Serwis Speedtest.pl opublikował dane z pomiarów internetu w Polsce, Warszawie i poszczególnych dzielnicach stolicy. Każdy z nas może sobie zmierzyć parametry swojego internetu na stronie Speed Test i to właśnie na podstawie tysięcy takich pomiarów można stwierdzić, która z firm oferuje najszybszy oraz najlepszy internet. Pod uwagę wzięto oczywiście różne typy podłączeń: światłowód, internet kablowy oraz komórkowy.
Według wyników testów użytkowników z IV kwartału 2023 roku dostawcą najszybszego internetu w Warszawie jest firma Vectra z wynikiem 239 Mb/s przy pobieraniu. Średnia dla całej Warszawy wyniosła 185 Mb/s. Na podium znajduje się jeszcze Orange (236 Mb/s) oraz JMDI (227 Mb/s). Na czwartym i piątym miejscu uplasował się odpowiednio Play Stacjonarny (w tym dawne UPC) z wynikiem 225 Mb/s oraz Netia (179 Mb/s).
Kolejne miejsca zajmują operatorzy mobilni, których oferty stanowią zazwyczaj substytut ofert kablowych lub są uzupełnieniem dostępów stacjonarnych. Generalnie prędkość pobierania internetu domowego oferowanego w technologiach 3G/4G/5G jest kilka razy niższa niż czołowych operatorów kablowych.
W przypadku uploadu (prędkość wysyłania danych) liderem w Warszawie była firma JMDI (96 Mb/s) przed Orange (92 Mb/s).
Najniższym pingiem (opóźnieniami) charakteryzowała się również JMDI, który oferuje znakomity wynik na poziomie 9 ms. Również w tej kategorii wiceliderem był Orange (12 ms) przed Vectrą (14 ms) i Netią (14 ms). Ten parametr jest bardzo ważny dla coraz większej liczby użytkowników, a kluczowy np. dla graczy.
Jeśli chodzi o światłowód, to najszybszy w Warszawie oferuje sieć T- Mobile (290 Mb/s) z niewielką przewagą przed SkyNet (276 Mb/s) i Orange (274 Mb/s). W kategorii najszybszy upload lideruje SkyNet (187 Mb/s), a najniższe pingi w światłowodzie FTTH dostarczają łącza Playa Stacjonarnego (w tym dawne UPC) - zaledwie 8 ms.
Co ciekawe i zaskakujące, między dzielnicami Warszawy są dość duże różnice w szybkości internetu.
I tak najszybszy net ma dzielnica Ursus (220 Mb/s), najwolniejszy w Wesołej (125 Mb/s). Wydaje się, że najlepsze parametry osiągane są w tych dzielnicach, w których znajduje się stosunkowo dużo nowego budownictwa (Ursus, Bemowo czy Praga – Północ), a co za ty idzie nowej infrastruktury. Po drugiej stronie "medalu" jest Wesoła, Włochy oraz co ciekawe, Śródmieście. Widać tu wyraźne zapóźnienia.
Nasz Ursynów jest w szóstce "najwolniejszych" dzielnic. Zanotowane u nas prędkości sięgają 177 Mb/s, choć trudno w tym przypadku mówić o wolnym internecie. W skali Warszawy pod tym względem jednak Ursynów plasuje się na dalekiej 13. pozycji, tuż za Wilanowem.
Średnia prędkość uploadu na Ursynowie to 49 Mb/s - zajmujemy przedostatnie miejsce, przed Bielanami. Najlepsze uploady mieli użytkownicy z dzielnic: Wawer, Wilanów i Ursus.
Nie za dobrze jest także z opóźnieniami w sieci. Ursynów zajmuje ostatnie miejsce w Warszawie z 23 ms, co jest wynikiem dużo gorszym niż w innych dzielnicach, choć - podkreślmy - to nadal jest dobry internet.
A którzy dostawcy oferują - wg pomiarów - najszybszy internet na Ursynowie?
Liderzy w poszczególnych dzielnicach Warszawy są następujący:
A co z internetem w całym kraju? Wśród 20 miejscowości z najszybszym Internetem najwięcej położonych jest w szeroko rozumianej aglomeracji warszawskiej (Józefosław, Ożarów Mazowiecki, Warszawa, Wołomin, Legionowo, Piastów, Piaseczno, Pruszków, Brwinów, Nowy Dwór Mazowiecki) oraz śląskiej (Pyskowice, Zabrze, Siemianowice Śląskie). W Pyskowicach jest najszybszy net - średnio 225 Mb/s. Najwolniejszy zaś w Karpaczu - 43 Mb/s.
I na koniec podkreślmy, że wyniki tych rankingów są oparte o tysiące pomiarów użytkowników. Na tak zbadaną prędkość wpływa nie tylko jakość od dostawcy, ale także fakt, czy pomiar dokonywany jest np. z WiFi czy kablowo oraz jaki kto ma pakiet internetu. Ma to wpływ na opóźnienia i szybkość. Niemniej tysiące pomiarów "uśredniają" nam wyniki i są one wiarygodne.
Co20:09, 18.01.2024
Nie rozumiem, czy ktoś może wytłumaczyć? Te rankingi są podawane w megabajtach czy w megabitach? Bo dokładnie taką samą jednostką oznaczone są prędkości w rankingu i w ofertach sieci. Tylko że mi w takim wyniku na światłowodzie wychodzi średnio 930 Mb/s, więc jakim sposobem najwyższy wynik to 290? A może to jest średni wynik danej sieci?
Irfy11:10, 19.01.2024
Obecnie, jeśli ktoś nie jest zawodowym youtuberem albo człowiekiem uzależnionym od torrentów, prędkość przesyłu nie jest aż tak kluczowa. Do oglądania YT, czy jakichś tam seriali wystarczy całkiem skromny transfer. Kluczowa jest natomiast niezawodność. A z tą już bywa różnie. W mojej okolicy największym dostawcą był UPC, który po przejęciu przez Play potrafi mieć nawet kilkugodzinne przerwy w dostawie netu. Dla kogoś, kto pracuje zdalnie albo na przykład ma częste konferencje na teamsach takie przerwy to utrapienie. Jasne, można się szybko przerzucić na hotspot na telefonie służbowym albo nawet prywatnym, ale i tak jest to uciążliwe.
1 1
Przecież podana jest jednostka. Mb/s to są megabity na sekundę. Megabajty to MB.
0 0
Widocznie masz dobry światłowów...
Mi na Ursynowie wychodzi średnio jakieś 40Mb/s ...
Do tego strasznie podnieśli cenę - z 30zł za miesiąc na 36zł...