Szacuje się, że zmiana taryfy energetycznej na taką, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb oraz trybu życia, może przynieść Ci nawet 15-procentowe oszczędności na rachunkach za prąd. Jak wybrać taryfę, aby zapewnić sobie maksymalne korzyści? O tym w poniższym artykule.
Wysokość Twoich rachunków za energię elektryczną zależy nie tylko od tego, ile prądu zużywasz. Koszt wykorzystanej energii to zaledwie połowa kwoty, którą widzisz na fakturze. Do tego dochodzą opłaty dystrybucyjne wynikające z użytkowania sieci oraz opłaty, które są przeznaczane m.in. na rozwój OZE czy modernizację systemu elektroenergetycznego. Nie można zapomnieć także o podatku VAT oraz o akcyzie. Część opłat dystrybucyjnych faktycznie zależy od zużycia, jednak stanowią one około 6% rachunku. Inne z nich to opłaty stałe, których nie da się uniknąć czy zminimalizować.
Jak zatem możesz obniżyć swoje rachunki za prąd? Jednym ze sposobów jest wybór odpowiedniej taryfy prądu – takiej, która wpisuje się w Twój tryb życia i przyzwyczajenia.
Taryfa energetyczna to plan cenowy, według którego rozliczasz się ze swoim sprzedawcą energii. Określa on m.in. stawkę za kilowatogodzinę.
W przypadku gospodarstw domowych obowiązują taryfy z grupy G. Dostępna jest taryfa całodobowa, czyli jednostrefowa, oraz dwustrefowe, w której ceny za kilowatogodzinę różnią się w zależności od pory dnia i nocy. Aby sprawdzić, jaki plan Cię obowiązuje, zajrzyj do swojej faktury od sprzedawcy energii.
Taryfa G11, G12 i G12w – to podstawowe rozwiązania dla gospodarstw domowych. Różnią się od siebie stawkami za prąd oraz przedziałami godzinowymi. Przyjrzyjmy się dokładniej każdej z nich.
Grupa taryfowa G11 to jedyna taryfa jednostrefowa. Liczba „11” przy literze „G” daje nam najważniejsze informacje na temat tej taryfy. Pierwsza jedynka wskazuje na maksymalną moc – pobór z sieci energetycznej w danym momencie może wynieść maksymalnie 40 kW. Druga jedynka oznacza jedną strefę i stałą stawkę za kilowatogodzinę przez całą dobę.
Grupa taryfowa G11 jest najpopularniejsza wśród polskich odbiorców. Jest bowiem najbardziej elastyczna i najwygodniejsza. Możesz korzystać z prądu, kiedy tylko chcesz – nie musisz planować swoich obowiązków na konkretną godzinę.
G12 to przykład jednej z najpopularniejszych taryf dwustrefowych. Określana jest jako taryfa nocna. Mniej za energię elektryczną płacisz w nocy, od 22:00 do 6:00, oraz przez dwie godziny w ciągu dnia – przeważnie od 13:00 do 15:00.
Taryfa G12 to dobra opcja dla osób, które obowiązkami domowymi zajmują się np. późnym wieczorem lub mogą zaprogramować pracę urządzeń gospodarstwa domowego na konkretną godzinę. Poza tym taki wariant powinny rozważyć te osoby, które ogrzewają dom lub mieszkanie energią elektryczną.
To wariant taryfy dwustrefowej, tzw. taryfa weekendowa – o czym informuje nas litera „w”. Niższa stawka obowiązuje nie tylko w nocy, ale i przez cały weekend, od 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek. Większość sprzedawców energii rozszerza ją o dni świąteczne i dni ustawowo wolne od pracy.
Na taryfie G12w najbardziej skorzystają osoby, które weekendy spędzają w domu i właśnie ten czas przeznaczają na realizację domowych zadań albo po prostu na relaks przy dobrym filmie czy grach komputerowych.
Wydaje Ci, że najwięcej prądu zużywasz po 22:00 albo w weekend? Aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, najpierw przeprowadź dokładną analizę. Zweryfikuj, w jakich godzinach pobór energii w Twoim domu jest największy. Eksperci E.ON Polska podpowiadają, aby zapisywać wskazania licznika przez pełny tydzień – każdego dnia w godzinach: 6:00, 13:00, 15:00 i 22:00. Jeżeli przynajmniej ¼ zużycia przypada na strefę z niższą stawką za kilowatogodzinę, oznacza to, że zmiana taryfy na G12 lub G12w będzie Ci się opłacać. Możliwe też, że możesz nieco zmienić swoje nawyki i planować obowiązki właśnie na godziny z niższą stawką. To dodatkowe oszczędności.
Oczywiście, zmiana grupy taryfowej to jeszcze nie wszystko, co możesz zrobić, aby płacić mniej za prąd. Ogromne znaczenie mają – wydawałoby się – błahe czynności i drobne przyzwyczajenia.
Po pierwsze, nie zapominaj o wyłączaniu światła za każdym razem, kiedy opuszczasz pomieszczenie. To mit, że naciśnięcie wyłącznika generuje większe zużycie niż pozostawienie włączonego światła. Po drugie, wyłączaj urządzenia, zamiast zostawiać je w stanie gotowości. Zwłaszcza kiedy wychodzisz na cały dzień czy tym bardziej, jeśli wyjeżdżasz na weekend. Najlepiej wyłączyć od razu całą listwę lub nawet wyjąć wtyczki z gniazdek. Po trzecie, zainwestuj w energooszczędne oświetlenie oraz nowoczesny sprzęt AGD i RTV. Zwracaj uwagę na klasę energetyczną każdego urządzenia.
Przemyślana decyzja odnośnie taryfy energetycznej, a do tego zmiana przyzwyczajeń dotyczących korzystania z energii elektrycznej – to strategia, która przyniesie Ci największe oszczędności. Nie zwlekaj ze zmianą taryfy, pamiętaj, że raz na rok możesz dokonać jej bezpłatnie.
Kolizja na skrzyżowaniu. Utrudnienia w alei KEN
STARSZYM POLAKOM ITP DAĆ 100 WAŻNYCH KRÓTKICH PYTAŃ TO ZDEMASKOWANI BENDĄ ŻE NIELOGICZNI A ZARAZ ZNUF DAĆ BO ODPOWIEDZĄ BARDZO INACZEJ.
PODWÓJNY KUNGUR
10:11, 2025-07-16
Kolizja na skrzyżowaniu. Utrudnienia w alei KEN
TERAS SFOM SPRAWNOŚĆ PSYCHICZNĄ I PSYCHOFIZYCZNĄ OD 0 DO 100 OCENIĘ NA 72 A NP M PUDZIANA NA 91 A WY JAK KOMENTUJECIE TO I JAK SIĘ OCENICIE?
SZTUCZNY KOT
10:09, 2025-07-16
Koniec chaosu na Poloneza?
jeżeli rozwiązanie się nie sprawdzi, zawsze można poprawić? Gorzej, gdy ze strachu przed popełnieniem błędu, nie robi się nic?
@
09:56, 2025-07-16
Kolizja na skrzyżowaniu. Utrudnienia w alei KEN
6÷2×3+1=2?
MOŻE DWA
09:41, 2025-07-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz