Odszkodowanie przysługuje między innymi ofiarom wypadków komunikacyjnych, rodzinom, które na skutek takiego wypadku straciły bliskiego, poszkodowanym w wypadkach przy pracy, w rolnictwie, ofiarom błędów lekarskich. O ponowne rozpatrzenie swojej sprawy mogą również wnioskować osoby, które uzyskały rażąco niskie odszkodowanie lub takie, którym odmówiono wypłaty odszkodowania. Niezależnie od tego, z którym w przypadków mamy do czynienia, uruchomienie procedury odszkodowawczej wiąże się w dość zawiłym procesem, który niejednokrotnie wymaga szerokiej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie.
Odszkodowanie to najczęściej świadczenie pieniężne, o które może ubiegać się osoba poszkodowana. Odszkodowanie ma na celu wynagrodzenie szkody majątkowej. Tym różni się od zadośćuczynienia, które ma na celu rekomprensatę szkód niematerialnym.
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego odszkodowanie wypłacane osobie poszkodowanej powinno być współmierne do poniesionej straty. Tutaj jednak otwiera się jednak od razu pytanie o to, kto i jak ustala wysokość tej straty. Zagadnienie to jest szczególnie dyskusyjne w przypadku poniesionego uszczerbku na zdrowiu. Uznaje się jednak, że w zakresie odszkodowań osobowych można występować m.in. o jednorazowe świadczenie, a także o zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, zakupu niezbędnego sprzętu medycznego. Kluczowe jest więc dokładne określenie rozmiaru szkody, a także jej udokumentowanie.
Nie jest tajemnicą, że procedura odszkodowawcza jest skomplikowana, wnioski są bardzo rozbudowane, a do nich dołączyć należy niepozostawiającą wątpliwości co do racji poszkodowanego dokumentację. Z tego też powodu część osób rezygnuje z ubiegania się o tego typu świadczenia, ponieważ nie ma ani doświadczenia, ani wiedzy dotyczącej zasad przygotowania niezbędnej dokumentacji.
Część osób nie ma także siły na walkę z ubezpieczycielami, którzy dążą do tego, aby wypłacić jak najniższe świadczenie. Warto jednak pamiętać, że na rynku istnieją takie instytucje jak Odszkodowania Kompensja, które pomagają w przeprowadzeniu procedury odszkodowawczej. Wyceniają szkodę, pomagają w wypełnieniu wniosku, kompletują dokumentację, a następnie w imieniu klienta występują do ubezpieczyciela. Warto z takiej możliwości skorzystać i nie rezygnować z prawnie przyznanych nam świadczeń.
Wiele osób czasem nie jest nawet świadomych, że przysługuje im prawo do odszkodowania. Jednym z najczęstszych rozszczeń jest oczywiście to dotyczące wypadków komunikacyjnych. Mogą o nie wnioskować wszyscy jego uczestnicy - kierowcy, pasażerowie, rowerzyści, piesi, pod warunkiem, że nie byli oni jego sprawcami. Kwestia przyczynienia się do powstania szkody będzie miała zresztą ogromne znaczenie także w przypadku innych roszeń. Oprócz szkody poniesionej w wypadku komunikacyjnym o odszkodowanie można wnioskować z tytułu:
Aby mogło dojść do wypłaty odszkodowania należy ustalić także tzw. odpowiedzialność odszkodowawczą, a więc ustalić osobę/podmiot, który ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. O odpowiedzialności odszkodowawczej mówi się zarówno, gdy szkoda została wyrządzona umyślnie jak i nieumyślnie, konieczne jest natomiast, aby przepisy prawa przewidywały w stosunku do sprawcy obowiązek jej naprawienia. Trzeba także wykazać związek przyczynowo-skutkowy między zdarzeniem a szkodą, którą ono spowodowało. Sama odpowiedzialność nie musi opierać się jedynie na stosunku bezpośredniej winy, lecz także na zasadzie ryzyka lub słuszności.
Odszkodowania można podzielić ze względu na to skąd i na jakiej zasadzie są wypłacane. Takie rozróżnienie pozwala wyróżnić:
Odszkodowania dzieli się także ze względu na rodzaj poniesionej szkody. Wyróżnia się wtedy:
Odszkodowania Kompensja - Kancelaria odszkodowawcza
Podwale Przedmiejskie 32/25
80-824 Gdańsk
pomorskie
Gdańsk
email: [email protected]
tel.: 585 008 089
https://www.kompensja.pl/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz