Zmutowanego wirusa polio znaleziono w ściekach z Warszawy. Główny Inspektor Sanitarny zdecydował o rozszerzeniu badań ścieków ze stolicy. Dla dr Pawła Grzesiowskiego znalezienie wirusa dawno nieodnotowanej w Polsce choroby jest niepokojące.
Nie znaczy to, że mamy zachorowania wśród ludzi. Mówimy tylko o tym, że pojawił się zmutowany wirus, który może być niebezpieczny dla osób niezaszczepionych
- zaznacza Grzesiowki.
Wirus w próbce ścieków nie jest wirusem szczepionkowym, a więc takim, który pochodzi ze szczepionki zabezpieczającej przed chorobą Heinego - Medina.
- Przeszedł wiele mutacji, czyli przechodził z osoby na osobę. Nie jest więc szczepem osłabionym, wykorzystywanym w szczepionkach. To szczep, który może wywołać poliomyelitis, czyli chorobę Heinego - Medina, ostre zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, nagminne porażenie dziecięce - powiedziała dr n. med. Magdalena Wieczorek z GIS.
Wspólny komunikat w związku z wynikami badań próbek ścieków w Warszawie wydali: Główny Inspektor Sanitarny, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych oraz krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii.
Podkreślono w nim, że nie istnieją skuteczne leki przeciw wirusowi poliomyelitis, leczenie jest wyłącznie objawowe. Zaznaczono, że aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa, należy zapewnić co najmniej 95 proc. poziom zaszczepienia dzieci i młodzieży. Eksperci zaznaczają, że w 2023 r. stan zaszczepienia dzieci w trzecim roku życia wynosił w Polsce 86 proc.
Apelujemy do personelu medycznego oraz rodziców i opiekunów dzieci, które nie zostały zaszczepione lub nie ukończyły pełnego cyklu szczepień przeciw poliomyelitis, o uzupełnienie brakujących szczepień
- podkreślono.
W związku z wynikami Państwowa Inspekcja Sanitarna zdecydowała o poszerzeniu badań ścieków w Warszawie. Wzmożono też nadzór nad występowaniem ostrych porażeń wiotkich u dzieci do 15. roku życia, zaktualizowano stany magazynowe szczepionek przeciwko poliomyelitis, oszacowano grupę dzieci niezaszczepionych przeciwko polio na terenie Warszawy. Informacja o konieczności uzupełnienia szczepienia przeciwko polio została skierowana do podmiotów leczniczych. GIS poinformował, że do akcji informacyjnej o potrzebie uzupełnienia szczepień włączyły się szkoły.
W Polsce dwa ostatnie zachorowania wywołane tzw. dzikim wirusem poliomyelitis odnotowano w 1982 i 1984 r. Jednak ze względu na występowanie przypadków tej choroby w Azji i Afryce prowadzony jest ciągły nadzór nad przypadkami porażeń wiotkich oraz badania ścieków komunalnych.
Do zakażenia wirusem wywołującym polio dochodzi głównie drogą pokarmową i kropelkową przez bliską styczność z zakażonym człowiekiem, a także przez przedmioty skażone wirusem, który znajduje się w wydzielinach z gardła lub kale, przez żywność lub wodę zanieczyszczoną ściekami. Zakażenia poliowirusami mogą powodować gorączkę, bóle głowy, objawy żołądkowo-jelitowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także ciężkie zachorowania porażenne (poliomyelitis). Porażenia obejmują poszczególne grupy mięśni kończyn lub tułowia. Niedowłady są zwykle trwałe. U 10 proc. osób choroba kończy się śmiercią. Zakażenia mogą być też bezobjawowe.
W Polsce szczepienia przeciwko poliomyelitis są obowiązkowe i bezpłatne (finansowane z budżetu Ministra Zdrowia). Wykonuje się je w 3-4 i 5-6 miesiącach życia, a uzupełniająco w 16-18 miesiącu życia. Dawka przypominająca przypada w 6. roku życia.
Szczepienie przeciwko polio osób dorosłych obejmuje schemat podania trzech dawek szczepionki. Pierwsze dwie dawki podaje się w odstępie 1-2 miesięcy. Trzecią uzupełniającą po 6 – 12 miesiącach po drugiej dawce. Zaszczepić powinny się wszystkie osoby dorosłe, które nigdy nie były szczepione przeciwko polio, nie są w pełni zaszczepione lub nie posiadają dokumentacji szczepień umożliwiającej zweryfikowanie statusu szczepień.
Według światowych i krajowych zaleceń jedną dawkę przypominającą powinny przyjąć osoby, również zaszczepione, wybierające się do krajów, w których ryzyko zakażenia jest wyższe szczególnie w przypadku pobytów w danym rejonie powyżej 4 tygodni.
meme23:33, 18.11.2024
przypadek czy raczej najazd uchodźców? 23:33, 18.11.2024
Media04:34, 19.11.2024
I znowu media sieją ferment, ludzie nie dawajcie prać sobie głów! 04:34, 19.11.2024
Kaczafi06:21, 20.11.2024
Kaczyński ostrzegał. Ale go wyśmiali. 06:21, 20.11.2024
Odyn11:30, 19.11.2024
8 1
Czym prać? Że istnieją wirusowe choroby, których powikłania dla osób niezaszczepionych mogą być śmiertelne? Masz próbkę, w próbce znajdujesz to i to; mechanizm działania jest znany, znane są też mechanizmy obronne. I to nie tylko na poziome teoretycznym lub laboratoryjnym - w przypadku polio medycyna wie to z autopsji. Co tu więc pierze głowę? To takie internetowe autorytety jat ty robią ludziom wodę z mózgu. Nie od dziś wiadomo, że polio potrafi być śmiertelne lub prowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Wiadomo także, że Ziemia jest okrągła, ma 4,5 mld lat, krąży wokół Słońca, któremu zostało jeszcze mniej więcej pięć miliardów lat "życia". 5G nie prowadzi do przejmowania umysłów ani do blokowania orgazmów, jak raczyła się wypowiedzieć niekwestionowana autorytetka w wielu różnych sprawach. 11:30, 19.11.2024
Roberto11:21, 20.11.2024
1 3
Odyn nie oszukuj ludzi. Tak samo covid i jego mutacje, on nie istnieje, ludzie ogarnijcie się. 11:21, 20.11.2024
Boom14:54, 20.11.2024
0 0
Prezydent Roosevelt miał inne zdanie 🤣 14:54, 20.11.2024