Rozwód w sądzie w świetle prawa kościelnego niczego nie zmienia w sytuacji współmałżonków. Są jednak sytuacje, kiedy dopuszcza się i rozwiązanie związku małżeńskiego zawartego w kościele.
Na początku warto zauważyć, że w praktyce nie ma czegoś takiego jak "rozwód" w kościele. Rozwiązanie związku małżeńskiego polega na stwierdzeniu nieważności zawartego małżeństwa. Oznacza więc to, że w świetle kościoła, związek nie był ważny od samego początku, z uwagi na przeszkody, o których na przykład kapłan nie wiedział w momencie udzielania sakramentu.
W prawie kanonicznym wyróżnia się kilka rodzajów przyczyn, które mogą stanowić podstawę uznania małżeństwa za nieważnie zawarte. Są to przeszkody zrywające, wady zgody małżeńskiej oraz wady formy zawarcia małżeństwa. Efektem stwierdzenia, że faktycznie przynajmniej jedna z tych przyczyn miała miejsce, jest umożliwienie ponownego wzięcia ślubu w kościele.
Co w praktyce może być jedną z przeszkód? Wiek, pokrewieństwo między małżonkami, bigamia, różna wiara. Może być nią także zawarcie małżeństwa pod przymusem lub pod wpływem błędu co do osoby. Jeśli naruszono przepisy dotyczące formy, na to również można się w procedurze powołać. Tak zwany "rozwód kościelny", co prawda został uproszczony przez papieża Franciszka, ale nadal jednak nie jest prosty i warto w całej procedurze skorzystać z porady wyspecjalizowanego w temacie prawnika.
Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło "kancelaria kanonicza Warszawa", żeby znaleźć strony internetowe osób, które doskonale znają prawo kanonicze i przeprowadzą nas przez procedurę stwierdzenia nieważności małżeństwa. Nie każdy może i powinien nas reprezentować w takiej sprawie. adwokat kościelny jest osobą, która ma potwierdzenia uprawniające do występowania w tego typu sprawach przed sądem kościelnym. Najlepiej skorzystać z usług osoby, która przeprowadzi nas zarówno przez proces cywilny, jak i kościelny. W sądzie cywilnym w znacznie szerszym zakresie prowadzi się postępowanie dowodowe - ustalenia te można później wykorzystać na etapie stwierdzania nieważności ślubu kościelnego.
Więcej na temat rozwodu kościelnego znaleźć można na stronie http://www.adwokat-koscielny.com.pl/. Kancelaria kanonicza pomaga uzyskać rozwód kościelnych w trudnych i skomplikowanych sprawach.
Dlaczego Wieloryb wciąż jest uwięziony?
Autentyczna historia do porannej kawy: w czasach, gdy mój pies był młody, pewnego, jesiennego, ciemnego wieczoru wpadł na pomysł, aby mnie galopem na Kopę Cwila zaprowadzić: przez łąki na przełaj, w związku z czym wskoczyliśmy i wyskoczyliśmy po tej ciemnicy do niecki wieloryba. Tak myślę, że szczęśliwie w czasach, gdy wieloryb nie miał wody?
;)
07:47, 2025-05-22
Uwaga! Możliwa burza, silne opady i wiatr oraz grad
Ojojojojojojojoj 😂 co to będzie gdy niebo na głowy nam spadnie 🤪
Ojojojojojojoj
07:43, 2025-05-22
Dlaczego Wieloryb wciąż jest uwięziony?
Od początku było wiadomo że cały projekt jest bez sensu. Wiadomo było że plebs zrobi sobie tam kąpielisko i będzie niszczyć roślinność i przebijać dno z folii. Trzeba było zrobić betonową nieckę i machnąć ręką na to że tam się kąpia i załatwiają psy i ludzie. Obecnie najlepiej to cudo za 5mln zasypać żeby więcej niepotrzebnych kosztów nie generować.
Warszawiak82
06:59, 2025-05-22
Dlaczego Wieloryb wciąż jest uwięziony?
Wchodzenie do stawu pokazuje że mieszkańcom brakuje otwartego basenu. Przydałby się taki na Ursynowie.
Ania
00:16, 2025-05-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz