Zamknij
REKLAMA

Dzielnice zaoszczędzą miliony! Wymiana lamp w latarniach na osiedlowych ulicach

17.16, 30.11.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 17.49, 05.12.2022
Skomentuj ZDM
REKLAMA

Na ponad 170 dzielnicowych ulicach w przyszłym roku wymienione zostaną oprawy oświetleniowe. Pozwoli to miastu zaoszczędzić krocie na opłatach za energię elektryczną.

Akcja wymiany opraw latarni ulicznych w Warszawie prowadzona jest od początku roku, ale do tej pory obejmowała głównie ulice miejskie. Drogowcy wymienili już ponad 20 tys. lamp na 330 najważniejszych ulicach. O skali tego przedsięwzięcia świadczy fakt, że tygodniowo przybywa kilkaset nowoczesnych ledowych lampa typu Sava. To oprawy specjalnie zaprojektowane dla Warszawy.

Teraz przyszedł czas na dzielnice. Miasto będzie wymieniać w przyszłym roku lampy na latarniach oświetlających drogi "gminne", czyli te, którymi administrują dzielnice. Na Ursynowie takich ulic jest ponad 170. Łącznie mają one 97 kilometrów długości.

W Warszawie to kompleksowy plan rozpisany na kilka lat. Wymianę opraw zapowiedzieliśmy już w początkach pandemii. Szukaliśmy istotnych oszczędności w ramach przedsięwzięć, które jednocześnie będą stanowić skok technologiczny dla stolicy Polski. 

W czasach kryzysu energetycznego to gigantyczna oszczędność dla miasta i szereg korzyści dla mieszkańców. Oprawy ledowe zużywają mniej więcej o 2/3 energii mniej niż zwykłe oprawy sodowe. Strumień światła może być odpowiednio ukierunkowany, więc latarnie nie świecą po oknach. Oprawy są dużo łatwiejsze w obsłudze i konserwacji, co oznacza oszczędności w ramach konserwacji.

- poinformował Zarząd Dróg Miejskich, który ogłosił właśnie przetarg na dostawę ponad 36 tysięcy lamp ledowych dla dzielnic - lepiej dopasowanych do osiedlowych ulic z niższymi latarniami. Część z nich w przyszłym roku zaświeci na ulicach ursynowskich.

O tym, że taka inwestycja ma sens, w dobie rosnących cen energii elektrycznej nie trzeba nikogo przekonywać. Drogowcy zrobili zresztą wyliczenia. Ich wyniki wręcz szokują.

W 2022 r. za energię dla oświetlenia ulicznego miasto płaci 873 zł za MWh (łącznie z dystrybucją), czyli o kilkaset złotych więcej niż w latach poprzednich, za to w przyszłym roku, według naszych prognoz, będzie to już 1265,50 zł za MWh (łącznie z dystrybucją).

W ostatnich latach za prąd do latarni Warszawa płaciła ok. 50 mln zł rocznie. Szacujemy że za dwa lata, po wymianie większości opraw będzie to nieco ponad 40 mln zł. Bez tej inwestycji, przy obecnej dynamice cen prądu, coroczny „rachunek za światło” sięgałby w stolicy 120 mln zł.

- wyliczają drogowcy. Wszystkie inwestycje miejskie tego typu przyniosą 16 mln złotych oszczędności tylko w przyszłym roku.

(Redakcja Haloursynow.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

ObserwatorObserwator

5 0

Ulice osiedlowe, to najczęściej nie ulice gminne. Wymiana będzie dotyczyła tylko ulic gminnych np. Cynamonowa, Dereniowa. . Tytuł do poprawki. 17:24, 30.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XX

4 5

Wlasnie przez zimna barwe nie wiadomo czemu pwciskana i brak mlecznych kloszy daja i po oczach i po oknach! 19:24, 30.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%