Zamknij
REKLAMA

Burza po odpowiedzi wiceprezydenta ws. Tesco. Miliard złotych odszkodowania?

16.58, 06.02.2018 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 17.19, 06.02.2018
Skomentuj SK
REKLAMA

Na Kabatach oburzenie wypowiedziami wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego. Stołeczny ratusz twierdzi wprost: nie ma mowy o zmianie planu miejscowego, by zablokować budowę dużej galerii. Na poniedziałkowej komisji architektury przeciwnicy budowy molocha oskarżali miasto o zdradę.

- Aż się zatrzęsłam jak zobaczyłam tę odpowiedź! - mówi poruszona Agnieszka Marianowicz-Szczygieł z ul. Zaruby, której galeria handlowa wyrośnie pod samymi oknami. - Wiceprezydent trzyma stronę inwestora! Chyba nie ma komunikacji między władzami Ursynowa a władzami stolicy - dodawała.

Podobne zarzuty padały z ust innych mieszkańców Kabat. A radni Platformy Obywatelskiej, która rządzi miastem, czerwienili się ze wstydu i próbowali ratować sytuację.

- Moja reakcja była taka jak Pani! Ta odpowiedź mnie zaskoczyła i zaszokowała. Zastanawiam się na ile wiceprezydent wiedział co podpisuje - tłumaczył się Krystian Malesa z PO, szef komisji architektury.

Jak pisaliśmy w poniedziałek, wiceprezydent Michał Olszewski w odpowiedzi na interpelację radnego Krzysztofa Bosaka napisał, że plan miejscowy dotyczący 4-hektarowej działki na Kabatach jest "optymalny", a problemem jest nie wielkość galerii (o czym mówią sąsiedzi od wielu lat), tylko jej uciążliwość, co miasto może rozwiązać nakazując odpowiednie zabezpieczenia w decyzji środowiskowej. Więcej o odpowiedzi wiceprezydenta piszemy w osobnym artykule.

- Albo wiceprezydent olewa nas wszystkich i władze Ursynowa, albo toczy się tu jakaś dziwna gra - nie ukrywali wzburzenia mieszkańcy. I dodawali, że nie chodzi o uciążliwości, a o ogromną skalę planowanego obiektu.

6,4 tys. samochodów i 39 tirów dostawczych na dobę

Radni spotkali się w poniedziałek z przeciwnikami budowy molocha, by wspólnie ustalić jakie uwagi będą wnosić do postępowania, które trwa w stołecznym ratuszu. Dwa tygodnie temu "Tesco" złożyło kolejny - trzeci już w ciągu ostatnich lat - raport środowiskowy, który jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę centrum handlowego przy alei Komisji Edukacji Narodowej. Do 21 lutego mieszkańcy mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia.

Z raportu wynika, że na czterohektarowej działce inwestor chce wybudować galerię o 30% mniejszą niż "Galeria Mokotów". Obiekt będzie miał 309 metrów długości i 129 metrów szerokości, do 5 kondygnacji naziemnych oraz 2 podziemne. Na rogu KEN i Wąwozowej powstanie wysoka na 28 metrów wieża, w kierunku Lasu Kabackiego budynek będzie się kaskadowo obniżał. Parking pomieści 1,6 tys. aut i 160 rowerów. Dziennie do galerii ma przyjeżdżać ok. 6,4 tys. samochodów oraz 39 tirów dostawczych.

To właśnie hałas, wzmożony ruch samochodowy oraz brak podziemnej strefy dostaw w większości wariantów branych pod uwagę przez inwestora, niepokoi sąsiadów. Ale najbardziej - gigantyczna skala inwestycji. Dlatego domagają się oni od Rady Warszawy zmiany uchwalonego w 2008 roku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Radni mieliby zmniejszyć tzw. wskaźnik intensywności zabudowy na działce "Tesco".

- Od uchwalenia tego planu minęło 10 lat, przez ten czas Tesco nie udało się otrzymać decyzji środowiskowej ani pozwolenia na budowę. Przez 10 lat dużo się zmieniło, np. pogorszyła się jakość powietrza, zmieniła się filozofia działania centrów handlowych. Rada Miasta ma więc prawo zmienić plan - twierdzi Piotr Tłaczała z Kabat. Zdaniem mieszkańców - miasto nie powinno obawiać się wypłaty odszkodowań inwestorowi.

- Tylko zmiana planu załatwi problem. Być może trzeba rozmawiać o odszkodowaniu dla inwestora? Może to jest cena za zmniejszenie galerii? - zastanawiał się mec. Marcin Przychodzki, który reprezentuje część mieszkańców Kabat w bitwie z Tesco.

Olszewski: "Jestem gotów się zaangażować"

Tymczasem wiceprezydent Michał Olszewski w rozmowie z portalem Haloursynow.pl, podtrzymuje swoje stanowisko. Groźba wypłaty odszkodowania za pogorszenie warunków zabudowy - jego zdaniem - jest realna.

- O zasadności odszkodowania niestety nie decyduje wrażenie, że "wiele się zmieniło". Przepisy ustawy o planowaniu przestrzennym są w tej sprawie bardzo precyzyjne - mówi Michał Olszewski.

Wg ostrożnych szacunków w grę może wchodzić nawet 1 mld złotych. Grunt na Kabatach jest wart ok. 200 mln złotych, po uzyskaniu pozwolenia na budowę jego wartość rośnie trzykrotnie - do 600 mln. Przypomnijmy, w podobnym przypadku firma GTC za sprawę galerii na Wilanowie żąda od miasta 200 mln euro - czyli ok. 900 mln złotych.

Słysząc o niezadowoleniu sąsiadów kabackiej inwestycji, Olszewski nieco łagodzi swój ton. - To stanowisko nie neguje podjęcia uchwały o zmianie planu, a jedynie wskazuje na to, że taka decyzja byłaby trudna do uzasadnienia pod kątem urbanistycznym i dodatkowo naraża miasto na odszkodowanie. Moją rolą jest zwracanie uwagi na wiele aspektów, z jakimi się wiąże podejmowanie takich decyzji - tłumaczy wiceprezydent.

Zdaniem Olszewskiego jest możliwość kompromisu między mieszkańcami a Tesco, pod warunkiem dobrej woli z obu stron. Przedstawiele inwestora - mimo zaproszenia - nie pojawili się jednak na poniedziałkowej komisji twierdząc, że "nie mają upoważnienia do rozmów na temat złożonego raportu środowiskowego". Nie wiadomo zatem z kim rozmawiać.

Radni z komisji architektury jednogłośnie, po raz kolejny przyjęli stanowisko, w którym wzywają miasto do zmiany planu dla Kabat. Podobne ma zostać podjęte za tydzień przez Radę Dzielnicy Ursynów.

GŁOSUJ W NASZE ANKIECIE:

[ZT]10411[/ZT]

[ZT]9269[/ZT]

[ZT]9121[/ZT]

[ZT]11626[/ZT]

[ZT]9088[/ZT]

[ZT]7842[/ZT]

[ZT]7492[/ZT]

[ZT]7419[/ZT]

[ZT]1845[/ZT]

Centrum handlowe na Kabatach wielkości Galerii Mokotów?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
TAK 23%
NIE 75%
NIE WIEM 2%
(Sławek Kińczyk)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (44)

MieszkaniecKabatMieszkaniecKabat

39 61

Czekamy na dużą Galerię w miejscu obecnego Tesco. Fajnie będzie pójść do kina czy na kręgle :-) W pobliżu brakuje takich miejsc. 17:30, 06.02.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

HAHA

26 11

Kolejne 50 gr za komentarz
Pracować klakierzy bo was zwolnią 12:00, 07.02.2018


TTTT

14 4

Multikino - kino :)
Arena Ursynów - kręgle
tak jakbyś nie wiedział : ) 15:33, 08.02.2018


miki21miki21

42 14

Zaiste ciekawa sprawa, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę wycofywanie się Tesco z Polski i jego ogólnie beznadziejną sytuację ekonomiczną. Dla mało zorientowanych w Polsce też się już zaczął kryzys w tzw. galeriach. Dla inwestora najważniejsza jest ziemia, której ceny będą szły w górę. Stracą miasta i firmy wynajmujące powierzchnie. A więc kolejny "przewalik" kolesi z PO przed ew. oddaniem władzy? 18:03, 06.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

J.M.K.J.M.K.

14 27

"Kolejny "przewalik" kolesi z PO"
Rozejrzyj się dobrze wokół siebie! 19:11, 06.02.2018


Kabaty ZieloneKabaty Zielone

42 6

Caracale, caracale, caracale na Kabatach !
Głosujcie tak dalej a sprywatyzują wam osiedla i drogi. 18:31, 06.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PittPitt

31 11

Czekajcie jeszcze aż Hanka odpocznie chwilę i bufetowa wam upaństwowi i sprzeda te wasze szeregowce na Ursynowie, guzik będziecie mieli do powiedzenia, bo w końcu głosowaliście na nią 19:04, 06.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

J.M.K.J.M.K.

22 45

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest rzeczą świętą. Przed uchwaleniem wszyscy mieszkańcy mogli się z nim zapoznać, a ich uwagi były brane pod uwagę podczas tworzenia planu. Nie wolno dawać pretekstu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Są w mieście obszary chronione takimi planami, na które inwestorzy mają, grzecznie mówiąc, chrapkę. Tą metodą można by zabudować większość warszawskich parków. Konserwator zabytków trzyma łapę chyba tylko na czterech czy pięciu, gdzie duże są tylko Łazienki i Wilanów. 19:08, 06.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MateoMateo

51 20

Zupełnie nie dziwię się mieszkańcom - kupując sobie mieszkania w tamtej okolicy, pewnie jeszcze za zasób Hita, wszyscy liczyli na ciszę i spokój, a tu taka niespodzianka. Kino? Przecież jest niedaleko Multi na linii metra, tak samo jak 2 duże galerie w Centrum i na Żoliborzu. Ile można budować galerii? A jak się Tesco nie podoba to niech zaorają teren i posadzą drzewa - więcej będzie pożytku. 19:22, 06.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AresAres

11 29

No w Polsce aby tylko na złość ludziom zrobić to wszystko da się pod samymi oknami wybudować - byle by nie moimi 21:20, 06.02.2018


maxmax

33 59

Jestem mieszkańcem Ursynowa i chcę, aby powstała nowa galeria Tesco. 19:24, 06.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

4 25

Jedno nazwisko mamy. Prosimy o te kilka kolejne z Zaruby! 19:45, 06.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PioPio

36 56

Ja jestem za tą galerią. Znam bardzo wielu ludzi z Ursynowa, ktorzy też tak myślą. Bez tej galerii muszę na wieksze zakupy pchac sie do zawalonej Sadyby lub Galmoka. Zawsze znajdą się zwolenicy i przeciwnicy. Trzeba szanować wszystkich zdanie i nie obrażać w komentarzach. 20:04, 06.02.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AresAres

49 16

Założę się, że nie znasz nikogo 21:18, 06.02.2018


Mateo_2Mateo_2

7 16

Popieram. Mieszkam w okolicy Tesco od czasów kiedy jeszcze nie było nawet HIT-a. Już wtedy było wiadomo po co jest ta duża działka, na której stało jedno samotne drzewo. Ale z drugiej strony szanując tych, którzy mieszkają w bezpośredniej bliskości galerii, inwestor powinien zrobić wszystko by jej działalność nie była aż tak uciążliwa. 21:10, 07.02.2018


Do płatnych hejterówDo płatnych hejterów

45 15

powiedzcie mi kim trzeba być by tak zarabiać ?
Jak nazwać takie osoby ? 20:17, 06.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

qwrqwr

8 18

A po co Tesco miałoby płacić? Czy ktokolwiek poważny się przejmuje pyskówką w komentarzach na lokalnym portalu internetowym? 15:52, 07.02.2018


MarkoMarko

27 51

Tak za galerią. Tam na Kabatach jest dużo miejsca, szczególnie od strony zajezdni metra, ale tam chcą budować wielkie bloki mieszkaniowe - za Tesko już wiszą tablice informacyjne. Deweloperom nie w smak galeria, bo mają być bloki i to gęsto, okno w okno. Nie będzie galerii, to będzie blokowisko, jak na Ekologicznej. Pa. 21:48, 06.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

polpol

16 5

NIE DLA GALERII!!!!!!!!!!!!!!! 16:54, 08.02.2018


TomoTomo

52 17

Jestem przeciwny. Ktoś wziął w łapę i wstyd się wycofać? Ogrodki jordnowskie, senatorska przy kolumnie Zygmunta, itd.... ukradzione miasto pana Śpiewaka. Polecam. Kolejny taki przypadek... 22:09, 06.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kabaty ZieloneKabaty Zielone

23 9

nie inaczej - tak zapewne było... 15:41, 07.02.2018


Kazik Kazik

35 65

Jestem za rozbudową Tesco. Jestem z Ursynowa 22:17, 06.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

polpol

15 9

NIE DLA ROZBUDOWY!!!!! 16:53, 08.02.2018


PabarPabar

29 49

Na kabatach mieszkam już ponad 20 lat, gdy jeszcze w miejscu Tesco pasły się krowy chodziło się tam na grzyby. Plan zagospodarowania tego terenu był znany od wielu lat. Więc teraz pretensje ci co protestują niech mają do siebie. Nikt im nie kazał się tu sprowadzać. Galeria jest potrzebna. To nie tylko miejsce na zakupy ale i nowe miejsca pracy. 09:13, 07.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

polpol

16 9

Galeria NIE JEST TU POTRZEBNA.
Przynajmniej nie w tym miejscu.
Oprócz miejsc pracy ważna jest też przyroda i przestrzeń,a nie jakis betonowy moloch przy samym lesie,który produkuje codziennie tony śmieci.
A do tego podobno bezrobocie w Polsce jest rekordowo niskie.
Jak chcesz pójść do galerii,to jedź sobie do Galerii Mokotów - raptem 10 minut jazdy z Ursynowa
16:53, 08.02.2018


qwrqwr

20 38

Ciekawe, czy mieszkańcy byliby nadal przeciwni rozbudowie Tesco, gdyby odszkodowanie dla inwestora mieli zapłacić z własnej kieszeni? 10:11, 07.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

alisterkabatalisterkabat

41 14

Tania demagogia. To nie mieszkańcy obiecywali inwestorowi "złote góry (tarasy)" w tym miejscu. Obiecywali radni znani z imienia i nazwiska. Nas proszę do tego nie mieszać. 10:33, 07.02.2018


maxmax

24 53

Nie ma żadnej burzy po wypowiedzi wiceprezydenta. Jaka to burza, jeśli protestuje 1% mieszkańców Ursynowa, a 99% mieszkańców Ursynowa, 100% pozostałych warszawiaków, 100% mieszkańców Konstancina, 100% mieszkańców Góry Kalwarii itd. popiera budowę nowej galerii Tesco? Znaj proporcjum mocium panie redaktorze...
Od razu odpowiadam ewentualnym krytykom tego logicznego wywodu - czy ktokolwiek słyszał o protestach kogokolwiek poza mieszkańcami okolic Tesco, którzy zamieszkali tam, gdy od lat działał już całodobowy HIT? Nie, nie ma takich protestów! Wszyscy chcą nowej galerii Tesco! 11:05, 07.02.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

bbbb

38 13

1%? robiłeś jakieś badania? chodziłeś po mieszkaniach i pytałeś? NIE! to skąd to wiesz? jak Konstancin czy Góra Kalwarii chcą mieć wielkie galerie to niech je postawią u siebie! 100% pozostałych warszawiaków jest za? a skąd to wiesz pytałeś ich? No i co że działał HIT? Nie chodzi matołku o galerię jako taką tylko o jej wielkość a co za tym idzie na jej wpływ na codzienne życie mieszkańców Kabat! mam w d... co chcą mieszkańcu Piaseczna czy Konstancina! KEN i Rosoła to ślepe ulice, które już teraz są zakorkowane a ty pacanie chcesz wpuścić na nie jeszcze 6,4 tys aut dziennie!! Użyj mózgu albo poproś kogoś kto ci wytłumaczy o co chodzi! 13:01, 07.02.2018


qwrqwr

11 18

~bb: Uspokój się, idź na spacer do Lasu Kabackiego, trochę ci spadnie ciśnienie. I nie bądź taki samolubny. 15:29, 07.02.2018


WarszawiakWarszawiak

13 2

No to odleciałeś :-) . Wiem z wiarygodnych źródeł , że 100% Łomży jest za tym by ta galeria powstała :-D 14:41, 08.02.2018


antytescoantytesco

36 23

hej klakierzy ! po ile dzisiaj tesco płaci za wpis "jestem za galerią"!! 13:05, 07.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

qwrqwr

18 25

A po co Tesco miałoby płacić? Czy ktokolwiek poważny się przejmuje pyskówką w komentarzach na lokalnym portalu internetowym? 15:41, 07.02.2018


