Zamknij
REKLAMA

Liceum na Hawajskiej – 30 lat doświadczenia w edukacji

07.38, 18.02.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 17.08, 06.03.2019
Skomentuj mat. prasowe

Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Batalionu AK "Parasol" zwane też "Czwórką", "Hawajską", czy "Parasolem" jest najstarszą szkołą niepubliczną na Ursynowie i jedną z pierwszych, jakie powstały w okresie transformacji w Polsce. Od 1989 roku działamy nieprzerwanie w jednym miejscu – na ursynowskim Imielinie w budynku przy ul. Hawajskiej14A.

Stabilność kadry to jeden z wielu niekwestionowanych atutów szkoły. Pracuje u nas stały zespół prawdziwych pasjonatów edukacji – nauczycieli wywodzących się z najbardziej renomowanych liceów warszawskich, często z tytułami naukowymi, którzy mogą się poszczycić osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi. Są wśród nich: pracownicy wyższych uczelni, a także autorzy podręczników i publikacji naukowych.

Liceum na Hawajskiej od lat znajduje się w czołówce rankingów warszawskich, mazowieckich i ogólnopolskich – od 2013 roku nieprzerwanie posiada tytuł Złotej Szkoły, nadawany przez Fundację Perspektywy. Jest niekwestionowanym liderem wśród liceów na Ursynowie. Nasi absolwenci dostają się na prestiżowe kierunki uczelni polskich i zagranicznych. Zajmują miejsca w ścisłej czołówce studentów, zdobywając stypendia i nagrody.

zdjęcie powyżej: Objazd historyczny na Litwie. W tle zamek w Trokach

Dużą rolę w późniejszej karierze naszych absolwentów odgrywa świetne przygotowanie językowe. Zarówno ilość godzin (po 5 w tygodniu z każdego języka), jak i jakość zajęć z angielskiego, niemieckiego czy francuskiego, pozwalają im na pełną swobodę posługiwania się wybranym językiem w stopniu tak doskonałym, że na przykład w czasie studiów zagranicznych ich cudzoziemskie pochodzenie jest nierozpoznawalne.

Od nowego roku szkolnego w ofercie liceum pojawi się klasa dwujęzyczna z nauczaniem matematyki i historii w języku angielskim, a także lektorat języka hiszpańskiego – w odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie tym językiem wśród kandydatów do szkoły. 

Tak spektakularne efekty liceum osiąga dzięki wyjątkowemu i nowatorskiemu sposobowi organizacji zajęć z uczniami: systemowi samodzielnej specjalizacji przedmiotowej (uczniowie po pierwszej klasie sami wybierają przedmioty w wymiarze rozszerzonym) oraz zajęciom tutorskim, polegającym na bezpośrednim kontakcie ucznia z nauczycielem-mistrzem. Mała liczebność klas (maksymalnie 16 osób) zapewnia wysoki poziom nauczania i wzmacnia chęć zdobywania wiedzy. Sukcesy naukowe szkoła dodatkowo wynagradza przyznając comiesięczne stypendia za najlepsze wyniki.

– Z początkiem września Hawajska wzięła mnie pod opiekuńcze płaty swego rozłożonego dumnie parasola. Znalazłam się w szkole, która respektowała mnie, szanowała i traktowała jako młodego, rozumnego człowieka – tak wspomina jedna z absolwentek liceum.

zdjęcie powyżej: Spotkanie z żołnierzami Batalionu AK "Parasol" podczas święta szkoły

W liceum każdy może skorzystać z bogatej oferty kół zainteresowań, które pozwalają na rozwój pasji poznawczych, przygotowanie do olimpiad, konkursów i egzaminów maturalnych. Organizowane są wymiany zagraniczne i objazdy historyczne (Litwa, Włochy, Niemcy, Francja, Węgry, Szkocja), wieczory filmowe i turnieje gier. Wolontariat i akcje charytatywne mają na celu wychowanie w duchu empatii, bo przecież szkoła nie tylko kształci, ale również wychowuje.

W przypadku "Czwórki" to wyzwanie szczególne i zobowiązujące, bowiem od 2007 roku jej patronem jest bohater zbiorowy pokolenia drugiej wojny światowej - Batalion Armii Krajowej "Parasol". Liceum przy Hawajskiej jest jedyną szkołą w całej Polsce, które ma zaszczyt nosić imię tego legendarnego oddziału.

– Naszym pragnieniem jest to, aby dla każdego ucznia ursynowski "Parasol" był szkołą marzeń – potwierdza Anna Kulesza, dyrektor Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionu AK "Parasol".  – Od września planujemy otworzyć nawet osiem klas pierwszych w liceum. Miejsc zarówno dla absolwentów gimnazjum, jak i klas ósmych szkoły podstawowej, nie powinno więc zabraknąć.

25 marca o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie informacyjne dla kandydatów w budynku liceum przy ul. Hawajskiej 14a (szkoła znajduje się blisko stacji metro Imielin).

Ze szczegółami programu nauczania i zasadami rekrutacji można już teraz zapoznać się na szkolnej stronie internetowej pod adresem www.slo4.edu.pl lub dzwoniąc: tel. 22 641 26 34 w godzinach pracy sekretariatu szkoły.

(REKLAMA)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

asdasd

0 0

Mój dawny żłobek z 1984 r:) 10:55, 18.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%