie kotłów na węgiel lub drewno klasy 3, lub 4.
Boom20:34, 26.04.2022
Super. Szkoda jednak, że okoliczne gminy będą nas jeszcze przez tyle lat dusiły, jak ma to miejsce w Krakowie.
Korbol21:01, 26.04.2022
Mam kuchnię z fajerkami i zapieckiem. Jaka to klasa ?
jako09:46, 27.04.2022
ekstraklasa :-)
Irfy09:36, 27.04.2022
Dopóki ludzie nie dostaną alternatywy, która pod względem kosztów będzie porównywalna z "paleniem czymkolwiek", to dalej będą palić wszystkim, co im wpadnie w ręce. Włącznie ze śmieciami komunalnymi. Zresztą różne zakazy chyba obowiązują a wystarczy przejść się ulicą Rzodkiewki, jak tylko chwycą pierwsze mrozy. Domki pierwsza klasa, najtańszy nie schodzi poniżej miliona. Widać, że dostatnio mieszkańcom. A smród jak na podhalańskich wiochach, wszystkim palą. Drewno, plastikowe butelki, węgiel, co wpadnie w ręce. Smog pełznie wśród tych szykownych domków a mieszkańcy jak widać szczęśliwi. Byłoby ich stać na coś mniej śmierdzącego? Raczej tak. Ale ci ludzie umieją liczyć, dlatego mieszkają tak, jak mieszkają. Bez alternatywy, która będzie tańsza albo w tej samej cenie będą nadal palić oponami.
jako09:50, 27.04.2022
zanim wystrzelą korki od szampana trzeba poczekać na publikację uchwały, bo nie jest jasne czy wprowadzono zakaz palenia węglem, czy zakaz palenia węglem kamiennym i pochodnymi. Albowiem istnieje jeszcze węgiel brunatny, większe świństwo od kamiennego, ale znacznie tańszy. Gdyby przez pomyłkę ranych brunatny był nadal dopuszczony już sobie wyobrażam pomysłowych Polaków.
Boom10:28, 27.04.2022
Najlepiej by w ogóle udało się wyeliminować opał stały.
młot na głupców15:45, 27.04.2022
Co? Lobby kominkowe? Nazwiska proszę, abym wiedział na kogo już nigdy nie głosować!
Antykominek00:27, 28.04.2022
Takie udawanie ze cos sie robi. Zakaz kominkow powinien byc i tyle. No ale jesli zakaz nie przeszedl to sam niech kazdy sobie odpowie dlaczego.
Sceptyczny08:05, 28.04.2022
Brawo !
Nie ma to jak ekologiczny, rosyjski gaz :)
1 5
siedź w Warszawie i nie wyjeżdżaj do rodziny ani na wieś .
nie jesteś tam potrzebny