Zamknij

Historyczna tablica wróciła na SGGW. Po 73 latach!

Redakcja Haloursynow.plRedakcja Haloursynow.pl 09:11, 11.11.2024 Aktualizacja: 21:32, 11.11.2024
Skomentuj SGGW SGGW

Na SGGW po 73 latach wróciła historyczna tablica poświęcona poległym i zamordowanym studentom z lat odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz wojny polsko-bolszewickiej. Tablica miała pokrętne dzieje, oryginał przetrwał dzięki ukryciu przez pracowników uczelni.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego uczciła Święto Niepodległości. Obok 106. rocznicy odzyskania niepodległości, uczelnia obchodzi 150. rocznicę urodzin prof. Władysława Grabskiego, wybitnego ekonomisty, reformatora, twórcy polskiej waluty, rektora SGGW w latach 1926 - 1928.

Kolejna część uroczystości miała miejsce w holu Auli Kryształowej z udziałem pocztu sztandarowego uczelni, gdzie wspólnie oddano hołd członkom społeczności akademickiej SGGW, poległym i zamordowanym w latach 1918-1920 oraz 1939-1945. Apel Poległych poprowadził dr inż. Marcin Świątek z Instytutu Nauk o Zwierzętach, Katedra Hodowli Zwierząt.

- informuje uczelnia.

Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia repliki tablicy upamiętniającej studentów, którzy oddali życie za ojczyznę w latach 1918-1920.

Historię tablicy przedstawił Józef Rzewuski, wiceprezes Stowarzyszenia Wychowanków SGGW. Jak się okazuje, miała ona barwną historię.

Oryginalna tablica została odsłonięta w styczniu 1924 r. przy ulicy Miodowej. Prawdopodobnie w 1930 r. przeniesiono ją do holu gmachu I SGGW przy ulicy Rakowieckiej. W 1951 r. zdjęto ją przymusowo. Dzięki prof. Kazimierzowi Stegmanowi przechowano ją w piwnicach Zakładu Rybactwa aż do 1978 r., kiedy to została przewieziona do Kościoła Akademickiego św. Anny.

W 1987 r. z inicjatywy ówczesnej rektor prof. dr hab. Marii Radomskiej, tablicę odnowiono i umieszczono w Kaplicy Matki Boskiej Loretańskiej w tym kościele. W 1994 r. uzupełniono ją o nazwiska kolejnych poległych.

- informuje SGGW.

Sam prof. Stegman - nieżyjący od 1979 roku to temat na osobną historię. Podczas II wojny światowej odmówił podpisania volkslisty, przez co wraz z rodziną został wysiedlony do Generalnego Gubernatorstwa. Działał w konspiracji. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, w którym został ciężko ranny oraz dostał się do niewoli niemieckiej. Po wojnie był jednym z twórców standardów hodowli karpia w Polsce.

Tablica powróciła na SGGW. Po 73 latach

W 2024 r. dzięki staraniom prof. dr. hab. Sławomira Podlaskiego, przy wsparciu Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków SGGW oraz za aprobatą, pomocą finansową i organizacyjną władz uczelni, na czele z rektorem prof. dr hab. Michałem Zasadą, zdecydowano o wykonaniu repliki tablicy i umieszczeniu jej w holu Auli Kryształowej.

W ramach uczelnianych obchodów Narodowego Święta Niepodległości replika historycznej tablicy powróciła do SGGW, by kolejne pokolenia pracowników, studentów i absolwentów pamiętały o ofierze krwi, jaką ich poprzednicy złożyli dla wolnej Polski. W swoim przemówieniu podkreślił to prof. dr hab. Sławomir Podlaski.

- poinformowała SGGW.

Wieńce pod tablicą złożyły delegacje: władz uczelni z rektorem prof. dr. hab. Michałem Zasadą na czele, Stowarzyszenia Wychowanków SGGW, Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” SGGW, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki oraz Wydziału Socjologii i Pedagogiki, Samorządu Studentów SGGW.

[FOTORELACJANOWA]5949[/FOTORELACJANOWA]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%