Domki dla pszczół oraz innych owadów zapylających to obecnie bardzo popularne i pożyteczne dodatki do ogrodów. Czym jest hotel dla owadów i jak go zbudować?
Domek dla owadów to konstrukcja będąca doskonałym schronieniem dla owadów zapylających oraz miejscem, gdzie mogą się rozmnażać. To skromna budowla, w której mogą odpocząć i skryć się przed upałem, deszczem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi.
Hotel dla owadów może stanowić także doskonały punkt zimowania. Jeszcze do niedawna pszczoły mogły skryć się w słomianych strzechach domów, między cegłami czy w innych tego typu zakamarkach. Obecnie ze względu na powszechną betonową zabudowę wiele owadów ginie. Aby im pomóc, warto postawić w swoim ogrodzie domek.
Wbrew pozorom zbudowanie domu dla owadów wcale nie musi być przedsięwzięciem trudnym ani kosztownym. Do przygotowania pszczelego hotelu można wykorzystać stare, nieużywane półki, deski lub palety, a nawet butelki.
Domek może mieć konstrukcję podobną do rzeczywistego domku lub przypominać prostokątną skrzynkę czy rulon. Jednym ze sposobów na przygotowanie średniej wielkości domku jest połączenie ze sobą czterech desek za pomocą gwoździ tak, by przypominały okno czy regał. Następnie w środku powstałej ramy można zamontować dodatkowe przegródki, które oddzielą poszczególne „pokoje”.
Zewnętrzną stronę konstrukcji hotelu należy zabezpieczyć impregnatem, który ochroni ją przed działaniem deszczu czy palącego słońca. Po przygotowaniu szkieletu domku pozostaje już tylko jego wypełnienie. Tutaj można zdać się już całkowicie na swoją kreatywność. To, jak będzie wyglądał środek hotelu, zależy już tylko od naszych upodobań i umiejętności.
Do wypełnienia domków można użyć niemal wszystkiego, co naturalne i co możemy znaleźć w swoim ogrodzie: puste łodygi roślin, np. forsycji lub czarnego bzu, szyszki, słomę, siano lub źdźbła traw, gałęzie, fragmenty kory, suche liście, a także niektóre materiały budowlane, takie jak cegły „dziurawki” czy pustaki.
Ciekawym elementem dodatkowym są także gliniane doniczki, które wypełnione słomą można zawiesić lub postawić do góry dnem. Na środku domku można umieścić także niewielki pień z nawierconymi otworami wejściowymi o różnej szerokości dla poszczególnych owadów. Całą powierzchnię domku warto dodatkowo przykryć drucianą siatką, która zabezpieczy znajdujące się w nim owady przed ptakami.
Budując domek dla owadów, należy pamiętać, by stosowane przez nas materiały nie były pokryte klejami, trującymi farbami czy owadobójczymi impregnatami, co może stanowić niebezpieczeństwo dla zamieszkujących domek pszczelich rodzin.
Gotowy domek dla owadów powinien być stabilnie przytwierdzony do ściany elewacji czy drzewa, tak by nie bujał się podczas podmuchów wiatru, co może zagrażać rozwijającym się w nim larwom owadów. Hotel dla owadów należy ustawić w miejscu suchym i nasłonecznionym i skierować w stronę południową lub południowo-wschodnią.
Zraszacz pod ratuszem chłodzi w upały
Pani Marta niech przestanie oddychać, bo to nie ekologiczne tak zużywać powietrze
kurkawodna
08:34, 2025-07-04
Rok działania SCT. Zero mandatów i setki pouczeń!
Najbardziej rozbawiło mnie stwierdzenie, że "szkolne ulice" "realnie zmniejszają ilość spalin". Można dużo pleść, papier jest cierpliwy, serwer jeszcze bardziej, tylko straszne, że takie plecenie i wyobrażenia rozmaitych aktywistów, chuliganów przekładają się na realne decyzje władz miasta. Jednak jestem przyzwyczajony do tego, żeby ktoś mądry czuwał nad podejmowaniem odpowiedzialnych decyzji. Niestety, to nie w Warszawie.
Docent marcowy.
19:56, 2025-07-03
Miejsca Chłodu na Ursynowie
W supermarketach też powinny być miejsca chłodu, a jednak często ich nie ma... w Biedronce przy metrze Stokłosy ok 35 stopni...
GorszySort
18:23, 2025-07-03
Zraszacz pod ratuszem chłodzi w upały
Jak niby informacja o Linusie z Homokomando i tęczy LGBT+ za 700 tys zł narusza wasz regulamin?
Jak?
17:00, 2025-07-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz