W niedzielę szósta rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczystości upamiętniających 96 ofiar tej katastrofy odbędą się także na Ursynowie. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz i społeczności dzielnicy.
W piątek kwiaty na grobach dwóch pochowanych na Ursynowie ofiar katastrofy - ks. Ryszarda Rumianka Rektora UKSW na cmentarzu w Pyrach i Tomasza Merty podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego na cmentarzu w Grabowie - złożyli przedstawiciele władz samorządowych, wiceburmistrzowie Rafał Miastowski i Wojciech Matyjasiak oraz radna Ewa Cygańska.
W niedzielę, 10 kwietnia odbędą się oficjalne obchody 6. rocznicy katastrofy. O godz. 9:00 w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa (ul. Przy Bażantarni) odprawiona zostanie msza święta, w której wezmą udział władze dzielnicy, radni, przedstawiciele organizacji społecznych. Po mszy pod tablicą na ścianie świątyni złożone zostaną wiązanki kwiatów. Odbędzie też krótki koncert upamiętniający wydarzenia sprzed 6 lat.
Tablica poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej zawisła na kościele przy Przy Bażntarni 13 kwietnia 2012 roku z inicjatywy społecznego komitetu założonego przez mieszkańców Ursynowa. Na czele tego komitetu stał zmarły niedawno poseł Artur Górski z PiS. To replika tablicy, która została zamieszona przez rodziny ofiar na głazie w Smoleńsku. Zdemontowali ją Rosjanie i zastąpili swoją własną.
Niewielu ursynowian wie, że na skarpie na granicy Wilanowa i Ursynowa od czerwca 2010 roku stoi kapliczka z granitu autorstwa Jerzego Kaliny upamiętniająca Katyń i katastrofę smoleńską. U zbiegu ulic Orszady i Hlonda, między dwiema brzozami, można znaleźć trzyipółmetrową kapliczkę. Zdobi ją figura Chrystusa Boleściwego. Napis głosi: "1940 Katyń. 2010. W hołdzie".
- Tak naprawdę to był pierwszy w Warszawie pomnik ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Kapliczkę zaprojektował nieodpłatnie znany artysta Jerzy Kalina, a wykonali kamieniarze, bracia Wilczyńscy. Stanęła na Boże Ciało 3 czerwca. Wszystko odbyło się dyskretnie i w ciszy, bo nie chciałem żadnej demonstracji politycznej - mówił "Gazecie Wyborczej" ks. Adam Zelga, probosz parafii przy Kokosowej, inicjator postawienia kapliczki.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz