Miasto wystawiło na sprzedaż część działki po dawnym "Ursynowskim Fortepianie", nieudanej inwestycji lokalnych kupców z lat 90. Przez lata straszyła tu stalowa konstrukcja niedokończonej hali targowej, wciąż straszą zalane wodą fundamenty. Pod koniec 2021 roku miasto odzyskało ten teren po wieloletnich procesach sądowych. Roszczenia do działki miała spółdzielnia "Na Skraju", która twierdziła, że należy jej się prawo wieczystego użytkowania. Sama snuła plany inwestycyjne wobec atrakcyjnej lokalizacji. Nic z tego nie wyszło. Sąd nakazał zwrot działki miastu, a miasto uznało, że najlepiej ją sprzedać i zarobić.
[ZT]23810[/ZT]
W poniedziałek 18 grudnia odbyła się licytacja gruntu przy ul. Cynamonowej. Zainteresowanie nią było ogromne. Stawili się wszyscy liczący się w Warszawie deweloperzy, w tym belgijska firma GH Development - od roku właściciel gruntu pod ursynowskim Multikinem, w sąsiedztwie sprzedawanej działki. Gdyby temu deweloperowi udało się ją kupić, mógłby zaprojektować cały kwartał w centrum dzielnicy. Ale... choć ostro licytował, nie udało mu się wygrać.
Już od początku, gdy miasto wystawiło działkę, zapowiadała się ostra gra. Deweloperzy w Warszawie kupują wszystko, co trafia na rynek. Trwa boom mieszkaniowy. Ceny sprzedaży mieszkań rosną jak oszalałe, a marże deweloperów sięgają - wg danych spółek giełdowych za ubiegłego roku nawet 30-40%. Nic dziwnego, że firmy walczą o każdy skrawek wolnego terenu.
A działka przy Cynamonowej to rodzynek. Położona w centrum Ursynowa, niedaleko stacji metra Imielin, ma ok. 4,7 tys. mkw. Dodatkowo obowiązuje tam uchwalony 10 czerwca 2021 roku plan miejscowym, który wprost przewiduje w tym miejscu bloki mieszkaniowe o wysokości do 23 metrów, czyli do 7-8 pięter.
Miasto wyceniło działkę na 33 mln złotych, ale znając jej potencjał inwestycyjny, cena wywoławcza wyniosła 40 mln złotych. To oznacza, że była to najdroższa tego typu oferta w mieście.
Licytacja rozpoczęła się z przytupem. Cenę 50 mln zaproponował przedstawiciel firmy MUNJA B14. Inni podjęli rękawicę, ale ostatecznie wygrał ten, który ostro zaczął - skończyło się na cenie 82,2 mln złotych. Drugą najwyższą ofertę złożył Dom Development,
MUNJA B14 - co to za firma? Munja oznacza po serbsko-chorwacku piorun. Taką nazwę noszą restairacje z kuchnią adriatycką w Warszawie. Trop jest właściwy. Ich założycielami są członkowie rodziny Djurović z Czarnogóry. A Munja B14 to spółka zależna od dewelopera nieznanego bliżej w Warszawie, choć mającego w niej siedzibę, własność Danilo Djurovica - partnera biznesowego piłkarza Roberta Lewandowskiego. Djurović wraz z Lewandowskim są właścicielami spółki Monting Development, która wybudowała w Gdańsku osiedle Oxygen Park.
źródło: Monting Development
Z wyników rekordowej licytacji cieszy się burmistrz Robert Kempa. Nic dziwnego, 70 procent wpływów ze sprzedaży działki przy Cynamonowej trafi do dzielnicy, a to oznacza, że na Ursynów pod dopięciu transakcji spadnie prawdziwy deszcz pieniędzy. Przyszłoroczny budżet wzbogaci się o 57,5 miliona złotych. Tak dużego jednorazowego zastrzyku nie było jeszcze nigdy. Na co pójdą te pieniądze?
Przede wszystkim na ciąg dalszy modernizacji placówek oświatowych, na modernizację placów zabaw w dzielnicy oraz przy przedszkolach i szkołach, w tym dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych. Te pieniądze pozwolą też zabezpieczyć środki na budowę dojazdu do żłobka przy Kazury, budowę MAL przy Karczunkowskiej, na wyposażenie nowej filii Ursynoteki przy Polnej Róży, a także na uzupełnienie remontów drogowych
- wylicza Robert Kempa.
I dodaje, że zamierza też radnym przedstawić pomysł, o którym na razie nie może mówić. Jeśli się zgodzą, zostanie on sfinansowany również z pieniędzy "od Lewandowskiego".
Działka przy Cynamonowej to część kwartału w ścisłym centrum Ursynowa, który w najbliższych latach przejdzie ogromną metamorfozę. Dziś u zbiegu Cynamonowej i Gandhi straszy wielka dziura po nieudanej inwestycji spółki kupców "Ursynowski Fortepian". Od strony alei KEN stoi z kolei wybudowane pod koniec lat 90 XX wieku Multikino, przeznaczone przez nowego właściciela do wyburzenia. Belgijska firma GH Development zamierza wybudować w miejscu kompleksu kinowego budynki mieszkalne. Zgodnie z planem miejscowym mogą mieć one wysokości do 23 metrów, z 33-metrową wieżą naprzeciwko wieży ratusza.
Wynik licytacji na "Ursynowski Fortepian" oznacza, że właściciel Multikina nie zabuduje całego kwartału. Zresztą narożną działką przy Gandhi/Cynamonowej, i tak ma w posiadaniu niewielka firma deweloperska Volumetric. Chce ona wybudować na rogu obu ulic wieżowiec, ale w planie miejscowym urzędnicy architektury zaplanowali tu wieżę do 33 metrów, co rozczarowuje właściciela. Wniosek o pozwolenie na budowę tego budynku rozpatruje miejskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego.
Dede14:07, 18.12.2023
Usmierca się ursynów rękami urzędników i chciwością deweloperów
dr214:08, 18.12.2023
W tak dobrze skomunikowanym miejscu powinno się nawet budować wyżej, tym bardziej, ze obok są 50 metrowe wieżowce. Przy metrze należy budować wysoko by miasto się nie rozlewało.
Kon16:46, 18.12.2023
Dokladnie, obok stoja kloce po 50m. Po co to ograniczac do polowy ?
Dominik14:14, 18.12.2023
Potrzeby jest remont chodnikow, drog miejskich a nie znowu tylko szkoły, z której korzysta tylko określona czasoww grupa osób. Potrzebne sa parkingi, nowe organizacje ruchu,zeby wszystkie drogi wewnętrzne zmienić na strefę ruchu lub strefę zamieszania, bo wraki aut blokują miejsca parkingowe. Trzeba zrobić audyt ulic ,,dróg wewnętrznych" i zmienić w nich organizację ruchu. Dużo znaków drogowych na Ursynowie jest zniszczonych i wiele przejsc dla pieszych nie ma poprawnego oznakowania poziomego i pionowego.
Federic22:34, 18.12.2023
Jak najbardziej i przywrócenie komunikacji naziemnej, nie ma czym do usług dojeżdżać, nawet do lekarza.
Ursyn14:43, 18.12.2023
W tym miesjcu, szczegolnie w miejscu Multikina od strony KEN, powinno powstac cos dla ludzi. Jakies miejsce z restauracjami, sklepami, w lecie jakies ogrodki letnie etc. A nie tylko bloki, bloki...
Kon16:55, 18.12.2023
Na kabatach miala byc galeria - beeee, kino - nikt do niego nie chodzi, knajpy - tam trzeba wydawac pieniadze a tu bieda, sklepy - a po co skoro tłum atakuje tylko dyskonty. Oczekujesz sponsoringu dzielnicy prywatnego biznesu ?
Mieszkaniec Imielina17:07, 18.12.2023
Jakiś dwa lata temu Burmistrz rozpaczał, że działek we własności miasta jest na Ursynowie tak mało, że nie ma np. gdzie zbudować szkoły specjalnej dla dzieci mieszkańców dzielnicy. A teraz działka odzyskana i
szybko sprzedana. 5 nowych bloków i niespotykane zagęszczenie zabudowy w samym centrum dzielnicy.
