W sobotę Archiwum Główne Akt Dawnych specjalnie otworzy swoje podwoje dla wszystkich chcących zobaczyć na własne oczy absolutny unikat na skalę światową - oryginalne rękopisy Konstytucji 3 Maja.
Ten bezcenny dokument, przechowywany w specjalnych warunkach przez Archiwum, zostanie udostępniony zwiedzającym tylko na cztery godziny - od 12 do 16 w historycznych wnętrzach Pałacu Raczyńskich przy ul. Długiej 7 w Warszawie.
Pokaz Konstytucji 3 Maja to niepowtarzalna okazja, aby zetknąć się z żywym dowodem naszej narodowej tożsamości. Zachęcam wszystkich, nie tylko mieszkańców Warszawy, do osobistego doświadczenia tej historii. Oryginał, przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych od wieków, jest nie tylko dokumentem prawnym, ale przede wszystkim symbolem niezłomnego ducha narodu
- mówi dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.
Co czyni to wydarzenie tak wyjątkowym? W Archiwum Głównym Akt Dawnych przechowywane są trzy unikatowe oryginalne egzemplarze Konstytucji 3 Maja, które cudem przetrwały burzliwe dzieje Polski. Pierwszy to tekst z Tzw. Metryki Litewskiej ocalony w Bibliotece Królewskiej, drugi pochodzi z Archiwum Publicznego Potockich i został przechowany w ukryciu przez przedstawicieli tego rodu, a trzeci to egzemplarz z Archiwum Sejmu Czteroletniego. Ta unikalna kolekcja będzie dostępna pod czujnym okiem konserwatorów tylko przez kilka godzin w roku.
Zwiedzający będą mogli też zobaczyć inne unikatowe dokumenty - rękopisy listów króla Stanisława Augusta oraz uniwersały marszałków sejmowych. Organizatorzy przygotowali również projekcję filmu dokumentalnego autorstwa prof. Anny Grześkowiak-Krwawicz, uznanej ekspertki w dziedzinie historii polskiego parlamentaryzmu, który przybliży kontekst powstania Konstytucji i skomplikowaną sytuację geopolityczną ówczesnej Polski.
Konstytucja 3 Maja, czyli Ustawa Rządowa z dnia 3 maja, uchwalona 3 maja 1791 roku, była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną spisaną konstytucją. Ten rewolucyjny dokument wprowadzał fundamentalne zmiany w funkcjonowaniu państwa polskiego.
Konstytucja 3 Maja 1791 r. jest symbolem walki o wolność i modernizację ustroju naszego kraju, wyznaczając kierunek rozwoju myśli politycznej nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy
- mówi dr Paweł Pietrzyk.
Uchwalona przez Sejm Czteroletni, była odważną odpowiedzią na wewnętrzne osłabienie państwa oraz zagrożenia ze strony zaborczych mocarstw. Wprowadzała nowoczesne rozwiązania, które wyprzedzały swoją epokę - zasadę trójpodziału władzy, ograniczenie liberum veto oraz reformy administracyjne mające na celu wzmocnienie państwowości.
Znaczenie tego dokumentu wykracza daleko poza granice Polski. W 2015 roku Konstytucja 3 Maja została wyróżniona prestiżowym Znakiem Dziedzictwa Europejskiego, a rok wcześniej wpisana na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.
Ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją przyjętą w sposób w pełni demokratyczny. Jej uchwalenie było przełomowym wydarzeniem historycznym i dowodem politycznej dojrzałości i mądrości społeczeństwa szlacheckiego
– przypominają historycy z Archiwum Państwowego.
Wydarzenie odbędzie się w ramach corocznego Dnia Otwartego Archiwum Głównego Akt Dawnych, a wstęp jest bezpłatny.
Pokaz oryginału Konstytucji 3 Maja 1791 r. to unikalna możliwość obcowania z dokumentami, które ukształtowały nasz kraj. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania, a także gości z zagranicy, do odwiedzenia Archiwum Głównego Akt Dawnych i osobistego doświadczenia wielkiej historii
- zachęca Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.
Dla tych, którzy nie będą mieli okazji odwiedzić Archiwów, przygotowano oglądanie wirtualne na tej stronie: Wystawa wirtualna "Konstytucja 3 maja"
0 0
pod artykułem o Konstytucji będzie zapewne cisza _ może ,,Skrzypek na dachu,, dałby nas radę wzbogacić, tak duchowo, jak chciałby dzisiejszy dzień?