Zamknij

Jak pomóc alkoholikowi?

REKLAMA 19:56, 27.12.2020 Aktualizacja: 19:58, 27.12.2020
Skomentuj mat.prywatne mat.prywatne

Ktoś z Twoich najbliższych wpadł w problem alkoholowy? Uzależnienie negatywnie wpływa na życie całej rodziny i sprawia, że zostają zaburzone jej prawidłowe funkcje. Pomoc osobie uzależnionej jest jednak bardzo trudnym wyzwaniem, ponieważ wielu chorych ma tendencję do zaprzeczenia problemowi. Możesz jednak motywować do walki z nałogiem i wspierać w trudnej drodze prowadzącej do trzeźwości.

Pomóż alkoholikowi zmotywować się do leczenia

Alkoholizm jest nieuleczalną chorobą. Osoby uzależnione oraz ich bliscy często nie chcą przyjąć tego faktu do świadomości. Wielu alkoholików twierdzi, że w każdym momencie może przestać pić i tak naprawdę nie mają żadnego problemu z nałogiem. Bardzo ważne jest, aby chory i jego rodzina uświadomili sobie, że detoks alkoholowy niewiele pomoże, gdy sam zainteresowany nie znajdzie powodów, aby dążyć do abstynencji.

Bardzo ważne jest zmotywowanie alkoholika do podjęcia leczenia. Jak to zrobić? Przede wszystkim nie należy zaprzeczać problemowi ani unikać rozmów na ten temat. Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, ale jednocześnie nie stanowi wyroku. Niepijący alkoholicy przez lata mogą normalnie funkcjonować. Warto pokazać choremu, że podobny problem ma wielu ludzi biznesu, kultury i sztuki. Mimo borykania się z uzależnieniem są oni w stanie normalnie pracować, osiągać bardzo dobre wyniki i cieszyć się codziennym życiem. Przykłady znanych osób pokazują, że rozwój alkoholizmu i szkody, jakie on wyrządza można zahamować.

Pokaż, jak mogłoby wyglądać życie bez nałogu

Bardzo dobrą motywacją jest uświadomienie osobie uzależnionej wpływu jej zachowania na życie całej rodziny. Skonfrontuj obecną sytuację z rzeczywistością, która mogłaby nastąpić po podjęciu terapii prowadzonej przez prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Nałóg alkoholowy bardzo często prowadzi do trudności zawodowych, z których wynikają problemy finansowe. Częste kłótnie o wszystko i o nic mogą przejść do historii. Pokaż uzależnionemu, że nałóg niszczy funkcjonowanie całej rodziny – jej życie zaczyna się kręcić bowiem wokół problemu z alkoholem.

 Radosne święta, weekendowe wyjazdy, beztroskie spacery z dzieckiem po parku lub lesie, wyjścia do kina i inne codzienne radości często przestają być dostępne dla najbliższych alkoholika. Normą staje się zastraszone dziecko (lub dzieci), znerwicowany partner borykający się samodzielnie z problemami dnia codziennego i chory sięgający po kolejny kieliszek czy butelkę.

Uświadom konsekwencje nałogu

Wsparcie ze strony bliskich jest bardzo ważne dla osób uzależnionych, które samodzielnie często nie mają siły, aby podjąć się walki o życie w trzeźwości. Pomoc nie może jednak polegać na tuszowaniu konsekwencji i rozwiązywaniu problemów, które powstały przez alkohol. Chory musi zobaczyć, do czego prowadzi jego nałóg i jakie konsekwencje za sobą niesie. Wybielanie go przed rodziną i znajomymi, tuszowanie jego zachowań, które wynikają z picia alkoholu, spłacanie zaciągniętych kredytów czy usprawiedliwianie nieobecności w pracy przyniesie więcej szkód niż korzyści.

Przekonaj do podjęcia terapii

Najlepsza pomoc, jaką można udzielić alkoholikowi, to przekonanie go do podjęcia terapii. Dobry ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, w którym terapeuci, lekarze i psycholodzy pomogą choremu rozpocząć walkę o utrzymanie trzeźwości. Nie zawsze musi to być terapia zamknięta dla alkoholików. Dużego wsparcia są także w stanie udzielić poradnie prowadzące terapię w systemie otwartym. Pamiętaj, że specjalista pomaga nie tylko alkoholikowi, ale także jego bliskim – w trosce o swoją kondycję psychiczną nie rezygnuj z takiej pomocy.

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%