Na mapie Ursynowa pojawia się właśnie wyjątkowe miejsce, zlokalizowane w… historycznych koszarach. Niebawem otwarte zostaną tu restauracje, kawiarnie, sklepy i pracownie. A już teraz mieszkańcy mogą korzystać z pięknego parku położonego na tyłach fortu.
Na granicy Ursynowa, tuż przy skrzyżowaniu Doliny Służewieckiej i ul. Nowoursynowskiej, oddalonym od zgiełku ulicy znajduje się stary fort. W 2005 roku kupiła go - wraz przylegającymi do niego terenami - Grupa Turret Development i poddała całość gruntownej rewitalizacji.
Budynek ponad 130-letnich koszar został w ostatniej chwili uratowany przed popadnięciem w ruinę. Fort jest jedną z części XIX-wiecznej Twierdzy Warszawa. Podczas II wojny światowej były tu wojskowe stajnie. Po zakończeniu wojny, do lat dziewięćdziesiątych fortem zarządzało Wojsko Polskie.
W ciągu ostatnich czterech lat budynki zostały gruntownie odrestaurowane i na powierzchni 1800 metrów kwadratowych, w 16 lokalach, powstały restauracje, kawiarnie, sklepy, pracownie projektowe i kameralne biura, które właśnie szykują się do wielkiego otwarcia obfitującego w atrakcje.
Wśród najemców odrestaurowanego fortu znalazły się m.in. Garo Sushi, Deseo słynące z wyjątkowych deserów, Beefshop&Grill oraz pijalnie markowych alkoholi. Swoją pracownię będzie tu miała projektantka wnętrz Dorota Szelągowska, nie zabraknie też usług z branży kosmetycznej.
Otwarcie planowane jest na piątek i sobotę 13-14 września. Zapowiedziano m.in. warsztaty dla dzieci, pokaz psich osobowości, a na koniec – retro potańcówkę. W namiocie warsztatowym Darek Wardziak, stolarz znany z programów telewizyjnych, z gościnnym udziałem Doroty Szelągowskiej i Mariki Jóźwiak pokaże, jak zrobić proste i pomysłowe zabawki z drewna, a Pracownia Tkanin Beaty Schwartz przybliży sztukę dekoracji.
Będzie można wziąć udział w pieczeniu babeczek z Fort Bistro, robieniu makaronu z Dziurką od Klucza, nauczyć się grillowania steków z Beefshop and Grill i zwijania sushi z Garo Sushi. Winiarnia Wine Corner zaprosi na rozmowę o ulubionych szczepach. Cukiernia Deseo zorganizuje pokaz dekorowania tortów, Fort Whisky – degustację single malt, a Lavazza Training Center przeprowadzi warsztat dla domowych baristów. Pełną listę wydarzeń przedstawiamy poniżej.
Tuż za fortem znajduje się wyjątkowy park, który przez lata pozostawał dziki i zapomniany (pisaliśmy o nim wiosną tego roku). Ten zielony teren przeszedł gruntową rewitalizację, aby dać mieszkańcom możliwość korzystania zarówno z "dzikiej" części, jak i tej rekreacyjnej wyposażonej m.in. w miejsca do grillowania i plac zabaw. Na razie grunt został czasowo przekazany Fundacji Laetitia, która pełni funkcję administratora parku. - Ten model prawny jest formą przejściową, która umożliwi formalne przekazanie Ósmego Parku dzielnicy Ursynów – mówi Maria Mikołajczyk przedstawicielka inwestora Grupy Turret Development.
(dalsza część artykułu pod galerią)
[FOTORELACJA] 3367[/FOTORELACJA]
Tymczasem, od 1 września park jest już otwarty dla spacerowiczów w ciągu dnia, ale ze względów bezpieczeństwa jest zamykany po zmierzchu.
Szczegółowy plan otwarcia Fortu 8:
Piątek 13 września
Sobota 14 września
[ZT]15598[/ZT]
[ZT]13385[/ZT]
[ZT]10977[/ZT]
[ZT]7238[/ZT]
Ursynowianin od 197909:29, 04.09.2019
Super. Z niecierpliwością czekamy jeszcze na wyrwanie z rąk sitwy, tzw. europejskiej, Parku Natolińskiego i na udostępnienie go ogółowi społeczeństwa.
Kronik10:15, 04.09.2019
Drodzy Ursynowianie. Proszę o Wasze opinie, czy jedyną formą zachowania terenów zielonych na Ursynowie jest taki właśnie model współpracy z deweloperami? Pozdrawiam serdecznie,
zły porucznik 10:27, 04.09.2019
zdecydowanie nie
zenek11:20, 04.09.2019
Ciekawe ile dostał autor za reklamę tych prywatnych biznesów .
A w ogóle, to inwestycja dla mieszkańców Ursynowa ???? Będą tam specjalnie przyjeżdżać? ! ?
Czas na zmiany !
alisterkabat14:20, 04.09.2019
do Arnuch -
A co to znaczy "uwłaszczył" w tym wypadku? Guziki tam produkuje ? To instytucja edukacyjna, płaci podatki etc. To teren Skarpy i rezerwat, więc uzasadnione jest ograniczenie dostępu - mnie to nie oburza.
Jak Kościół za przysłowiową "złotówkę" przejmuje ziemie w całej Polsce pod własne inwestycje zwolnione od podatku, to mniej boli?
Arnuch16:46, 04.09.2019
A co to znaczy "uwłaszczył" w tym wypadku? - poczytaj o historii przejęcia. Zaś co do parku. To ten sam przypadek co Łazienki Królewskie i Królikarnia - tam też chcesz ograniczyć dostęp? Argument "kościelny" w tej akurat dyskusji nie na miejscu.
Tubylec15:31, 04.09.2019
Byłem, widziałem. Fort jest pieczołowicie wyremontowany, wygląda imponująco. Szacunek dla inwestora, że odważył się wpakować niemałe pieniądze w ruinę. Już teraz widać, że będzie to atrakcyjne miejsce z historycznym klimatem. Jedyne takie w dzielnicy. Na Ursynowie jest mało zabytków, a monumentalnych tylko bodajże 4 ( 2 pałace, kościół i fort). Wszystkie 4 jak spod igły. Pora zająć się tymi mniejszymi, bo znikają w zastraszającym tempie.
alisterkabat22:57, 04.09.2019
do Arnuch - nie masz racji, to zupełnie inne przypadki. Ale jeśli masz obsesję "uwłaszczeniową" to pewnie tak pozostanie. A co do przejęć Kościoła - to jest dopiero granda i z tym należy walczyć.
Arnuch20:58, 05.09.2019
Przypadki sa dokładnie takie same. Rezydencje usytuowane na skarpie z założeniami parkowymi. Co więcej Królikarnia i Bazantarnia sa niejako blizniakami. Różnica jest taka, że Królikarnie udostepniono społeczeństwu, a w Bazantarni urządzono siedzibę Bieruta. No i od tego czasu pozostaje zamknięta po dziś dzień. Masz w tym jakiś interes, że tak bronisz tego rozwiązania? Bo nie rozumiem twojego punktu widzenia.
alisterkabat12:03, 05.09.2019
do Ja -
Jeśli już angażujesz się w dyskusję - sprawdź fakty, nie fałszuj rzeczywistości.
W tym roku Park Natoliński można zwiedzać we wszystkie niedziele od 30 czerwca do 1 września w godzinach 10.00 i 12.00. Wejście od ul. Nowoursynowskiej 84. Czas zwiedzania ok. 1,5 godz. Dodatkowe terminy są dla chętnych, którzy wybiorą zwiedzanie od strony Wilanowa - inną bramą. A ja nie grilluję, natomiast sporo zwolenników takiego spędzania czasu mieszka na Ursynowie i raczej nic ich nie powstrzyma, jeśli Park będzie dla nich otwarty. Rozejrzyj się.
PS. A co do Fortu Służew - szału nie ma, ale nie jest najgorzej, jak na deal z developerem.
Uu23:30, 05.09.2019
Czy jak przyjde z psem to bedzie mogl w parku zrobic kupe?
alisterkabat09:02, 06.09.2019
do Arnuch : No mam, w końcu mnie rozszyfrowałeś :) Idź jutro posprzątać pola i Las Kabacki, rozejrzyj się po okolicy - może wtedy zrozumiesz. Chociaż wątpię,
Arnuch19:26, 06.09.2019
Dobrze kończymy ten ot. Każdy ma prawo do własnego zdania i jeśli kolega uważa, że lepiej nie mieć parku w okolicy niż go mieć, to ja przyjmuje to do wiadomosci, aczkolwiek pozwolę sobie zachować swoje całkiem przeciwne stanowisko. Zdrowia życzę.
8 8
I co, będziesz tam robił grilla w sobotę? Park jest dostępny regularnie i każdy może go zwiedzać. Ale to nie znaczy, że powinien być miejscem spotkań towarzyskich i wyścigów na hulajnogach.
5 7
@alisterkabat A dlaczego nie? Bo ktoś się na nim uwłaszczył w najlepszym postsowieckim stylu? Wydzielić część jako rezerwat a resztę udostępnić.
3 1
do ~Ursynowianin od 1979: 100 % racji
do ~alisterkabat: mylisz się, park nie jest dostepny regularnie, jest zamknięty i można do niego wejść tylko kilka razy w roku (2-3?), gdy organizowane są zwiedzania z przewodnikiem, dla ograniczonej (30?) liczby osób, na które trzeba się zapisywać. +w noc muzeów, czyli latanie po nocy. W parku nie robi się grilla, a spaceruje, rozkoszuje przyrodą, architekturą itp. Jeżeli Ty w parku robisz grille i na hulajnogach śmigasz, to gratulacje
2 1
Nikt się nie uwłaszczył. Przekręt jest lepszy bo cały teren jest bezpłatnie przekazany w użytkowanie kolegium jewropejskiemu.