Zamknij
REKLAMA

Rozbudowa Tesco. Miasto nie chce zmienić planu. "Mają Ursynów w głębokim poważaniu"

10.23, 05.02.2018 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 14.45, 05.02.2018
Skomentuj SK
REKLAMA

Władze miasta nie chcą zmienić planu miejscowego dotyczącego kabackiego Tesco, choć wnioskowali o to mieszkańcy i ursynowscy radni. Zdaniem wiceprezydenta Michała Olszewskiego, w przypadku uchwały zmieniającej plan, miastu grożą pozwy o odszkodowanie. - Po której stronie jest wiceprezydent Warszawy? - pytają oburzeni mieszkańcy, przeciwni powstaniu dużej galerii handlowej.

Tesco chce przekształcić stary, obskurny blaszak na Kabatach w dużą galerię handlową. Zdaniem sąsiadów, zbyt dużą. Niedawno inwestor złożył kolejny, trzeci już raport środowiskowy, z którego wynika, że działka na Kabatach (4,3 ha) zostanie w całości zabudowana nowym obiektem. Ma to być to galeria o pow. ok. 60 tys. metrów kwadratowych, porównywalna wielkością z Galerią Mokotów. Pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalony w 2008 roku. W 2010 roku po protestach mieszkańców plan został skorygowany. Obniżono nieco wskaźniki zabudowy oraz zwiększono procentowy udział zieleni na tym terenie. Ale to sąsiadów nie zadawala.

18 kwietnia ubiegłego roku ursynowscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę wzywającą radnych miejskich do kolejnej zmiany planu dla Kabat.

- Wielkie galerie takie jak Arkadia czy Galeria Mokotów nie znajdują się tak blisko zabudowań. Dla Tesco przewidziano jedynie 7% powierzchni biologicznie czynnej (czyli zieleni - dop. redakcja) a inne galerie mają nawet po 30% - czytamy w uzasadnieniu do uchwały. Uchwała została nagrodzona przez mieszkańców brawami.

"Problemem nie jest intensywność zabudowy"

Ostatnio ze stołecznego ratusza do mieszkańców dotarł jednak sygnał, że zmiana planu jest... niemożliwa. Pytanie, o to co robi miasto w sprawie planowanej inwestycji, zadał radny miejski Krzysztof Bosak z PiS. Odpowiedź jest zaskakująca. Wiceprezydent Michał Olszewski przyznaje wprost - obecny plan jest "optymalny".

Pozwala on na miejskie i spójne w swoim charakterze zagospodarowanie otoczenia skrzyżowania al. KEN z ul. Wąwozową, spełniając jednocześnie wyznaczony w studium kierunek zmian obiektów handlowych tzw. pierwszej generacji - parterowych, charakteryzujących się niskimi walorami architektocznymi (...). Zmiany te winny polegać m.in. na dostosowaniu formy obiektów do wymogów miejskich struktur urbanistycznych i przeniesieniu miejsc parkingowych do garaży podziemnych 

- pisze wiceprezydent Olszewski.

Jego zdaniem "nie sposób spełnić wymogi studium przy postulowanym przez radę dzielnicy Ursynów wskaźniku intensywności zabudowy 0,5, który w nieznacznym stopniu odbiega od istniejącego, tym bardziej, że na sąsiednich terenach zabudowy mieszkaniowej wskaźnik ten kształtuje się w okolicach 2,5."

Olszewski obawia się też konieczności wypłaty odszkodowań przez miasto, bo plan miejscowy był już dwa razy przedmiotem postępowania sądowo-administracyjnego.

A co z obawami mieszkańców sprzeciwiających się budowie gigantycznej galerii pod oknami? 

- Problemem jest nie wskaźnik intensywności zabudowy, tylko obawa przed uciążliwościami związanymi ze zwiększonymi dostawami towaru po rozbudowie centrum handlowego. Kwestii tej nie rozwiąże plan miejscowy, powinna być ona rozwiązana w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, np. poprzez wskazanie form zagospodarowania służących optymalnemu zabezpieczeniu przez ewentualnym hałasem - pisze wiceprezydent Michał Olszewski.

