Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego uczciła Święto Niepodległości. Obok 106. rocznicy odzyskania niepodległości, uczelnia obchodzi 150. rocznicę urodzin prof. Władysława Grabskiego, wybitnego ekonomisty, reformatora, twórcy polskiej waluty, rektora SGGW w latach 1926 - 1928.
Kolejna część uroczystości miała miejsce w holu Auli Kryształowej z udziałem pocztu sztandarowego uczelni, gdzie wspólnie oddano hołd członkom społeczności akademickiej SGGW, poległym i zamordowanym w latach 1918-1920 oraz 1939-1945. Apel Poległych poprowadził dr inż. Marcin Świątek z Instytutu Nauk o Zwierzętach, Katedra Hodowli Zwierząt.
- informuje uczelnia.
Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia repliki tablicy upamiętniającej studentów, którzy oddali życie za ojczyznę w latach 1918-1920.
Historię tablicy przedstawił Józef Rzewuski, wiceprezes Stowarzyszenia Wychowanków SGGW. Jak się okazuje, miała ona barwną historię.
Oryginalna tablica została odsłonięta w styczniu 1924 r. przy ulicy Miodowej. Prawdopodobnie w 1930 r. przeniesiono ją do holu gmachu I SGGW przy ulicy Rakowieckiej. W 1951 r. zdjęto ją przymusowo. Dzięki prof. Kazimierzowi Stegmanowi przechowano ją w piwnicach Zakładu Rybactwa aż do 1978 r., kiedy to została przewieziona do Kościoła Akademickiego św. Anny.
W 1987 r. z inicjatywy ówczesnej rektor prof. dr hab. Marii Radomskiej, tablicę odnowiono i umieszczono w Kaplicy Matki Boskiej Loretańskiej w tym kościele. W 1994 r. uzupełniono ją o nazwiska kolejnych poległych.
- informuje SGGW.
Sam prof. Stegman - nieżyjący od 1979 roku to temat na osobną historię. Podczas II wojny światowej odmówił podpisania volkslisty, przez co wraz z rodziną został wysiedlony do Generalnego Gubernatorstwa. Działał w konspiracji. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, w którym został ciężko ranny oraz dostał się do niewoli niemieckiej. Po wojnie był jednym z twórców standardów hodowli karpia w Polsce.
W 2024 r. dzięki staraniom prof. dr. hab. Sławomira Podlaskiego, przy wsparciu Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków SGGW oraz za aprobatą, pomocą finansową i organizacyjną władz uczelni, na czele z rektorem prof. dr hab. Michałem Zasadą, zdecydowano o wykonaniu repliki tablicy i umieszczeniu jej w holu Auli Kryształowej.
W ramach uczelnianych obchodów Narodowego Święta Niepodległości replika historycznej tablicy powróciła do SGGW, by kolejne pokolenia pracowników, studentów i absolwentów pamiętały o ofierze krwi, jaką ich poprzednicy złożyli dla wolnej Polski. W swoim przemówieniu podkreślił to prof. dr hab. Sławomir Podlaski.
- poinformowała SGGW.
Wieńce pod tablicą złożyły delegacje: władz uczelni z rektorem prof. dr. hab. Michałem Zasadą na czele, Stowarzyszenia Wychowanków SGGW, Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” SGGW, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki oraz Wydziału Socjologii i Pedagogiki, Samorządu Studentów SGGW.
[FOTORELACJANOWA]5949[/FOTORELACJANOWA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz