Zamknij

Monety okolicznościowe NBP w 2019 roku – przegląd najciekawszych propozycji

Redakcja Haloursynow.pl + 13:40, 29.01.2020 Aktualizacja: 13:48, 29.01.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Każdego roku Narodowy Bank Polski wypuszcza serie okolicznościowych monet, aby uczcić historyczne wydarzenia czy słynne dla kraju postaci. To nie lada gratka dla kolekcjonerów - bo numizmaty wypuszczane są najczęściej w krótkich seriach - ale również dla inwestorów. Wszystko dlatego, że monety okolicznościowe, pomimo wartości nominalnej, mają też wartość inwestycyjną ze względu na szlachetne kruszce, z których są wykonane. Które monety okolicznościowe NBP wydane w 2019 roku warte są zainteresowania?

Monety okolicznościowe NBP o najkrótszych seriach

Zarówno z punktu widzenia kolekcjonera, jak i inwestora najważniejsza jest unikalność numizmatu. Warto więc przyjrzeć się tym monetom okolicznościowym NBP z 2019 roku, które wydane były w najkrótszych seriach. Tak prezentuje się to zestawienie:

  • 100 lat złotego – zestaw monet od 1 grosza do 5 złotych, nakład do 500 sztuk;
  • Skarby Stanisława Augusta – Stefan Batory – nominał 500 zł, nakład do 500 sztuk;
  • Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – Wojciech Korfanty – nominał 100 złotych, nakład do 1500 sztuk;
  • 420. rocznica urodzin Hetmana Stefana Czarnieckiego – nominał 200 złotych, nakład do 1500 sztuk;
  • 200-lecie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie – nominał 200 złotych, nakład do 1500 sztuk;
  • 100-lecie utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego – nominał 200 złotych, nakład do 1500 sztuk.

Wszystkie wymienione wyżej monety wykonane są ze złota wysokiej próby (Au900). Ich wartość jest więc zabezpieczona nie tylko nominałem i wymiarem kolekcjonerskim, ale również cennym kruszcem, z którego wybito monetę.

Nie tylko wymierna wartość, czyli inne ciekawe monety okolicznościowe NBP

W 2019 roku NBP wyemitował w sumie 24 rodzaje monet okolicznościowych. Wieloma z nich warto zainteresować się nie tylko ze względu na ewentualny zysk czy potencjał kolekcjonerski, ale również z uwagi na takie aspekty jak estetyka, a nawet wartość sentymentalna.

Wśród postaci uczczonych przez Narodowy Bank Polski jest między innymi Anna Walentynowicz. Działaczkę Wolnych Związków Zawodowych i współzałożycielka Solidarności upamiętniono srebrną monetą o nominale 10 złotych z podobizną bohaterki na rewersie.

Kontynuowana jest także seria „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Dodano do niej kolejne dwie postaci: Łukasza „Pługa” Cieplińskiego oraz Stanisława „Wąsowskiego” Kasznicę. Obie monety wykonano ze srebra i nadano im nominał 10 zł.

Miłośnicy teatru powinni natomiast zwrócić baczniejszą uwagę na monetę upamiętniającą wybitną XIX-wieczną aktorkę Helenę Modrzejewską, znaną szczególnie z odgrywania kobiecych postaci szekspirowskich. Moneta wykonana na jej cześć ma nietypowy, bo prostokątny kształt – z lekko zaokrąglonymi rogami – a dodatkowo przyozdobiono ją porcelanową wklejką. Srebrna moneta o nominale 20 złotych wydana została w nakładzie do 16000 sztuk.

Zakup monet okolicznościowych NBP

Wymienione wyżej monety okolicznościowe to tylko kilka propozycji z bogatego portfolio numizmatów NBP. Przegląd monet zarówno z roku 2019, jak i z lat wcześniejszych można znaleźć pod linkiem: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-kolekcjonerskie/monety/monety-nbp-srebrne/. Nie ulega natomiast wątpliwości, że są to produkty, które powinny zainteresować zarówno zapalonych kolekcjonerów, inwestorów, jak i osoby, które chcą mieć wyjątkową pamiątkę dotyczącą znaczących wydarzeń historycznych lub wybitnych postaci.

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%