Po której stronie jest wiceprezydent Warszawy?

Mieszkańcy zrzeszeni w inicjatywach "Ratujmy Kabaty", "Przyjazne Kabaty" i "Forum Rozwoju Kabat", które od lat walczą o poskromienie zamiarów Tesco, nie kryją rozczarowania i oburzenia.

- Pan wiceprezydent z niezrozumiałych powodów jest niezwykle jednostronny w swojej opinii. I nie jest to bynajmniej strona mieszkańców, ani też troska o przyszłość  i harmonijny rozwój miasta, ale raczej bliżej tej opinii do narracji inwestora - mówi Agnieszka Marianowicz-Szczygieł z "Przyjaznych Kabat".

Ludzie zwracają uwagę, że miasto nie wzięło pod uwagę druzgocących opinii urbanistów. Mowa jest tylko o odszkodowaniach dla inwestora, a o rekompensatach za utratej wartości mieszkań sąsiadów przyszłej galerii nikt nie myśli.

- Obecne prawo zagospodarowania przestrzennego dla tej części obszaru Kabat jest wadliwe, niespójne, sprzeczne z zasadami urbanistyki i zdrowego rozsądku, dlatego powinno zostać zmienione. Miasto powinno też szukać alternatywnych dróg rozwiązania tego konfliktu, jak np. odkupienie od bankrutującego Tesco tej działki np. z zachowaniem propozycji dzierżawy części budynku pod cele handlowe - przekonuje Agnieszka Marianowicz-Szczygieł.

Dziś w ursynowskim ratuszu o godz. 18:00 ma się odbyć specjalne posiedzenie komisji radnych, na której omawiana będzie sprawa rozbudowy Tesco na Kabatach.

GŁOSUJ W NASZEJ ANKIECIE:

[ZT]10411[/ZT]

[ZT]9269[/ZT]

[ZT]11626[/ZT]

[ZT]9129[/ZT]

[ZT]9088[/ZT]

[ZT]7842[/ZT]

[ZT]7492[/ZT]

[ZT]7419[/ZT]

[ZT]1845[/ZT]

Centrum handlowe na Kabatach wielkości Galerii Mokotów?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
TAK 23%
NIE 75%
NIE WIEM 2%
(Sławek Kińczyk)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (33)

alisterkabatalisterkabat

36 45

Pora zweryfikować domysły, kto , kiedy i dlaczego zaakceptował plan sprzeczny z interesami mieszkańców tej części Kabat (po nazwisku!). Głosy tymczasowo wynajmujących lokale na Ursynowie/Kabatach, którym marzy się wielka galeria, gdzie będą mogli "zabijać czas" przechadzając się godzinami wśród butików i markowych salonów, zaczynają więcej ważyć niż głos mieszkańców. Dlaczego mamy stawiać na taki model, zamiast wykorzystując naturalne walory pogranicza pól i lasu, przeznaczyć ten teren na mniejsze obiekty handlowe i tereny rekreacyjne? Z 11:06, 05.02.2018

Odpowiedzi:8
Odpowiedz

Anna SzcześniakAnna Szcześniak

53 1

Proszę, głosowanie z 10.07.2008. Za 37, przeciw 0, wstrzymało się 3. Za: Z. Cierpisz, P. Czekalski, M. Czerwosz, B. Dominiak, J. Gruszka, L. Jaworski, O. Johann, P. Klabarczyk, M. Kątna, M. Kierwiński, M. Kobus, L. Krajewska, A. Kuncewicz, A. Kwiatkowski, D. Lutomirska, M. Łukaszewicz, M. Maciejowski, M. Makuch, E. Malinowska-Grupińska, W. Marszałek, E. Masny, K. Munio, P. Piechna-Więckiewicz, W. Rzewuski, W. Starzyński, T. Sybilski, J. Szostakowski, M. Szreder, P. Turowski, M. Wyszyński, M. Zakrzewska, M. Załęcka, D. Zbińkowska, T. Zdzikot, A. Żebrowska, M. Żuber-Zielicz 12:15, 05.02.2018


Bartosz DominiakBartosz Dominiak

16 20

Należy pamiętać, że 2008 roku prezydent Warszawy przedkładając radzie miasta projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego chciała dla działki Tesco współczynnik zabudowy 2,5, a nawet 3,5. Dzięki aktywności niektórych radnych udało się doprowadzić do zmniejszenia współczynnika do 1,5. Wówczas, w 2008 roku, te 1,5 było wskaźnikiem oczekiwanym zarówno przez ówczesną radę dzielnicy, jak i mieszkańców. Dziś oczekiwania mieszkańców się zmieniły i dlatego warto walczyć o jeszcze większe ograniczenie współczynnika. 17:40, 05.02.2018


AZXAZX

12 12

@bartosz dominiak - tylko winny się tłumaczy... żałosne. 18:37, 05.02.2018


Bartosz DominiakBartosz Dominiak

16 10

AZX twoja anonimowość i brak merytorycznych argumentów dowodem na to, że mam rację. 22:20, 05.02.2018


AZXAZX

7 8

@bartosz dominiak - a co ma do tego anonimowość? Obrona przez atak - nic nowego u pana... argumenty? U pana jak zawsze brak. Idą wybory i wszyscy o tym wiemy wiec życzę sobie i Mieszkańcom Ursynowa mniej takich jak pan „uzdrowicieli” Naszej Dzielnicy 07:55, 06.02.2018


AzxAzx

6 6

@bartosz dominiak - i jeszcze jedno - jedyny argument jakiego mógł pan użyć jako pseudo „obrońca” Kabat przed Tesco prysł wraz z podniesieniem ręki i głosowaniem za jego rozbudową. 08:01, 06.02.2018


Bartosz DominiakBartosz Dominiak

8 5

Anonimowy AZX, Po PIERWSZE, sam zacząłeś atakiem" ("tylko winny się tłumaczy... żałosne."). Po DRUGIE, głosowałem za miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w realiach 2008 r. (zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i ówczesnej Rady Dzielnicy). Po TRZECIE, gdyby nie przyjęto wówczas planu z takimi parametrami (a niższych nie było możliwości wywalczyć, przypomnę, że i tak udało się zejść z 3,5 do 1,5 współczynnika zabudowy), to planu by nie było, a budowa na warunkach zabudowy oznaczałaby znacznie większą galerię. Po CZWARTE, nawet gdybym wraz z P. Guziałem (i jeszcze kilkoma innymi radnymi) w 2008 r. walczyli o zejście ze współczynnika 3,5 do 0,7 (jak dziś chce Rada Dzielnicy), to by ostatecznie miasto przeforsowało w mpzp współczynnik 2,5 (kwestia większości w ówczesnej Radzie Miasta). Po PIĄTE i ostatnie, gdzie anonimowy AZX byłeś w 2008 r. i dlaczego nie zabierałeś wtedy głosu w tej sprawie?
Dalsza dyskusja możliwa na równych warunkach - po ujawnieniu przez imienia i nazwiska 10:58, 06.02.2018


AzxAzx

1 2

@bartosz dominiak - bla bla bla zawsze to samo czcze gadanie i nic poza tym. Ja w przeciwieństwie do pana nic nie muszę. Ani podawać danych ani się starać o głosy mieszkańców. Pracować w „urzędzie” nie mam zamiaru. Głos „ZA” to głos „ZA” a nie przeciw i tylko tacy jak pan („politycy”) na czarne mówią białe. A w 2008 miałem takie samo zdanie jak dziś - rozbudowa klocka tesco jest nieunikniona i lepiej mieć galerie na Ursynowie (choć nie jestem ich zwolennikiem) niż śmietnik pod oknami. A krzyczą wyłącznie Ci którzy maja okna na ten bałagan i parkują tam za free swoje samochody. To samo jest z POW - kto robi szum? 20:15, 06.02.2018


JaJa

61 48

A ja jestem za rozbudową Tesco i jestem z Ursynowa! 11:42, 05.02.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

alisterkabatalisterkabat

35 47

A gdzie mieszkasz? Podejrzewam, że nie 30 metrów od Tesco...
Więc jesteś za, bo olewasz sytuację innych.
12:12, 05.02.2018


JanJan

4 6

Przecież nikt Wam nie dobudował tesco pod oknami, to Wy zabudowaliście wszystko dookoła, więc skąd ten lament? 16:56, 06.02.2018


abbaabba

50 53

w cywilizowanym świecie takie obiekty znajdują się poza miastem w dobrze skomunikowanych punktach, najczęściej w szczerym polu a nie pod oknami bloków i w ciasnym układzie komunikacyjnym, już teraz zapchanym na maksa. Niestety u nas nie dąży się do korzystania z doświadczeń innych krajów, a tu jeszcze cach w trybie projektu obywatelskiego zwężać ulicę Stryjeńskich. Brawo ! budowa galerii o mega powierzchni i zwężenie dróg dojazdowych. Na ekologicznych Kabatach, w najdroższej dzielnicy. To tylko w dzisiejszej Polsce. 11:42, 05.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

qwrqwr

42 26

Tesco powstało w szczerym polu. Osiedle powstało później. 15:13, 05.02.2018


głos rozsądkugłos rozsądku

68 33

Hipermarket HIT (poprzednik Tesco) został zbudowany w szczerym, kabackim polu i już wtedy odbywały się tu dzienne i nocne dostawy. Nie przeszkadzało to budowlańcom, którzy POTEM zbudowali wokół budynki mieszkalne, ani nie przeszkadzało tysiącom osób, które POTEM w nich zamieszkały. Obecnie w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkań w stolicy b. często podkreśla się "bliskość hipermarketu" jako dużą zaletę. Najwyższy czas zburzyć śmierdzący, zardzewiały blaszak, samochody przenieść do podziemnego garażu i zbudować galerię handlową, która podniesie wartość mieszkań okolicznych mieszkańców i przyczyni się do ucywilizowania tej okolicy. 11:47, 05.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

głos rozsądkugłos rozsądku

56 16

Mieszkańcy Ursynowa są bardzo ciekawi kiedy radni zaczną ich skutecznie reprezentować i będą działać zgodnie z wolą WIĘKSZOŚCI mieszkańców dzielnicy? Przeniesienie bazarku pod Arenę lub na parking ratusza - nie przenieśli, budowa galerii Tesco - są przeciwko. Kogo obecnie ci ludzie reprezentują? 13:27, 05.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pawel3578uPawel3578u

30 31

Jest możliwość kompromisu między mieszkańcami a inwestorem ze znaczącą rolą miasta.
Zmiana w planie zagospodarowania, która dopuszcza to co jest + 10% z wykreśleniem złupiego zapisu z dominantą wysokościową.
I niech sobie tesco buduje na nowo takie centrum jek jest teraz + ewentualnie w głąb ziemi. 13:37, 05.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mariusz66Mariusz66

37 46

Super, czekamy na drugą GM w miejscu Tesco. Fajnie będzie gdzieś pójść do kina lub pograć w kręgle :) Nareszcie! 15:49, 05.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kabaty ZieloneKabaty Zielone

38 30

Nikt nie chce likwidacji tesco. Jesteśmy przeciwni ROZBUDOWIE marketu i stworzeniu gigantycznej galerii nie tylko blisko osiedla, ale też na przedpolach Lasu Kabackiego. Może warto zainteresować tematem EKOLOGÓW ? 16:44, 05.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Patryk156Patryk156

32 34

HALOURSYNÓW jakoś po waszych ankietach / komentarzach nie widać aby mieszkańcy Kabat/ Ursynowa byli przeciwni rozbudowie CH.TESCO KABATY.
Wręcz chcą tej rozbudowy, natomiast czytając wasze żenujące artykuły jest tylko jedna strona mieszkańców Kabat, którzy chcą powstrzymania rozbudowy. Proszę o trochę obiektywizmu w waszych artykułach bo obawiam się, że piszecie pod jakąś cenzurą.

Pozdrawiam Patryk który CHCE rozbudowy TESCO ! ;) 17:34, 05.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

REDAKCJAREDAKCJA

19 15

Ależ Patryku, niczego nie cenzurujemy. Relacjonujemy spór. To oczywiste, że przeciwnicy są głośniejsi niż zwolennicy. Staramy się relacjonować wydarzenia obiektywnie. A na pewno rzetelnie. 21:32, 05.02.2018


Mieszkaniec okolicyMieszkaniec okolicy

38 28

Najwyższy czas wybrać się na cykliczne weekendowe lub wieczorne spacery szlakiem przejść dla pieszych w okolicach tesco. Chyba tylko tak radykalne kroki jak przyblokowanie na kilka godzin ruchu (spacer po przejściach) wokół tesco uświadomi zarówno obecnym jak i przyszłym inwestorom konieczność podjęcia rozmów w temacie zmniejszenia gabarytów obiektu. 17:42, 05.02.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

qwrqwr

10 10

Na szczęście większość mieszkańców okolicy popiera rozbudowę centrum handlowego Tesco. 16:28, 06.02.2018


Wera00098Wera00098

6 7

To zaraz mieszkańcy okolicznych bloków zaczną narzekać że do domu nie mogą dojechać hahaha znowu będą czuć się pokrzywdzeni 16:58, 06.02.2018


Mateo167 Mateo167

29 7

A co z galerią na Imieline na przeciwko ulicy Polinezyjskiej miała być już w 2016 roku??? 18:26, 05.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zły porucznik zły porucznik

27 14

Zastanawiam się, która agencja PR dostała zlecenie od inwestora, żeby lobbować na wszelkich możliwych portalach internetowych. Gdzie nie zajrzę, to widzę eksplozję spontanicznego poparcia dla "galerii". Większość postów bardzo jest do sobie podobna, stawiam, że pisze je 2-3 osoby.

Co do "galerii" - obecne Tesco to syf i menele, jestem za obiektem w stylu tego, który powstał przy Leclerku. Budowa molocha to jawny przykład łapownictwa - nagła zmiana planu, tak aby był mega korzystny dla inwestora, do tego nie da się tego odwołać, bo odszkodowanie - ktoś tu zadbał o czyjś interes. Moim zdaniem warto się temu przyjrzeć nieco bliżej, są przecież stosowane służby władne prześledzić proces "uchwalania" dobrego biznesu Tesco. 10:05, 06.02.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Jan77Jan77

8 13

Po prostu ludzie chcą tej galerii nie rozumiem tak ciężko pojąć ? A tacy inteligenci mieszkają na Ursynowie i prostych rzeczy nie mogą zrozumieć. 16:57, 06.02.2018


Kabaty ZieloneKabaty Zielone

6 2

kim trzeba być by tak zarabiać ?
Jak nazwać te osoby ? 20:16, 06.02.2018


LNLN

19 11

Smog oraz korki będą jak powstanie wielka galeria z 5000 samochodów wjeżdżającymi dziennie. Liczy się tylko zysk kosztem okolicznych mieszkańców i lasu. Niedługo w środku lasu będą budować. Już na Wawrze takie plany były 12:27, 06.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecKabat99MieszkaniecKabat99

9 16

Czekamy na dużą Galerię w miejscu obecnego Tesco. Fajnie będzie pójść do kina czy na kręgle :-) W pobliżu brakuje takich miejsc. 17:32, 06.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ursynowiankaursynowianka

9 2

Mieszkam na Natolinie więc dostatecznie daleko i jestem przeciw. Po co kolejna wielka galeria w Warszawie? Jest ich wystarczająco dużo. I tak ludzie przenoszą się z zakupami do internetu, więc za 10-20 lat te wszystkie galerie będą do zburzenia. 09:42, 07.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

anonimanonim

4 3

Całe to Tesco należy całkiem zlikwidować a w to miejsce zbudować przyzwoity parking Parkuj i Jedź dla przyjezdnych z Konstancina i okolic. Odkąd otwarto ulicę Korbońskiego na parkingu przy Tesco więcej jest samochodów osób które się przesiadają do metra niż klientów sklepu. 15:26, 08.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stopstop

2 1

Obcy kapitał i tak zabił małe sklepiki a przy tym zaśmiecił Warszawę fatalną architekturą. Kabaty mogłyby być piękne, a ten kloc tragedia, po prostu do rozbiórki w trybie pilnym! 16:14, 08.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%