Z powodu epidemii koronawirusa dostęp do opieki medycznej został ograniczony. Na nowych zasadach działają nie tylko szpitale, ale też przychodnie. Jak się teraz leczyć, co z zaplanowanymi wcześniej wizytami u lekarza, przedłużeniem recepty na leki oraz na czym polegają teleporady? O tym rozmawiamy z lekarzem Wojciechem Smykiewiczem, wicedyrektorem SPZOZ Warszawa-Ursynów, który prowadzi przychodnie publiczne na terenie Ursynowa.
Panie doktorze, co - w sytuacji rozprzestrzeniającego się koronowirusa i zmian funkcjonowania służby zdrowia - mają zrobić pacjenci, którzy mają dawno temu zaplanowaną wizytę u specjalisty np. pół roku temu? Czy są przyjmowani tak jak wcześniej, czy mają odwołać wizytę?
Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną należy w terminie zaplanowanej wizyty, skontaktować się telefonicznie z poradnią specjalistyczną. Pacjent zostanie połączony z lekarzem w celu uzyskania porady, podczas której lekarz oceni aktualny stan zdrowia, przeanalizuje wyniki badań, wystawi e-receptę, zleci konieczne dalsze badania, a w razie konieczności wyznaczy termin wizyty w przychodni na konkretną godzinę.
Jeśli ktoś ma dolegliwości niezwiązane z przeziębieniem lub grypą, czy może przyjść do przychodni i się zarejestrować? Co w nagłych przypadkach nie zagrażających życiu, np. ból brzucha u dziecka?
Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej oraz świadczące porady specjalistyczne nie są zamknięte. Wobec tego każdy pacjent może zgłosić się do przychodni. Niemniej w obecnej sytuacji epidemiologicznej w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości czy objawów wskazany jest kontakt telefoniczny z przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej w celu uzyskania porady lekarza drogą telefoniczną lub e-mailowo. Lekarz podejmuje decyzję co do dalszego postępowania. W razie konieczności wyznacza wizytę w przychodni o określonej godzinie.
Co ma zrobić pacjent, chcący przedłużyć receptę lub uzyskać zwolnienie z pracy na czas choroby? Czy można zrobić to na odległość?
Chory zgłasza telefonicznie lub e-mailowo do przychodni POZ konieczność przedłużenia recepty. Kod do recepty jest wysyłany sms-em na telefon do pacjenta. W razie konieczności zwolnienia lekarskiego, lekarz również wystawia je drogą elektroniczną (e-zwolnienie).
ZOZ Ursynów uruchomił teleporady. W jakich sytuacjach można z nich korzystać?
Teleporada została wprowadzona rozporządzeniem znacznie wcześniej, przed wprowadzeniem stanu epidemicznego. Ta forma bardzo dobrze sprawdza się w tym okresie. Jest zalecana w aktualnym stanie w celu uzyskania e-recepty, e-zwolnienia. W każdej sytuacji lekarz udzieli wskazówek, co do dalszej diagnostyki i leczenia.
Jeśli któraś z osób objętych kwarantanną potrzebuje pomocy lekarza, np. ma problemy gastryczne, co wówczas ma zrobić? Czy przychodzi do niej lekarz, czy jest odwożona do szpitala?
W sytuacji kwarantanny zaleca się skorzystanie z teleporady, lekarz konsultujący ustali ewentualnie konieczność wizyty domowej lub zleci wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.
Dziękuję za rozmowę.
Wojciech Smykiewicz - anestezjolog, specjalista medycyny ratunkowej, wicedyrektor SPZOZ Warszawa-Ursynów.
Olo13:34, 23.03.2020
Śłużba zdrowia w likwidacji
StasioJasio05:16, 24.03.2020
Osoba ubezpieczona - ale nie majaca lekarza POZ w przychodni (bo posiadajaca pakiet medyczny prywatny). - W oczekiwaniu na tele-porade w poradni prywatnej dzwonie do przychodni publicznej i mowie: Chcialbym zrobic takie i takie badanie prywatnie ale potrzebuje skierowania od lekarza POZ, czy jest jakis lekarz na dyzurze ktoremu zaplace za wizyte prywatna i wystawi skierowanie? NIE, wszyscy pracuja w formie przez telefon a dodatkowo nie ma u nas czegos takiego jak wizyty prywatne ..
A narzekaja ze sluzba zdrowia cienko zyje, ze nie maja pieniedzy - a czlowieka ktory przychodzi do nich z zywa gotowka maja gleboko w d . (czas wystawienia skierowania 2 minuty) (pewnie ze 30-50zl by mnie to kosztowalo), samo badanie na ktorym mi zalezalo 80zl - takze nie zarobiliscie na mnie okolo 100zl. W firmie X w cenie badania 80zl (wypisanie skierowania u lekarza darmowe- lekarz dyzuruje) - Prywatnie sie da - w publicznej sluzbie zdrowia jak widac NIE.
StasioJasio05:21, 24.03.2020
Jaki to problem posadzic czlowieka ktory ma dostep do bazy danych przychodni (zapewnic mu warunki bezpieczne) rekawiczki wstawic taka szybe z pleksi odzielajaca jego od pacjenta - i pomagac??(zwykle obowiazki +wystawianie skierowan) Sa osoby co potrzebuja takich skierowan, sa osoby co sa w trakcie kontynuacji leczenia - oczekuja na wizyty kontrolne - do okulisty laryngologa takze w nich nie skorzystamy na wizycie zdalnej - a dodzwonic sie i umowic na wizyte nie idzie, Ludziom stan zdrowia pogorszy sie nie ze wzgledu na wirusa, ale na praktyczne odciecie od dostepu do lekarzy
Cancan08:40, 24.03.2020
A spróbujcie się dodzwonić....
To jakieś jaja.
Pacjent 10:18, 24.03.2020
Moiemu synowi kończyła się insulina leczy się w prywatnej przychodni pakiet z pracy w piątek zadzwonił do przychodni Na Uboczu miła pani z recepcji spytala jaki rodzaj insuliny bierze i za jakiś czas przyszłedl kod do recepty więc może w czasach zarazy nie należy wszystkich w czambul potępiac wszystko zależy od ludzi tą drogą chciałabym podziękować paniom recepcjonistka z przychodni na uboczu
veron13:01, 25.03.2020
Gdyby nie PiSowska ciemnogrodzka dyktatura było by normalnie! Profesor Grodzki człowiek będący autorytetem medycznym i moralnym mówił tak: - "Mamy zdecydowanie większą szansę, że zachorujemy na zwykłą grypę. Najlepiej w ogóle nie chorować, ale relacje między koronawirusem a schorzeniami infekcyjnymi, które co zimę kładą nas do łóżka, jest z punktu widzenia medycznego nieco inna niż w popularnej wiedzy medialnej". - źródło ONET. PiSowscy zwyrodnialcy oddzieli nas od świata, zamknęli nasze restaurację, nasze galeria handlowe, chcą nas wykończyć i przejąć władzę na dekady! Powinniśmy ogłosić marsz miliona na Wiejską i wszystkich ich osądzić! Swobodny przepływ kapitały i ludzi to KONIECZNOŚĆ i ŚWIĘTE PRAWO!
Ryszard Ochódzki 17:38, 03.02.2022
Dodzwonić się do przychodni na Uboczu 5 jest praktycznie niemożliwe. Próbuje bezskutecznie od 3 dni Po wysłuchaniu klauzuli informacyjnej połączenie jest rozłączane. Kontaktowałem się w tej sprawie z dyrekcją ZOZ Ursynów i otrzymałem informację że się tym niezwłocznie zajmą. Przekazałem swoje dane, wyraziwszy swoje wątpliwości życzyłem powodzenia i oddałem się oczekiwaniu na efekty. Po kilku godzinach przestałem mieć nadzieję
Ruszył remont dużego parkingu na Ursynowie
A kiedy wymienią kilkadziesiąt metrów chodnika przy Gandhi od przystanku pod kościołem do wjazdu technicznego do Alternatyw. Przy każdym deszczu robi się tam jezioro 8 naprawdę nie da się przejść bez przemoczenia butów, nawet omijając to trawnikiem. Dramat, a będą wymieniać nowe chodniki przy Dereniowej 2. Kpina
Ola
07:44, 2025-05-18
Źle zaparkował, wyciągnął broń. Szokujący incydent
Od razu deportacja dla tego śmiecia
Polak
17:51, 2025-05-17
Ruszył remont dużego parkingu na Ursynowie
Dobrze byłoby, żeby zrobiono strefę płatnego parkowania, tak jak na części Raabego przy Galerii Ursynów. Większość aut zostawiają na tym parkingu przyjeżdżający do metra z okolic. Po zlikwidowaniu parkingu przy dawnym Tesco jest armageddon z parkowaniem.
Natolin
17:05, 2025-05-17
Siedmiolatka z pytaniem do burmistrza! Co odpowiedział?
a kiedy Karczunkowska?
agnik
10:23, 2025-05-17
4 1
A pierwszy, który ją roz...., to tow. Miller !
Zrobił NFZ, ustawił kolesi na stołkach i wszystko wtedy poszło w pis...