Zamknij

Opieka nad osobami starszymi — jeśli nie opiekunka, to co?

artykuł sponsorowany + 13:02, 31.10.2023 Aktualizacja: 15:02, 08.08.2024 ok. 3 min. czytania

Opieka nad osobami starszymi może przyjmować różne formy. Wiele osób decyduje się na zatrudnienie opiekunki czy opiekuna dla seniora. To jednak nie jedyna opcja. Jaka jest alternatywa? Okazuje się, że istnieje wiele rozwiązań.

Opieka nad osobami starszymi – jakie są możliwości?

Zatrudnienie prywatnego opiekuna czy opiekunki dla osoby starszej, choć wydaje się rozwiązaniem optymalnym, w Polsce nie jest popularną opcją. Głównym powodem są zwykle ograniczone możliwości finansowe tak osoby wymagającej opieki, jak i jej bliskich. Jaka jest alternatywa dla zatrudnienia opiekunki do osoby starszej? Możliwości jest kilka.

Opieka nad osobą starszą przez członka rodziny

Przede wszystkim osobą starszą mogą opiekować się osoby bliskie, to jest dzieci czy wnuki. Wówczas warto korzystać ze wsparcia i różnych rozwiązań z zakresu:

  • opieki społecznej. To na przykład pomoc finansowa od uprawnionych do instytucji państwowych (ZUS, ośrodki pomocy społecznej) oraz inne rozwiązania, takie jak choćby pielęgniarska opieka długoterminowa w domu, 
  • nowoczesnych technologii (np. opaska mierząca ciśnienie i puls, lokalizator GPS dla osoby starszej, kamera bezprzewodowa, bransoletki alarmowe lub opaska SOS).

Opaska SOS, np. Locon Life czy Locon Life Plus jest wielofunkcyjnym urządzeniem, które zastępuje telefon komórkowy, ciśnieniomierz, czujnik upadku, bransoletkę alarmową czy lokalizator GPS dla osoby starszej. Jej posiadanie ma realny wpływ na samopoczucie, ale i bezpieczeństwo osoby starszej.

Dzięki niej można szybko skontaktować się z seniorem, dokonywać pomiarów podstawowych parametrów życiowych, a i szybko wezwać pomoc (np. karetkę lub opiekuna). Może się to zadziać zarówno przy udziale osoby poszkodowanej (wystarczy, że naciśnie guzik alarmowy SOS) lub automatycznie, dzięki specjalnym czujnikom zainstalowanym w opasce.  

Gdy samodzielna opieka nad rodzicami czy dziadkami nie jest możliwa, do dyspozycji pozostają inne rozwiązania, zarówno finansowane ze środków własnych, jak i organizowane w ramach refundacji NFZ. 

Opieka nad osobami starszymi ZUS i ośrodki opieki społecznej

Opieka nad seniorami w ramach refundacji NFZ możliwa jest w wielu formach i zakresach. Może być zarówno doraźna, jak i stała, w domu i poza nim. Wiele zależy od stanu zdrowia osoby starszej. Można jej szukać na przykład w takich instytucjach jak miejskie czy gminne ośrodki pomocy społecznej.

Doraźna opieka zdrowotna w ramach NFZ obejmuje takie opcje jak pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarska opieka długoterminowa w domu, dzienny dom opieki medycznej (DDOM), poradnia medycyny paliatywnej czy hospicjum domowe. Doraźna opieka socjalna w ramach NFZ to usługi opiekuńcze świadczone przez ośrodki pomocy społecznej i dom dziennego pobytu.

Całodobowa opieka zdrowotna realizowana w ramach NFZ to szpital, zakład opiekuńczo-leczniczy (ZOL), hospicjum stacjonarne. Całodobowa opieka socjalna realizowana w ramach NFZ to dom pomocy społecznej (DPS), teleopieka, mieszkanie chronione czy rodzinny dom pomocy.

Opieka nad osobami starszymi prywatnie

Prywatna opieka nad osobami starszymi w domu, ale i poza miejscem zamieszkania, może być sprawowana zarówno całodobowo, jak i w wymiarze godzinowym.   

Doraźna prywatna opieka senioralna w Polsce obejmuje nie tylko takie usługi świadczone przez agencje opieki nad osobami starszymi i opiekunów czy opiekunki osoby starszej (na godziny), ale i prywatna opieka pielęgniarska, prywatny dom dziennego pobytu czy 

Całodobowa prywatna opieka senioralna oferuje także takie możliwości jak pobyt w DPS (komercyjny), teleopieka, pobyt w domu seniora bądź domu opieki, mieszkanie wspomagane, mieszkanie senioralne, opieka poszpitalna w prywatnym ośrodku leczenia, pobyt w ZOL (komercyjny), usługi świadczone przez agencje opieki nad osobami starszymi.

Opieka nad osobami starszymi — jakie rozwiązanie wybrać?

Wybór opieki dla seniora zależy od wielu czynników, to głównie:

  • stan zdrowia oraz kondycja fizyczna oraz psychiczna osoby starszej (innej opieki potrzebuje senior leżący, a innej aktywny i dość niezależny),
  • zakres obowiązków, potrzeby czy wymiar czasu (niektórzy wymagają opieki specjalistycznej bądź stałej, nawet podczas ubierania czy jedzenia, inni potrzebują jedynie wsparcia przy wykonywaniu takich czynności jak robienie zakupów czy sprzątanie mieszkania),
  • miejsce zamieszkania, dostępność oferty pomocowej,
  • możliwości finansowe seniora i osób mu bliskich.

konsultacja seo

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%