W Lesie Kabackim pojawiła się niecodzienna konstrukcja. W miniony weekend zamontowano na drzewie kłodę bartną. To pierwsza, ale na pewno nie ostatnia taka instalacja w Kabatach, bo z tego historycznego sposobu hodowania pszczół popłynie - nie tylko miód, ale także mnóstwo innych korzyści.
Pszczoły kojarzą nam się obecnie z zależnymi od człowieka, hodowlanymi owadami. Ale ich historia jest o wiele dłuższa i przez wieki nie miała żadnego związku ludźmi. Teraz rozpoczęła się próba przywrócenia tych owadów ich naturalnemu środowisku.
Na pomysł sprowadzenia pszczół z powrotem do ich tradycyjnego środowiska w Lesie Kabackim, wpadł jeden z edukatorów Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, Bartosz Popczyński. Własnoręcznie przygotował z drewna świerkowego kłodę, która posłuży za dom pszczelej rodzinie.
Nowy dom dla pszczół
- Przygotowanie nie jest skomplikowane – opowiada Bartosz. – Ale ważny jest dobór miękkiego drewna, łatwego w obróbce. A później odpowiednie zachęcenie pszczół do zasiedlenia barci – tłumaczy.
Jak zachęcić pszczoły, aby zamieszkały w kłodzie? Wykorzystując roztwór propolisu i spirytusu, który po wyparowaniu alkoholu jest niezwykle kuszący dla owadów. Należy także umieścić we wnętrzu kłody fragmenty plastrów. Pszczoły lubią też wyjątkowo niektóre zioła, więc także one mogą znaleźć się w środku.
Czy nowi lokatorzy zamieszkają w kłodzie już w tym roku? To okaże się niebawem. Roje zaczynają zasiedlać barcie od drugiej połowy maja i biorą się do roboty. Miód, który zrobią pszczoły, będzie wyciskany z plastrów tylko 1-2 razy w roku. To zdrowy, aromatyczny miód, bogaty w substancje lotne z pyłków i nektarów.
Nasze pszczele dziedzictwo
Pszczoły, jako owady zapylające, są jednym z niezbędnych elementów ekosystemu. Wszystkie działania mające na celu utrzymanie lub zwiększenie populacji tych owadów, są krokiem w kierunku ratowania środowiska. Ale w przypadku bartnictwa chodzi o coś jeszcze, o tradycję. Bartnictwo zostało bowiem wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa w Polsce w 2016 roku. W ten symboliczny sposób stało się oficjalnym elementem naszej tradycji i tożsamości narodowej.
- Chodziło mi także o zwrócenie uwagi na naszą przeszłość, na średniowieczne metody hodowli pszczół – opowiada Bartosz Popczyński. – O pokazanie jak wyglądało stopniowe udomawianie owadów, jak przebiegała droga od dzikich pszczół w lesie do przydomowych uli.
Kabacka barć
Kłodę bartną zawieszono w Lesie Kabackim blisko CEPL-u, aby można ją było obserwować na co dzień. Do współpracy zaproszono speców z Bractwa Bartnego, które na co dzień działa w Puszczy Augustowskiej. A przy montażu skorzystano z pomocy znajomych niemieckich arborystów. Kłoda została postawiona na podeście i przymocowana do drzewa linami.
Niebawem na terenie Powsina odbędą się trzydniowe warsztaty dla dorosłych organizowane przez Bractwo Bartne i Pasiekę Edukacyjną. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli samodzielnie przygotować kłodę bartną.
Także Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej zapowiada, że w ramach prowadzonych zajęć, odbędzie się cały cykl poświęcony pszczołom. Być może połączony z obserwacją już zasiedlonej kłody.
ZDJĘCIA Z MONTAŻU KŁODY:
[ZT]14855[/ZT]
[ZT]14507[/ZT]
Kubuś 08:41, 31.03.2018
Fajna rzecz, ciekawe czy będzie można gdzieś spróbować miodu...
wesołych świąt od in11:08, 01.04.2018
Wyciąć ten cholerny las! Na tych teranach powinen postwać Nowy Ursynów! Sprzedać terany pod inwestycję a za kasę od develo unowocześnić dzielnicę! Wyburzyć te g...z wielkiej płyty i wygonić tych komuchów na kłobuckie!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
Kompromitacja radnych, którzy sprzedali zdrowie mieszkańców za kilka głosów od oszołomów w blachosmrodach.
dr2
00:24, 2025-05-15
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
A gdzie te samochody się podziewały w czasie budowy POW? Może dalej by tam parkowały?
Nick
23:29, 2025-05-14
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
Trzymam kciuki za zamianę parku w parking! Jeżeli się uda, to mieszkańcy mojego osiedla, które nie ma żadnego parkingu, wystąpią o utworzenie parkingu w Parku Ujazdowskim.
Ujazdów
23:22, 2025-05-14
Dziś drugie spotkanie z burmistrzem. O czym się nasłuch
Rada Warszawy zarządziła dziś 3-tygodniową (!) przerwę w obradach (zapewne przypadkiem przerwa kończy się po 2 turze wyborów) akurat w momencie, gdy w porządku obrad stanął punkt zgłoszony przez stowarzyszenie lokatorów im. Jolanty Brzeskiej.
Obserwator
19:42, 2025-05-14