Zasada w malowaniu, nakładaniu tynku lub kleju jest taka, że podłoże musi być mocniejsze niż nanoszona warstwa. W przeciwnym razie będzie się kruszyć, a wykonana praca renowacyjna nie przyniesie efektu. Dlatego kluczową rolę w przygotowaniu podłoża pełni preparat gruntujący, który powinien być dobrany odpowiednio do podłoża oraz nakładanej warstwy.
Preparaty gruntujące dostępne są na rynku w formie płynu oraz emulsji. Do najczęściej wybieranych należą preparaty kilku głównych producentów: Atlas, Śnieżka, Caparol czy szczególnie popularny grunt Ceresit CT17. (zobacz pełny opis gruntu) Ten ostatni środek zmniejsza chłonność podłoża oraz wzmacnia jego zewnętrzną strukturę. To uniwersalny preparat, który doskonale przygotowuje powierzchnie przed nanoszeniem: kleju do tapet lub do płytek ceramicznych, wylewek na posadzki, gładzi szpachlowej lub farby. Zmniejsza nasiąkliwość powierzchni, dzięki czemu zapobiega powstawaniu pleśni oraz tworzy mocne wiązanie między podłożem, a nakładaną warstwą. Preparat nie zawiera rozpuszczalników, dlatego jest ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia.
Środku gruntujące występują również w postaci gęstej emulsji. Do często wybieranych produktów z tej kategorii należy Uni-grunt Atlas, który można rozcieńczać się z wodą (zobacz pełny opis gruntu). W przypadku słabych podłoży, warto nanieść 2 warstwy impregnujące: pierwszą rzadszą, aby preparat równomiernie i głęboko się wchłonął i drugą gęstszą. Środek głęboko penetruje, wzmacnia oraz zmniejsza chłonność podłoża, dzięki czemu zwiększa wydajność farb. Może być używany pod posadzki, gładzie, tynki, farby oraz kleje. Doskonale wiąże strukturę podłoży niestabilnych i jednocześnie ogranicza ich pylenie. Jest bezbarwny, bezwonny oraz nie zawiera w składzie rozpuszczalników.
Obydwa grunty są do nabycia w sklepie internetowym sklep.kim24.pl, gdzie można znaleźć także wiele innych gruntów: https://sklep.kim24.pl/materialy-budowlane-grunty (Firma Kim ma też salon i sklep przy ul. Bartyckiej 114 w Warszawie)
Preparaty gruntujące różnią się właściwościami w zależności od ich przeznaczenia. Kluczową rolę odgrywają tu: rodzaj powierzchni, właściwości klimatyczne wnętrza (np. wysoki stopień wilgoci) oraz cechy materiału wykończeniowego (np. emulsja, klej, szpachla, tynk, itd.). Znając te kryteria, środki gruntujące można podzielić na kilka rodzajów:
Na cenę preparatów gruntujących największy wpływ ma ich skład - w zależności od przeznaczenia. Ważne jest m.in. stężenie żywic polimerowych, które posiadają właściwości wiążące. W przypadku tańszych preparatów, stopień stężenia może być niższy niż w droższych produktach, przez co nie wykazują one tak silnych właściwości wzmacniających podłoże. Dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości produkt, który daje pewność, że podłoże jest odpowiednio wzmocnione przed nałożeniem warstwy farby, tynku lub innego materiału.
Preparaty gruntujące są niezastąpione do odpowiedniego przygotowania powierzchni pod malowanie, szpachlowanie lub nakładanie kleju. Każda emalia posiada dedykowany preparat gruntujący, którego należy użyć przed malowaniem. Istnieją również środki uniwersalne, które mogą być używane do impregnowania podłoży przed nakładaniem niektórych farb, tynków, kleju do glazury lub terakoty, itd.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz