W końcu listopada mieszkańcy wieżowca przy al. KEN 93 zauważyli, że kaloryfery w niektórych mieszkaniach są zimne, a ogrzewanie wraca raz na jakiś czas, lecz tylko na chwilę. Co ciekawe, lokale usługowe znajdujące się w tym samym budynku nie mają tego problemu.
Zimno w kilkunastu mieszkaniach ogromnego bloku przy stacji metra Stokłosy jest od prawie dwóch tygodni.
- My marzniemy z dziećmi - wiadomo, jaka jest teraz temperatura na zewnątrz. Jesteśmy zbywani przez wspólnotę, firmę konserwacyjną i Veolię. Każdy mówi co innego i zrzuca winę na innych - skarży się naszej redakcji mieszkanka.
Administrator budynku potwierdza, że są problemy z ogrzewaniem.
- To nie jest tak, że nie ma w ogóle tego ogrzewania. W tej chwili łącznie chyba 11 lokali ma problem z niedogrzaniem, grzejniki są albo do połowy zimne, albo gasną zupełnie. Na chwilę obecną Veolia działa w węźle, trzy ekipy wymieniają pompę na mocniejszą - mówi właściciel firmy administrującej Mariusz Jakubasek.
W ostatnim czasie w budynku wymieniane były pompy ciepła. Mieszkańcy zwracali uwagę wspólnocie mieszkaniowej, że nowe pompy nie działają, jak należy. Veolia z kolei miała poinformować lokatorów, że w instalacji cieplnej "wykryto ingerencję osób trzecich" i to zarządca bloku jest odpowiedzialny za awarię.
Interweniowaliśmy w Veolii. W czwartek wysłaliśmy do firmy dostarczającej ciepło warszawiakom szereg pytań. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi na żadne z nich. Administracja wieżowca przy al. KEN 93 twierdzi, że ciepło wróci do wszystkich mieszkań jeszcze dzisiaj - w piątek 8 grudnia do godz. 17.
- Walczymy, Veolia też stanęła na wysokości zadania i walczy z nami. Działamy na bieżąco - informuje Mariusz Jakubasek.
Jeśli nie uda się usunąć awarii przed weekendem, administracja ma dostarczyć do nieogrzanych mieszkań grzejniki elektryczne.
To nie pierwszy raz, kiedy w budynku przy al. KEN 93 występuje problem z ogrzewaniem. Ciągnie się on od lat, według zarządu, przez zaniedbanie ze strony Veolii.
- Przyczyna tego problemu jest starsza. My musimy to rozwiązać z Veolią tu i teraz, żeby mieszkańcy mieli ciepło, ale będziemy musieli też rozwiązać sprawę zaniedbania, które miało miejsce kilka lat temu - mówi członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej Michał Barański.
Veolia zmieniła wymiennik ciepła na mniejszy niż był do tej pory w budynku. Przy wyższych temperaturach nie było to tak mocno odczuwalne, jak teraz w środku zimy.
- Wszyscy wychodzimy z założenia, że do końca dnia problem powinien zostać rozwiązany, a my już sobie na spokojnie będziemy z Veolią rozwiązywać problem jak te węzły pokonfigurować, żeby to już nie wracało. Mam nadzieję, że to już ostatnie nasze problemy cieplne - dodaje Barański.
Mieszkańcy skarżą się jednak nie tylko na problemy z ogrzewaniem, ale czują się też niedoinformowani.
- Najpierw wmawiano nam, że problem leży w instalacji w lokalu, później, że to wina pomp w węźle, ale po ich rzekomej wymianie w sobotę, nadal nie mamy ciepła i obecnie wszyscy jesteśmy odcięci od informacji - mówi nam jednak z lokatorek.
- Ogłoszenia wiszą na budynku, ja nawet robię im zdjęcia, bo to, co myśmy wieszali, ktoś zrywał. Nie wiem, po co i dlaczego. Idzie też mailing do mieszkańców, ale niektórzy nie wyrazili zgody na dostarczanie takich informacji - tłumaczy te problemy Jakubasek.
Czekamy na stanowisko Veolii w sprawie pomp ciepła w budynku. Po jego otrzymaniu uzupełnimy tekst artykułu.
W 2016 roku w tym samym wieżowcu zupełnie odcięto dostawy ciepła. Wspólnota miała zaległości, bo galeria handlowa znajdująca się na pierwszych piętrach budynku nie płaciła swojej części faktury. Wspólny węzeł cieplny i jeden licznik uniemożliwiał osobne naliczanie kosztów przez Veolię. Z powodu narastającego zadłużenia odcięła dostawy energii. Po tygodniu ciepło wróciło. Sprawę opisywaliśmy w artykule:
[ZT]6687[/ZT]
Maria17:29, 08.12.2023
Rozwiązać umowę z Veolią, od wielu lat z tą firmą są problemy. Nie tylko wspólnoty mają kłopoty z dogadaniem się z pracownikami Veolii. Spółdzielnie też narzekają.
true01:32, 09.12.2023
Podziękujcie Platformie Obywatelskiej i Hannie Gronkiewicz Waltz za prywatyzację SPEC w 2011 roku i sprzedaż krytycznego przedsiębiorstwa infrastrukturalnego zagranicznej spółce. Sprzedaż w atmosferze skandalu i afery. Miasto na własne życzenie utraciło wpływ na działanie tej firmy. Zainteresowanym polecam zapoznanie się z tematem w necie.
Dm09:56, 09.12.2023
Tak było. Pracownicy spec otrzymali ogromne odprawy, byleby zgodzili się na warunki odejść. Wszystko to zasługa PO i pani Hgw z pomocnikami i
..? No cóż młodzi wykształceni z wielkiego miasta
To ich wybór
A marznijcie. Może wróci wam rozum.
Misiek12:03, 09.12.2023
Oj coś przesadasz:
sprzedaż SPEC:
roczny obrót 1.44mld zysk 62 miliony - 85% sprzedane za 1.44mld czyli przeliczając 100% kosztowało 27-letni zysk
Sprzedaż Rafinerii Gdańskiej Arabom przez Obajtka:
1.15mld za 30%, zysk za 1 półrocze 2022 5mld zł czyli przeliczając 100% kosztowało zysk z 5 MIESIĘCY!
Widać że Arabowie w stosunku do zysku kupili Rafinerię Gdańska 71x taniej niż Veolia SPEC
Misiek12:06, 09.12.2023
Natomiast ja sam jestem niezadowolony z Veolii ale z innego powodu niż to że nie ma ciepła.
Ursyniak14:46, 09.12.2023
Zauważ, że Lotos kazała nam sprzedać Unia Europejska. SPECu wyzbyliśmy się na własne życzenie.
Misiek18:34, 09.12.2023
Po pierwsze Orlen nie musiałby sprzedawać gdyby wcześniej nie kupił (kolejny przekręt bo kupił za tanio)
i nie próbował budować monopolu...
A po drugie wcale nie musiał sprzedawać aż tak tanio .... i nie w ten sposób
Może wystarczyło zrobić osobną spółkę i przeprowadzić ofertę publiczną na GPW
i dać Polakom zarobić a nie oddawać za grosze Arabom...
Ale może to nie była jedyna kasa jaką zapłacili Arabowie...
Tylko ta dodatkowa wpłynęła na tajne konta o których się nie dowiemy....
W każdym razie to Lotos jest przykładem złodziejskiej sprzedaży majątku narodowego
a nie 71x lepiej sprzedany SPEC..
Ursyniak01:02, 10.12.2023
Oj Misiek... Widać, że absolutnie nie wiesz o co chodziło ze sprzedażą Lotosu. W zasadzie to wszystko było odwrotnie niż piszesz.
A SPEC sprzedano, bo sprzedano. Nie było potrzeby tego robić. A teraz jesteśmy na łasce Francuzów.
Mietek18:58, 10.12.2023
Do ursyniak, niestety ale misiek pisze prawdę. Co do spec, tu niestety był problem z modernizacją całej sieci, nie było na to kasy, poczytaj sobie...
Misiek21:14, 10.12.2023
"Ursyniak" (choć może wcale nie jesteś z Ursynowa)
Podejrzewam że dobrze wiem o co chodziło ze sprzedażą Lotosu...
Jakoś dziwnie PiS lubi kontrakty z krajami co nie mają problemów z dawaniem łapówek....
Arabowie, Korea....
I jakoś dziwnie jest tak że Midas-Obajtek łączy firmę wartą dla przykładu 20mld z firmą wartą 30mld i wychodzi mu firma warta 40mld....
A gdzie się podziało 10mld? Nikt nie wie...
Akcje Orlenu były 5 lat po ponad 100zł - teraz? 60zł ... a jaka była od tego czasu inflacja?
Ursyniak00:03, 11.12.2023
Nie jestem z Ursynowa i dlatego czytam portal ursynowski. Tyle w twoim rozumowaniu i logiki o moim zamieszkaniu ile w twoich i Mietka (hmmm... a może to wcale nie Mietek?) rozważaniach na temat Lotosu, Orlenu i SPECu. Naczytaliście się mądrości na pseudoportalach i myślicie, że rozumiecie o co chodzi w biznesie. Dalsza dyskusja z laikami nie chcącymi przyjąć argumentów jest bezcelowa. Bez odbioru.
Haruka14:52, 10.12.2023
przeciętny dzień w polskim liceum
PJ15:37, 10.12.2023
Ciekawe, jaką moc zamówił zarządca/ administracja w Veolii. Po 3 zimach-niezimach pokusa obniżenia mocy zamówionej poniżej granic rozsądku, byleby obniżyć opłaty stałe jest olbrzymia.
meme16:42, 10.12.2023
oczywiście wiesz że moc zamówioną można zmienić po pierwsze w ograniczonym zakresie jednorazowo (do 3%) a po drugie z rocznym wyprzedzeniem czyli na ten sezon trzeba było składać wniosek rok temu - czy może tylko spamujesz?
4 0
rozwiązać umowę z veolia? a co w zamian? piec gazowy albo kotłownia? veolia jest monopolistą na rynku warszawskim (podziękujcie hgw za prywatyzację spec i oddanie jej w ręce francuzów dalkia/veolia) na przesył ciepła i choćbyście się dwoili i trolili to obejść tego problemu nie ma jak, z resztą ustawowo istnieje obowiązek dołączenia no instalacji zbiorowego dostarczania ciepła (czyli veolii) w przypadku budownictwa wielolokalowego w każdym przypadku, gdy infrastruktura dostawcy ciepła systemowego jest dostępna na danym obszarze - a tu jest. były podchody pod uwolnienie rynku ale polecam poczytać o zmowie pomiędzy pgnig termika a veolią (prowadził uokik) to może coś rozjaśni w temacie. trzeba też zadać sobie pytanie, czyją własnością jest węzeł cieplny tej nieruchomości - jeśli veolii to lepiej prześledźcie jak do tego doszło tj. kto zapłacił za wybudowanie węzła a kto nim defacto włada. no i jeszcze jedno podchwytliwe pytanie, czy budynek jest objęty systemem BES?.. bo tu miałbym sporo do powiedzenia...