Zamknij

Kominiarz - przynosi szczęście nie tylko w przesądach

Redakcja Haloursynow.pl + 18:47, 13.12.2021 Aktualizacja: 18:52, 13.12.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Kominiarz - zawód, który każdy zna, a według przesądu przynosi szczęście. Ten artykuł odpowiada na pytanie: jaką istotną rolę w naszym życiu pełni specjalista tej profesji.

Usługi kominiarskie

W czasie zimy użytkownicy muszą dbać o zachowanie odpowiedniej temperatury. Najczęściej posiadają centralne ogrzewanie bądź kominki. Niezależnie od metody grzania we wnętrzu komina może zbierać się sadza. Kominiarz zajmuje się kompleksowym uporządkowaniem komina z zalegających zanieczyszczeń. Wśród praktykujących ten zawód jest między innymi Jakub Małmyga.

Palenie metodą "od dołu"

Najczęstszym sposobem na palenie w piecu, kominku, etc. jest metoda "od dołu"

Na czym polega ta metoda?

Do pieca wkłada się składniki w kolejności od dołu. Są to kolejno:

  • Podpałka
  • Drewno
  • Węgiel

Skutki

  • Metoda bardzo prosta, jednak bardzo nieekologiczna. Wiąże się z dużą utratą ciepła.
  • Ponadto negatywnym skutkiem jest zanieczyszczenie powietrza.
  • Wymaga również większych nakładów finansowych. Opał będący na wierzchu, zanim zacznie się spalać zacznie wytwarzać gazy oraz parę wodną. Przez to wegiel straci swoją pierwotną wartość kaloryczność.
  • Dym będący efektem spalenia zawiera 30% opału. Tym samym 1/3 ciepła, którym ogrzewa się dom, ucieka do atmostery.
  • Gdy się dosypie kolejną warstwę zimnego materiału w celu podtrzymania temperatury, sytuacja się powtarza. Szkodliwe gazy zawarte w dymie będą unosiły się w powietrzu przez kilka godzin, gdyż właśnie tyle czasu potrzebuje nowa warstwa paliwa, aby się rozpalić.
  • Gęsty dym oraz sadza osiądzie na wnętrzu komina. Negatywnie wpłynie to na funkcjonowanie pieca.

Gęsty, czarny dym zawiera w swoim składzie wiele niebezpiecznych gazów, które w kontakcie z drogami oddechowymi człowieka mogą spowodować ten sam skutek, jak w przypadku nałogowego palenia papierosów.

Ekologiczna alternatywa - palenie "od góry"

Jest to metoda, która powstała w trosce o środowisko. Pozwala na efektywniejsze wykorzystanie drewna bądź węgla.

Na czym polega?

Metoda "od góry" jest odwrotnością poprzedniego sposobu spalania. Na sam dół umieszcza się węgiel, później rozpałkę, a na samą górę - drewno.

Skutki metody 

  • Metoda "od góry", jak sama nazwa wskazuje, przeniesie warstwę żaru na górę. Powietrze wciąż płynie do ujścia komina. W tym sposobie żar stopniowo zmniejsza się ku dołowi. Dym powstający w wyniku spalania wydostanie się z zimnego opału i natrafi na żar. W konsekwencji ulegnie całkowitemu spaleniu, co zapewni więcej ciepła.
  • Efektem będzie to, że dym będzie się charakteryzował prawie bezbarwnym odcieniem.
  • Badania wykazują, iż metoda rozpalania "od góry" redukuje od 50% do 70% zanieczyszczeń, elimując rakotwórcze substancje.
  • Metoda pozwala zaoszczędzić do 30% na wydatkach na ogrzewanie.
  • Ciepło nie ucieka wraz z dymem.
  • Wnętrze komina wypełniane jest mniejszą ilością sadzy.

Dzięki metodzie rozpalania "od góry", oszczędza się pieniądze i środowisko.

Materiały grzewcze - czym palić?

Najlepiej sprawdzą się:

  • Węgiel kamienny
  • Pellet
  • Niezaimpregnowane i niemalowane drewno
  • Ekogroszek

Przegląd kominów a prawo

Co mówią przepisy?

Jeśli ktoś jest właścicielem nieruchomości lub zarządcą nieruchomości, jego obowiązkiem jest zlecenie okresowych kontroli stanu technicznego komina. O tym można dowiedzieć się, studiując art. 62. o Prawie budowlanym. 

Co jaki czas należy wykonywać przeglądu?

  • W świetle obowiązujących przepisów obowiązkiem jest zlecenie przeglądu co najmniej raz w roku.
  • Jeśli właściciel ogrzewa dom, używając paliwa stałego - tj. na przykład węgiel kamienny - wówczas powinno się zamówić usługi kominiarskie cztery razy w roku.
  • Jeśli wystąpi ogrzewanie paliwem ciekłym (np. olej opałowy), należy zamówić wizytę dwa razy do roku

Jakie sankcje grożą za brak przeglądów?

  • Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w przypadku stwierdzenia braku kontroli kominiarskiej ma prawo ukarać właściciela nieruchomości mandatem o wartości 500 złotych. Ponadto, trzeba liczyć się z postępowaniem sądowym, którego skutkiem może być do 5 tysięcy złotych grzywny.
  • Jeśli nieruchomość posiada niedrożne przewody kominowe, może zostać odcięta od gazu.
  • Ubezpieczyciel może nie wypłacić środków na przykład z powodu pożaru, jeśli właściciel nie posiada dokumentów potwierdzających obowiązkowy przegląd kominiarski.

Kto przeprowadza kontrolę?

Nie należy czyścić przewodów samodzielnie. Kontroli dokonuje mistrz kominiarski. Musi on posiadać uprawnienia dotyczące przewodów dymowych, grawitacyjnych, wentylacyjnych i spalinowych.

Ponadto, może to być osoba posiadająca uprawnienia wymienione wyżej oraz kominów wolnostojących, przemysłowych oraz przewodów kominowych, w których ciąg kominów pozostaje wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.

Jakie zaświadczenie należy otrzymać po zakończonej kontroli?

Po każdym przeglądzie kominiarz wystawia dokument, który potwierdzi wykonanie czynności. Dla kontroli wystawiany jest - protokół pokontrolny, natomiast po oczyszczeniu przewodów kominowych - potwierdzenie zakresu wykonywanych prac.

Przepisy dotyczące kontroli kominiarskiej zawarte są w Ustawie o Prawie Budowlanym oraz Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Podsumowanie

Podczas sezonu grzewczego właściciele niektórych domów ogrzewają je za pomocą węgla bądź paliwa opałowego (np. oleju opałowy). Istnieją dwie metody rozpalania w piecu/kominku. Pierwsza, najpopularniejsza metoda nosi miano "od dołu". Na sam dół paleniska umieszcza się rozpałkę, potem drewno i na końcu węgiel (bądź inny surowiec grzewczy). Zanim żar dojdzie do surowca i go podgrzeje minie dużo czasu, podczas którego do atmosfery wraz z czarnym dymem uwolni się wiele niebezpiecznych, rakotwórczych substancji. Ponadto na wewnętrznej stronie komina może zbierać się sadza. 1/3 ciepła ucieka wraz z dymem, co stanowi większy wydatek pieniężny.

Kolejna metoda "od góry" jest w większym stopniu ekologiczna. Rozpalanie zaczyna się od ułożenia na dół surowca grzewczego (węgla, ekogroszku, etc.), na środek należy podać rozpałkę, a na samą górę - drewno. Żar spokojnie będzie szedł ku dołowi. Spali się również dym, który uzyska niemalże bezbarwny odcień. Do atmosfery, jak wykazały badania, uwalnia się dzięki tej metodzie od 50 do 70% procent mniej rakotwórczych substancji. Zatrzymuje się również ciepło.

Każdego roku właściciele bądź zarządcy nieruchomości na mocy przepisów prawa muszą co najmniej raz na rok zlecić wykonanie przeglądu kominowego. Jeśli właściciel / zarządca ogrzewa posiadłość za pomocą surowca stałego, należy 4 razy do roku skorzystać z usług kominiarskich. W przypadku ogrzewania paliwem ciekłym - 2 razy w roku.

Trzeba pamiętać, że niewykonanie regularnych kontroli może skutkować konsekwencjami finansowymi, jak na przykład niepłacenie odszkodowania w przypadku pożaru. Dodatkowo, każdy z zanieczyszczonych przewodów kominowych może doprowadzić do zatrucia się szkodliwymi substancjami, takimi jak  - tlenkiem węgla, nazywanym również potocznie czadem.

Kompleksową obsługę kominiarską muszą wykonać specjaliści w swoim fachu. Firmy muszą posiadać szereg różnych specjalistycznych uprawnień, dzięki którym świetnie wykonają swoją pracę. Wśród nich jest również ta, którą prowadzi Jakub Małmyga. Przedsiębiorstwo działa na terenie Warszawy i okolic i oferuje bogaty zakres usług kominiarskich. Cieszy się dużym zaufaniem klientów. W pracy stawia na doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników. Konkurencyjne ceny i wiedza poparta latami nauki i doświadczenia pozwala na to, aby każdy klient cieszył się z efektów pracy kominiarza.

Zakład Kominiarski Jakub Małmyga
ul. J. Dąbrowskiego 74/11
02-571 Warszawa

Kom.: +48 663 906 138
https://kominiarz.warszawa.pl/kontakt/

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%