Z rocznym opóźnieniem rozpoczęła się budowa trampolin z Budżetu Obywatelskiego. Spośród ośmiu lokalizacji najwięcej kontrowersji budzi montaż jednej z nich, w osi widokowej, przed frontem kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego. Czy musimy niszczyć unikalny krajobraz
Na trampoliny mieszkańcy Ursynowa czekają już od roku. Jak bardzo są one potrzebne dzieciom do zabawy pokazały wyniki głosowania na projekty z Budżetu Obywatelskiego na 2019 r. Zwyciężyły wówczas aż dwa pomysły zakładające ich montaż w ośmiu lokalizacjach. Nie udało się ich jednak zrealizować w terminie. Dopiero teraz ruszyła budowa tych plenerowych zabawek. W kilku punktach dzielnicy układane są sprężyste maty do skakania, a wokół nich bezpieczne i miękkie nawierzchnie.
Jedna z trampolin, która pierwotnie miała znajdować się na placu przed kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego, budowana jest na trawniku w osi widokowej przed frontem świątyni.
To szczególne miejsce na Ursynowie, wizytówka parku Jana Pawła II, specjalnie zaprojektowana 20 lat temu.
W tamtym czasie Ursynów mógł się wydawać chaotyczny, dlatego postawiłam na zaprojektowanie osi widokowej od ul. Romera do kościoła.
Dziś żałuję jedynie, że dałam się przekonać do posadzenia na tejże osi krzewów. Ja chciałam wolnej przestrzeni, która byłaby symbolicznym przedłużeniem nawy kościelnej
- mówiła nam dr Dorota Sikora, projektantka parku im. JP II, dziś wykładowczyni SGGW.
- Czy musimy niszczyć tak unikalny na Ursynowie krajobraz? Czy tego rodzaju inwestycje naprawdę muszą powstawać w takim miejscu? - pyta nas Sławek, mieszkaniec Ursynowa, który zwrócił uwagę naszej redakcji na powstające trampoliny. Zaznacza przy tym, że nie jest przeciwnikiem ich powstawania.
Co zatem sprawiło, że na tym terenie budowana jest trampolina, która wpływa na unikalną w dzielnicy oś widokową?
- Takie rozwiązanie zaproponował urząd dzielnicy, żeby nie trzeba było demontować części placu. Nie jest to obiekt wysoki, ale wbudowany w ziemię i nie zaburzy istniejącej przestrzeni - przekonuje autor projektu, ursynowski radny Maciej Antosiuk z Projektu Ursynów.
Obiekcji co do lokalizacji trampolin nie zgłasza proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego.
- Nie bardzo wiem, co tam jest budowane, bo nie ma żadnej informacji. Jest to na terenie dzielnicy i jeśli ma służyć mieszkańcom, to mam nadzieję, że tak będzie, bez szkody dla kościoła i parku - mówi ksiądz prałat Dariusz Gas.
Trampolina w osi widokowej nie kłuje w oczy również pytanych przez nas mieszkańców.
- Po pierwsze widoku na kościół trampolina nie przesłoni. Po drugie poczekajmy, aż skończą się roboty, żeby ocenić. Ale nie zapominajmy, że to jest park nie tylko dla starszych. Dzieci nie będą siedzieć na ławeczkach jak staruszki i lepiej, żeby bawiły się wśród drzew, a nie na kamiennym placu, zwłaszcza latem - mówi pani Magdalena.
- Czy to komuś przeszkadza? Ja nie widzę w tym nic zdrożnego. Przecież i tak zawsze w tym miejscu, pod drzewami bawią się dzieci. Nie przesadzajmy, skakanie nikomu jeszcze nie zaszkodziło - twierdzi pani Barbara.
W okolicy kościoła powstaje też druga trampolina, po północnej stronie osi widokowej, tuż przy boisku i siłowni plenerowej. W tym roku zbudowane będą również miejsca do skakania w parku im. Romana Kozłowskiego, na Olkówku, w Lasku Brzozowym, na polance Raabego przy ul. Lokajskiego, a także przy siłowni plenerowej przy Figlowisku oraz przy górce Rogal przy ul. Płaskowickiej. Na jedenaście trampolin dzielnica wyda 157 tys. złotych.
Annax17:41, 27.11.2020
Tu nie chodzi o zasłanianie kościoła, ale likwidację trawników. Była tężnia, są trampoliny, jak tak dalej pojdzie, to park będzie parkiem tylko z nazwy.
oper1517:47, 27.11.2020
Jeżeli już powstała ta oś parku to proponowałbym pozostawić ją. Jest wystarczająco dużo miejsca po lewej lub prawej stroni osi aby tam umieścić trampoliny. Proponowałbym lewą stronę ponieważ są tam boiska i siłownia więc stanowiło by to kontynuację obiektów sportowych. Lepiej skupić się na zazielenieniu terenu wokół fontanny.
Kamilu 18:40, 27.11.2020
1 osoba niezadowolona, wszyscy inni chwalą ale redakcja jak Pudełek czy Plotek musi dawać tytuł z d.... zeby się klikało
sąsiad20:34, 27.11.2020
nie macie większych problemów? a może zmiana patrona parku?
Ehhh..20:47, 27.11.2020
Park jana pawla swietego niepokalanego...
12317:01, 29.11.2020
już katolicy sięgają po siekiery
asia0123:37, 27.11.2020
Coś zostało zaprojektowane i po co to niszczyć. Urządzenie można przesunąć trochę w bok. Podobnie niszczona jest Dolinka Służewiecka, kolejną inwestycją.
szkoda słów09:10, 28.11.2020
Te trampoliny pasują jak wół do karety. Totalnie głupi pomysł. Za chwilę cały park zostanie zniszczony. Kto na to głosował?????!!!!!!
eminent19:25, 28.11.2020
Zla lokalizacja, bo niszczy harmonie otoczenia. Chodzi o wygląd i estetykę miejsca, charakter i funkcje społeczną, itd. Póki czas, warto przesunąć trampoliny w inne miejsce.
Pasztet01:39, 29.11.2020
eee? W Warszawie wszystko do siebie nie pasuje architektonicznie, więc fason kiczu będzie utrzymany w typowym dla tego miasta stylu budownictwa :)
Zrozpaczona 15:06, 02.12.2020
Czy naprawdę nie ma innego miejsca.?
Czy zawsze trzeba zawsze zniszczyć bo mi się tak podoba!.
Jest tyle.miejsca w około a najbliższe to pod oknem
Decydenta.
Dedw12:37, 15.12.2020
Czy widok podskakujących dzieci nie będzie wiódł na pokuszenie duchownych z sąsiadującego kościoła?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Carlos chyba wypił o jedną Tatrę za dużo