Olek19:58, 18.12.2023
Na parterze bloków raczej będą restauracje i małe sklepy, ogródki też mam nadzieję. Tak zwykle jest przy metrze. Natomiast kino i lodowisko odchodzą w zapomnienie, co jest trochę smutne, skoro nic w zamian się nie zapowiada np na Kabatach w miejscu Tesco
Mieszkaniec Imielina16:00, 18.12.2023
Wysoki Ursynów bez kina i lodowiska za to z 5 nowymi blokami. Super. Coraz lepiej będzie się tutaj żyło.
Mieszkanka Imielina16:36, 18.12.2023
Ursynów zaczynał jako sypialnia Warszawy i wszystko na to wskazuje, że tak skończy. Chociaż kłóci się to z ideą miasta 15-minutowego, której bynajmniej entuzjastka nie jestem.
Boom09:35, 20.12.2023
Tak bardzo chcecie mieć wszędzie parki, że zamiast lodowiska będzie właśnie park. I jak tu się nie cieszyć?🤣
Mieszkaniec Imielina16:01, 20.12.2023
Nie Boom nie chcemy. Tak jak nie chcemy twojego *%#)!& jak to wspaniali deweloperzy zaplanują przestrzeń miejską z tanim kredytem od Matiego.
Boom16:31, 20.12.2023
Ooo, to się Pan Burmistrz strasznie zasmuci, bo to przecież mieszkańcy Imielina na każdym kroku powtarzali, że to jest betonowa pustynia zupełnie pozbawiona zielenii. No to władze miejskie robią co mogą by wam pomóc, zrobiły fantastyczne parki kieszonkowe, a na miejscu lodowiska oczywiście park, dokładnie jak tego chcieliście. To skąd teraz te dąsy? Mieszkańcy Kabat też nie chcieli rozbudowy galerii handlowej i też zostali pozbawieni tego problemu.
To może następnym razem uważajcie czego sobie życzycie, bo się może spełnić.
Mieszkanka Imielina16:42, 18.12.2023
Ursynów zaczynał jako sypialnia Warszawy i wszystko na to wskazuje, że tak skończy. Chociaż kłóci się to z ideą miasta 15-minutowego, której bynajmniej entuzjastką nie jestem.
Mieszkanka Lanciego21:57, 18.12.2023
Juz teraz ruch w obrębie KEN- Płaskowicka- dochodząca do niej Cynamonowa i dalej do Rosoła jest naprawdę dramatyczny, szczególnie rano i popołudniu. Jeśli jeszcze dogęszczą KEN i Cynamonową, będzie obłęd. Rozwiązała by to może Ciszewskiego bis, ale ona jest raczej jak yeti…
Walo06:45, 19.12.2023
I bardzo dobrze, głosowali to niech teraz kisną w korkach i smrodzie ha ha ha!
agnik14:09, 19.12.2023
jak komus nie podoba się to niech wyprowadzi się gdzie indziej, np do ojców do Pcimia będzie miał zielono
Tubylec22:22, 19.12.2023
57 mln na kosmetykę? Reszta na nagrody i zlecenia dla swoich na piaskownice?
Warlord_Konstancin19:53, 20.12.2023
Szkoda, że działki nie wykupił deweloper posiadający teren na którym mieści się Multikino. Byłaby większa szansa na jakąś spójną stylistycznie zabudowę i realizację budów w jednym terminie. Dobrze, że będą nowe mieszkania na Ursynowie, nie liczyłbym jednak na jakieś szczególne nagromadzenie kafejek, restauracji czy barów. Będzie kilka Żabek, ciastkarnio-piekarnie, drogerie Rosmann czy Hebe i tyle. Oby się tylko Wspólnoty mieszkaniowe nie pogrodziły :-)
Boom20:45, 20.12.2023
Przebili go cenowo. Ja jestem ciekawy jaka jest chłonność tego terenu by ocenić cenę zakupu. Miasto się cieszy, ale i tak cenę gruntu zapłacą przyszli mieszkańcy. Ale co by nie powstało to w końcu zniknie ten straszący od lat śmietnik.
0 2
Placz, lament, protesty i wycie sasiadow jak tylko ma cos powstac obok ich bloku nie ma wplywu na usmiercanie. Wspiera w rozwoju :-) - niczego.