Położony blisko kościoła św. Katarzyny, równie stary co parafia, która została erygowana w 1238 roku. Na jego terenie odnaleziono urnę z epoki kultury łużyckiej. Cmentarz na Służewie został częściowo zniszczony w czasie powstania listopadowego, odnowiony i rekonsekrowany w 1839 roku. Sprzed tego okresu zachowały się zaledwie trzy groby kominowe.
Ważną datą dla cmentarza jest 28 października 1989 roku. Tego dnia podczas uroczystości z udziałem prymasa Józefa Glempa w miedzianej urnie wykonanej przez Andrzeja Renesa złożono ziemię pobraną z miejsc egzekucji i pochówków ofiar komunistycznego terroru, m.in. z terenów obu służewskich cmentarzy, skarpy warszawskiej, służewskiego klasztoru dominikanów, toru wyścigowego na Służewcu czy Powązek.
Chyba najbardziej znaną postacią pochowaną na cmentarzu na Służewie jest Krystyna Krahelska - sanitariuszka Powstania Warszawskiego, poetka, malarka, która zginęła 2 sierpnia 1944 roku. To jej wizerunek ma warszawska Syrenka. Na tej najstarszej ursynowskiej nekropolii leżą także profesorowie SGGW, sportowcy, dziennikarze, lotnicy.
ZOBACZ ZDJĘCIA WIECZORNEGO CMENTARZA SŁUŻEWSKIEGO:
[FOTORELACJA_LISTA]4020[/FOTORELACJA_LISTA]
4 0
Bardzo ładne zdjęcia. Gratulacje.
6 0
Byłoby super gdyby miasto zadbało o tereny na tyłach cmentarza, cały Gucin Gaj i okolice. W pięknej przestrzeni ulicy Fosa, z pomnikami przyrody, są opuszczone budynki i jakieś firmy z ciężarówkami z odpadami. Teren należy do miasta i w tamtym miejscu powinien być jakiś dom kultury, muzeum, kawiarnia, a przede wszystkim szacunek do przyrody, a nie śmieciowisko.
0 0
A jak na innych cmentarzach należących administracyjne do Ursynowa, czyli w Pyrach i Grabowie?