DdddddDddddd

35 13

Platforma Obywatelska reprezentuje interesy jedynie developerów i handlowców. Tak było jest i będzie. Kempa zostawi po sobie ślad w architekturze dzielnicy. Trwały. Ale czy o to chodziło kiedy go wybieraliśmy? A zaraz! Tego pana nikt nie wybrał. Przyslany w teczce przez Hannę Gronkiewicz Waltz. Razem z nią idzie na dno. 15:58, 07.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KolorKolor

6 21

A co powiesz hipokryto o Misiewiczu i innych pisowskich cwaniakach złodziejach??? 16:48, 08.02.2018


PSPS

17 31

Nigdy nie bylo dla mnie zrozumiale dlaczego ludzie chca decydowac o tym co ktos chce zrobic na wlasnej dzialce... bo ich blok juz stoi to niby maja prawo decydowac co sasiad moze a co nie... jakis absurd. Bardzo czesto bylem swiadkiem protestow ludzi ktorzy wychodzili ze swoich mieszkan i wnosili jakies bzdurne pretensje bo po sasiedzku mial powstac nowy budynek, a teraz jest zielona laczka. W glowie sie nie misci logika tych ludzi... Nikt nigdy nie powinien decydowac o czyjejs wlasnosci!!!!!!!! 06:52, 08.02.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

WarszawiakWarszawiak

23 13

Jak będę mieszkał koło ciebie , rozpalę grila i cały dym poleci do twoich okien . Spróbuj wtedy zwróić mi uwagę , to ci odpowiem , że jestem u siebie i nic ci do tego co robię . Wyobrażam sobie , że będziesz zadowolony . 14:34, 08.02.2018


qqqqqq

8 11

Ale tak ludzie robią, rozpalają grilla na balkonie w bloku i sąsiedzi nic zrobić nie mogą. Więc argument z dupy. 15:13, 08.02.2018


anonimanonim

10 22

Całe to Tesco należy całkiem zlikwidować a w to miejsce zbudować przyzwoity parking Parkuj i Jedź dla przyjezdnych z Konstancina i okolic. Odkąd otwarto ulicę Korbońskiego na parkingu przy Tesco więcej jest samochodów osób które się przesiadają do metra niż klientów sklepu. 15:51, 08.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WitoWito

19 12

Tesco powinno wprowadzić opłaty za parkowanie powyżej 3 godzin. Parking będzie wtedy dla klientów. 22:29, 08.02.2018


Krzychu888Krzychu888

14 18

Niech wam kurw.. wybudują na miejscu Tesco wielkie willowe osiedle abyście mieli okno w okno z tak obrzydliwymi ludźmi jak WY to dopiero zatęsknicie za tym co miało powstać.
NIE POZDRAWIAM 19:48, 09.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ahmedahmed

7 16

Wyburzyć TESCO i postawić tam ośrodek dla uchodźców z Czeczeni oraz Ośrodek Kultury Islamu. Bo przecież lepsza Świątynia i niż handel. 09:32, 10.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Crevice Crevice

10 12

Niech Tesco zapłaci to przeciwnicy rozbudowy zaczną znikać. Tak samo przecież działają wszyscy ci ekolodzy. Blokują inwestycje pod pretekstem ochrony środowiska, a pół roku później kupują auto z salonu za gotówkę. 13:47, 11.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniec Zaruby 1mieszkaniec Zaruby 1

3 3

mieszkam na Zaruby i szczerze mówiąc mam to gdzieś, absolutnie nie rozumiem szturmu kolejnych ludzi, którzy chyba mają zbyt wiele wolnego czasu jak go marnują na takie pierdoły. Będzie bliżej, nie trzeba będzie jeździć do Galmoku lub Złotych. I tak w tym miejscu stoi pełne gryzoni i tirów TESCO, ja wolę ładną i elegancką galerię handlową. Może zrobią płatny parking, żeby darmowo nie parkowali "mieszkańcy Kabat", głównie z tablicami WPI, którzy stanowią większość na parkingu w dni robocze. 13:17, 16.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%