Zamknij
ZOBACZ:

Przedszkole specjalne nr 213 ma już ćwierć wieku! Absolwenci i kadra świętują.

19:48, 23.06.2015 Aktualizacja: 21:04, 23.06.2015
Skomentuj KZ KZ

To już dwadzieścia pięć lat wspólnej edukacji, terapii i zabawy. Przedszkole specjalne nr 213 przy ul. Teligi hucznie obchodziło swoje urodziny.

Film o historii przedszkola, poczęstunek i przedstawienie-niespodzianka – w roli głównej "Mały Książę" z autyzmem, który poszukuje kontaktu ze społeczeństwem. Uczniowie, absolwenci i kadra nauczycielska świętowali dziś 25-lecie Przedszkola Specjalnego nr 213.

Zapotrzebowanie na taką placówkę w ówczesnej ursynowskiej części Mokotowa było ogromne. Uczyły się tu dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

- Pamiętam, że wszystkie sale były zapełnione – wspomina Maria Przasnyska, pierwszy dyrektor przedszkola. - Już wtedy chcieliśmy integrować naszych przedszkolaków z uczniami z pobliskich szkół.

Dziś do przedszkola przy Teligi uczęszczają dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz dzieci z autyzmem. Kadra nauczycielska kontynuuje tradycję założycieli.

- Wychodzimy naprzeciw stereotypom, że przedszkola specjalne to getta, która izolują niepełnosprawne dzieci - mówi Michał Kopiczyński, dyrektor Przedszkola Specjalnego nr 213. - Przedszkolaki aktywnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych czy sportowych.

Pracownicy przedszkola prowadzą pogadanki w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach czy liceach. Chcą uświadomiać uczniów, że dzieci niepełnosprawne potrzebują wsparcia.

- Chcemy edukować dzieci sprawne - mówi dyrektor Kopiczyński. - Często ich niechęć do kontaktu z niepełnosprawnym rówieśnikiem wynika z braku wiedzy na ten temat. Chcemy to zmienić, pokazać, że takie wsparcie jest bezcenne.

W przedszkolu pracuje 3 psychologów, 3 rehabilitanów, 2 logopedów, 3 terapeutów integracji sensorycznej, muzykoterapeuta i nauczyciel religii. Szczególny nacisk pracownicy kładą na doskonalenie samodzielności, rozwój ruchowy a także na kształtowanie i usprawnianie komunikacji. W tym celu wykorzystywana jest nowatorska metoda AAC - alternatywnej i wspomagającej metody komunikacji - oparta na symbolach.

Wkrótce przy budynku przedszkola powstanie pierwszy w Polsce specjalistyczny plac zabaw przygotowany dla dzieci niepełnosprawnych. Dzielnica właśnie ogłosiła przetarg na wykonanie placu.

(Klaudia Ziółkowska)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

renatarenata

0 2

widać, że podejście obecnej władzy do problemów osób w jakikolwiek sposób wykluczonych jest inne niż Guziała - on nawet czasu na odwiedzenie pikniku hospicjum nie znalazł, o czym mówiła pani prezes Dorota, a Kempa i kasę na plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych znalazł i na pikniku był, a teraz czekamy na zajęcia WTZ na Ursynowie !

06:47, 24.06.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qwertyqwerty

0 0

Przedszkole jest świetne... A Dyrektor p.Michał jest wspaniałym i ciepłym człowiekiem którego interesuje dobro dzieci, walczy o to aby było im jak najlepiej... Dobry Dyrektor = świetna placówka

12:09, 24.06.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgnieszkaAgnieszka

0 0

Przedszkole jest super placówką dzięki temu , że zarządza nim wspaniały człowiek , oddany osobom niepełnosprawnym Pan Michał Kopiczyński , który stworzył wspaniałą rodzinną atmosferę i zatrudnia odpowiednio wykwalifikowany personel.

20:59, 30.09.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%