W piątek 6 grudnia na Arenie Ursynów przy ulicy Pileckiego 122 odbędą się I Międzyszkolne Mistrzostwa Warszawy w ultimate frisbee. Między godziną 10 a 13 rywalizować ze sobą będzie 16 drużyn z Warszawy, w tym dwie z Ursynowa: 63 LO im. L. Kossutha oraz International American School of Warsaw. Na ten dzień zaplanowano trzy turnieje dla klas 4-6, 7-8 i szkół ponadpodstawowych. Finały odbędą się około godziny 12:30.
Jest to zupełnie nowa impreza, dzięki czemu śmiało mogą w niej wziąć udział osoby początkujące i debiutujące. Organizatorzy chcieliby zaprezentować ten drużynowy sport warszawskiej młodzieży i stworzyć okazję do zdrowej rywalizacji i świetnej zabawy.
Każda zgłoszona szkoła mogła liczyć na nasze wsparcie w organizacji drużyny. Mieliśmy nadzieję, że w każdej szkole znajdzie się grupka entuzjastów frisbee. Chcemy, żeby każdy mógł doświadczyć radości z gry w ultimate frisbee i nawiązać nowe znajomości
- słyszymy od Mateusza Dydy, trenera Sky This Warszawa, organizatora mistrzostw.
Do rozgrywek zgłaszały się drużyny liczące od 6 do 10 osób w równej liczbie dziewcząt i chłopców. Wszyscy uczestnicy na miejscu mogą liczyć na wsparcie nauczycieli, uproszczone zasady i materiały edukacyjne. - Będziemy grali w formacie 4 na 4, mixed: 2 dziewcząt i 2 chłopców na linii. Obowiązywać będzie zasada Continuous (Po punkcie drużyna, która straciła punkt, rozpoczyna akcję z linii na środku swojej strefy punktowej) - czytamy na stronie organizatora.
W trakcie wydarzenia na uczestników czekać będą dodatkowe atrakcje jak warsztaty z rzucania profesjonalnym dyskiem ultimate, konkurencje i zabawy z innymi sportami dyskowymi, takie jak kan jam czy disc golf, pokazy freestyle frisbee i konkursy z nagrodami. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Pomysł na ten sport powstał w głowach dzieciaków z liceum w Stanie New Jersey w roku 1968. Obecnie w Polsce istnieje około 50 drużyn i ta liczba cały czas rośnie. Jest to dynamiczny, bezkontaktowy sport drużynowy, w którym mecze rozgrywa się dyskiem frisbee i łączy zasady koszykówki, siatkówki i rugby. Boisko do ultimate ma kształt prostokąta z dwiema strefami punktowymi po przeciwległych końcach.
Celem zespołu jest złapanie dysku w strefie punktowej bronionej przez przeciwników. Gracze nie mogą biegać z dyskiem, a każde niezłapane lub przechwycone podanie oznacza zmianę posiadania dysku. Mecze rozgrywane są zazwyczaj do 15 punktów.
Każdego zawodnika obowiązuje kodeks, tzw. Spirit of the Game. Określa on zasady fair play. W ultimate frisbee nie ma sędziów i wszyscy są odpowiedzialni za przestrzeganie i dopilnowanie przepisów. Nie wolno nikomu wyrywać lub wybijać dysku z ręki ani atakować przeciwnika. W ultimate stawia się na wzajemny szacunek, radość z gry i przestrzeganie wspólnie przyjętych przepisów.
Co nie znaczy, że mecze nie są rozgrywane z dużym zaangażowaniem. Wprost przeciwnie. Rozgrywki są emocjonujące, a walki o dysk, wyskoki i sprinty bardzo często są całkiem widowiskowe.
Szczegóły wydarzenia można poznać na stronie organizatora, mistrzostwa dofinansowuje dzielnica, a patronem medialnym jest portal Haloursynow.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz