Na budowie Szpitala Południowego widać ogromne postępy. W ostatnich dniach na ścianach budynków zaczęto kłaść elewację, a to wróży niedaleki koniec robót. Według miasta prace powinny zakończyć się w lipcu.
Mieszkańcy obserwujący budowę Szpitala Południowego ze zdziwieniem piszą do nas o tym, że na ścianach budynku pojawiła się już elewacja. – Kiedy otwarcie? – dopytuje pani Małgorzata. - Jestem w ciąży czy zdążę już tam urodzić? - chce wiedzieć mieszkanka Natolina. Także lekarze, zainteresowani pracą w nowo powstającej instytucji, chcą już poznać terminy rekrutacji.
Budowa Szpitala Południowego ruszyła dwa lata temu. Na terenie przy zbiegu ulic Pileckiego i Gandhi powstaje placówka składająca się z trzech budynków i lotniska dla helikoptera. W środku będzie 7 oddziałów na ponad 300 łóżek. Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców Ursynowa inwestycji.
Zgodnie z planem
Z analiz miasta wynika, że szpital będzie obsługiwał około 250 tys. osób z naszej dzielnicy. Natomiast włączając Wilanów, powiat piaseczyński oraz tereny skomunikowane z Warszawą powstającą obwodnicą oraz istniejącą autostradą A2, pacjentami szpitala może być nawet 300-350 tys. ludzi.
Znajdziemy tu m.in. oddziały szpitalne takie jak: ginekologiczny, położniczy i neonatologiczny oraz blok porodowy, a także oddziały kardiologii, ortopedii, neurologii z łóżkami udarowymi i rehabilitacją oraz chirurgii ogólnej. Wciąż nie wiadomo czy będzie pediatria, o którą walczyli rodzice z Ursynowa i Wilanowa. NFZ nie chce jej finansować.
W szpitalu zaplanowane są również: przychodnia z poradniami adekwatnymi do oddziałów, a także laboratorium analityczne oraz dział rehabilitacji. W szpitalu będzie funkcjonował SOR, blok operacyjny oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii, a także diagnostyka obrazowa i endoskopia.
W projekcie uwzględniono wszelkie udogodnienia i standardy dla osób niepełnosprawnych. Zaprojektowanych zostało 400 miejsc postojowych: 38 stanowisk na parkingu nadziemnym, 362 stanowiska na parkingu podziemnym.
Kiedy otwarcie?
Szpital rośnie w oczach, a budynek z zewnątrz wydaje się być skończony. Jak informuje urząd miasta, rzeczywiście zakończono już wszystkie prace związane z konstrukcją budynku, w tym lądowisko dla helikopterów.
W pomieszczeniach, w których zakończono montaż instalacji, wykonywane są obecnie posadzki ceramiczne, sufity podwieszane i kładzione są tapety. Trwa także montaż okien i drzwi. W budynkach jest już podstawowa instalacja elektryczna.
Obecnie trwają prace przygotowawcze związane z przyłączami wody, kanalizacji i gazu, a na zewnątrz trwają prace elewacyjne, przygotowawcze pod montaż kolektorów słonecznych oraz związane z montażem wind. Zagospodarowywany jest także teren wokół budynków.
Zgodnie z umową zakończenie prac ma nastąpić do 31 lipca 2019 r. Miasto już ogłasza przetargi na sprzęt i wyposażenie, a rekrutacja personelu ruszy dopiero po odbiorach. Wyposażenie szpitala może zająć do kilku miesięcy, wariant optymistyczny zakłada otwarcie szpitala z końcem tego lub z początkiem przyszłego roku.
czy burmistrz dba o 11:04, 05.01.2019
Ursynów się starzeje - czy będzie oddział geriatryczny?
tetryk17:23, 05.01.2019
Nie będzie. Będzie prosektorium.
Korbol00:04, 07.01.2019
Krwi tu też nie oddasz
gość14:04, 05.01.2019
A po otwarciu szpitala ,bankructwo i sprzedaż w prywatne ręce .
Zobaczycie11:34, 07.01.2019
Miesiąc po otwarciu szpitala zacznie się protest okolicznych mieszkańców dot. przelotów helikopterów na to lądowisko na dachu.
Mag23:02, 15.01.2019
Szybciej spodziewam się problemów dotyczących parkowania.
konik14:05, 07.01.2019
Dlaczego tylko to takie brzydkie? Projekt pamięta chyba lata 90 i do tego ta elewacja :(
Fela18:36, 11.01.2019
Czy już przyjmują zapisy do tego szpitala i gdzie?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rusza remont na Bartóka. Co tam się zmieni?
Czyli tradycyjnie! Pod przykrywką remontu zwężenie ulicy do jednego pasa w każdą stronę oraz likwidacja miejsc postojowych. Proszę podpowiedzieć urzędnikom, żeby nie zapomnieli o wybudowaniu progów zwalniających co 50 metrów i zaprogramowaniu "czerwonej fali" na sygnalizatorach. Mieszkańcy będą wdzięczni za wielokrotne zwiększenie ilości spalin i hałasu od hamujących i ruszających co chwila pojazdów. Ze też ta zaraza musiała trafić na nasz ukochany Ursynów!
Jasio321
12:45, 2026-06-23
Psia Górka na Ursynowie nagrodzona!
czy można BO przeznaczyć na poratowanie Sąsiadów Hirszfelda 2? Górka i inne: nie zające, w odróżnieniu od zabezpieczenia życia tylu osób!
___________
09:52, 2026-06-23
Rusza remont na Bartóka. Co tam się zmieni?
Może poruszycie temat włażenia przez dzieciaki na sam szczyt drewnianego miśka-zjeżdżalni w parku linearnym. Czy czekamy aż jeden zleci drugiemu na głowę i będzie tragedia?
Ursynowianka
08:58, 2026-06-23
Co z budową parku PPP? Jest decyzja, będą odwołania
No i teren jest ogrodzony przez firmę Okam, która będzie tam budować bloki. Jak to możliwe?
Zaniepokojona
08:50, 2026-06-23