Zarząd Dróg Miejskich zapowiedział wymianę oświetlenia w 19 warszawskich parkach i skwerach. Ogłoszono przetarg na dostawę 1,4 tysiąca opraw ledowych - energooszczędnych i ekologicznych. Na wymianę załapie się także ursynowski park im. Romana Kozłowskiego, jako jedyny w naszej dzielnicy.
Po co wymieniać oświetlenie, skoro w ubiegłym roku dzielnica postawiła zupełnie nowe latarnie w ramach przebudowy tzw. Wieloryba z Budżetu Obywatelskiego? Odpowiedź brzmi - to oświetlenie nie będzie wymieniane.
Dzielnica nie wymieniła dotąd lamp na Kopie Cwila oraz bezpośrednio przy Kopie Cwila, uznając, że są one jeszcze całkiem dobre. Postawiono je ok. 10 lat temu, jeszcze za czasów rządów burmistrza Piotra Guziała. Inwestycja ta wywołała kontrowersje, niektórzy mieszkańcy uznali, że latarnie oszpeciły Kopę.
Miejscy drogowcy chcą hurtowo wymienić wszystkie stare oprawy oświetleniowe w parkach. Technologia sprzed wielu lat jest przestarzała. Nowe oświetlenie będzie ledowe, a więc dziesięciokrotnie mniej prądożerne, będzie miało regulowaną w zależności od potrzeb temperaturę barwową - od 2200K do 3000K.
Takie oprawy zastosowaliśmy w parku Skaryszewskim. Wieczorami oprawy świecą tam z wyższą temperaturą (czyli „zimniejszym” światłem). Natomiast od godziny 22 do północy w temperaturze 2600K, a od północy do rana w 2200K.
Temperatura 3000K to standardowa temperatura stosowana na warszawskich drogach. Barwa światła w takiej temperaturze jest wciąż „ciepła”, ale także wystarczająco „zimna”, by lepiej wpływać na percepcję ludzkiego oka. Niższa temperatura jest z kolei bardziej przyjazna dla zwierząt i ludzi dzięki mniejszej emisji światła niebieskiego. Zmienna temperatura barwowa jest więc kompromisem między bezpieczeństwem a komfortem.
- mówi Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.
Oprawy zostaną wyposażone też w czujniki ruchu, które mogą - w przypadku gdy zarządca uzna to za stosowne - włączać i wyłączać światło.
Na Kopę Cwila i w jej rejon trafi 29 nowych opraw ledowych. Klosze będą takie same, jakie zastosowała dzielnica w rejonie Wieloryba, a więc cały park będzie oświetlony już jednym rodzajem opraw.
Dostawa nowych opraw – a w dalszej kolejności ich montaż – to efekt projektu Smart EPC. Biorą w nim udział także inne państwa – Chorwacja, Francja, Hiszpania – a także prywatne firmy. Projekt jest realizowany w ramach programu Horyzont 2020 – największego w historii Unii Europejskiej programu na rzecz badań i innowacji. Projekt Smart EPC służy wypracowaniu nowych rozwiązań w zakresie oświetlenia w przestrzeni publicznej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz