Wady wzroku są powszechne w społeczeństwie. Pojawiają się u osób w różnym wieku. Często pierwsze objawy można zaobserwować już w dzieciństwie. Ponadto na pogorszenie się wzroku wpływają naturalne procesy starzenia się. Zobacz, jakie są najczęstsze wady wzroku i sposoby ich korekcji.
Jedną z częstych wad wzroku jest dalekowzroczność (nadwzroczność). Jest to wada refrakcyjna, związana z akomodacją soczewki. Jej przyczyną jest nieprawidłowe skupianie promieni świetlnych. W prawidłowych warunkach ma to miejsce na siatkówce. Przy dalekowzroczności dzieje się to za nią. Wada jest skutkiem zbyt krótkiej gałki ocznej.
Osoby, które cierpią na dalekowzroczność, mają problem z ostrym widzeniem przedmiotów, które znajdują się w bliskiej odległości. Źle widzą także w dal. Duża wada powoduje niedowidzenie.
W korekcji dalekowzroczności stosuje się:
Ich moc jest podawana w dodatnich dioptriach. Do nowoczesnych metod zalicza się operacje z wykorzystaniem lasera.
U wielu osób rozpoznawana jest krótkowzroczność. Jest to również wada refrakcyjna. W jej przebiegu promienie słoneczne nie są skupiane na siatkówce, ale przed nią. Z tego powodu przedmioty znajdujące się w pewnej odległości są widziane niewyraźnie. Wyróżnia się 3 stopnie krótkowzroczności: niską, średnią i wysoką.
W rozwoju krótkowzroczności dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe. Na wystąpienie wady są bardziej narażone te osoby, które przez długi czas skupiają wzrok w bliskiej odległości. Mowa m.in. o pracy przy komputerze lub wpatrywaniu się w ekran smartfona.
Krótkowzroczność można skorygować przy pomocy:
Zastosowane w nich szkła powinny mieć soczewkę rozpraszającą. Jej moc jest podawana w ujemnych dioptriach. W leczeniu krótkowzroczności można wykorzystać także zabieg laserowy.
Astygmatyzm jest wadą, w której przebiegu promienie świetlne są skupiane w kilku różnych punktach. W efekcie osoba chora widzi obraz rozmazany w jednym kierunku. Zaburzone widzenie występuje przy patrzeniu ze wszystkich odległości.
Astygmatyzm można korygować poprzez:
Nie u wszystkich osób można zastosować okulary.
Do lekarza trzeba zgłosić się niezwłocznie, jeżeli pojawią się jakiekolwiek zaburzenia widzenia z daleka lub bliska. Wskazaniem do wizyty są także częste bóle oczu i głowy. Warto pamiętać, że wzrok trzeba badać regularnie – nawet przy braku dolegliwości.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz