W piątkowy poranek odwiedzający urząd dzielnicy zobaczyli przewrócone drzewo na placu przed ratuszem. Powalił je silny wiatr, który wiał w nocy. Całe szczęście teren ten jest w trakcie remontu, więc gdy drzewo przewracało się, nikogo nie było w pobliżu.
Po wyrwaniu z ziemi wierzby okazało się, że drzewo było w złym stanie zdrowotnym. Korzenie zgniły. Dodatkowo dół, który pozostał w ziemi po drzewie, był przepełniony wodą, której nie ubywało.
- Przyczyną przewrócenie się wierzby babilońskiej był silny wiatr oraz nadgniła, z powodu wysokiego poziomu wód, bryła korzeniowa, w szczególności korzenie szkieletowe - tłumaczy rzeczniczka ratusza Kamila Terpiał.
Przewrócona wierzba została posadzona kilkanaście lat temu, po wybudowaniu dzielnicowego ratusza w 2006 roku. Jak twierdzi dzielnica prace remontowe - odbywające się na placyku - nie miały związku z incydentem. Dzięki niemu jednak pracownicy odkryli problem z podłożem, który urząd będzie starał się rozwiązać.
- Podczas nowych nasadzeń wykonane zostaną dodatkowo doły drenażowe w celu uniknięcia powtórzenia się takiego problemu w przyszłości - zapowiada Kamila Terpiał.
Przed urzędem znajdują się również inne, sąsiednie wierzby, które może spotkać podobny los.
- Pozostałe wierzby zostaną poddane ocenie i wtedy zdecydujemy jakie działania zostaną podjęte. Będziemy dążyć do poprawy warunków siedliskowych i pozostawienia wierzb, tak żeby zapewnić bezpieczeństwo wokół drzew. Jeśli nie będzie takiej możliwości rozważymy wymianę - mówi Terpiał.
W miejscu zwalonego drzewa stanie nowe, jednak dopiero w przyszłym roku. Powoli kończy się natomiast przedłużająca się metamorfoza placu przy ratuszu. Kosztem pół miliona złotych odbetonowano część nawierzchni, posadzono nowe rośliny, postawiono nowe ławki i siedziska, wymieniono drewniane elementy, powstał też nowy system wystawienniczy.
[ZT]23902[/ZT]
Mona10:46, 25.11.2023
Zalejcie betonem, przysypcie kamieniami i będzie ok :D Tym sposobem co roku będą wydawane pieniądze na dosadzenia. Ale kto bogatemu zabroni ;)
Boom11:33, 25.11.2023
To już nigdy nie dokończą tej ciągnącej się w nieskończoność przebudowy małego placyku. Teraz jestem już w stanie uwierzyć, że budowa parku linearnego MUSI trwać aż dwa lata, bo tego wymaga najwyraźniej powaga urzędu 🤣
zimielina13:01, 25.11.2023
Nomen-omen, Symbol Miasta pod rządami obecnej ekipy
Jprdle 19:34, 25.11.2023
...kolejny sukces pszczelarza.
Radny wyśmiewa Muzeum Ziemniaka. Firmy z Ursynowa w KPO
Trump agent KGB wybrał PiSowskim śmieciom alfonsa i teraz szczują na ludzi którzy potrafią coś sobie sami załatwić. Wy PiSowskie przegrywy 800 plusy dziecioroby tempe weźcie się do roboty a nie innym żałujecie że potrafią o sobie zadbać. Tempa swołocz bezębna ciemnota wiocha bydło faszystowskie. WARA WAM OD TUSKA ON POLSKĘ RATUJE
BożeChrońTuska
07:43, 2025-08-10
Radny wyśmiewa Muzeum Ziemniaka. Firmy z Ursynowa w KPO
PRZECIW KURESTWU I UPADKOWI ZASAD To jest właśnie ten zielony ład. Dalej będziemy udawać, że KO nie szkodzi Polsce, że nie mają do polskich obywateli szacunku. To co sie dzieje, to juz nawet nie jest śmieszne . - chcesz Szymon skończyć w kryminale? - *%#)!& mać, nie chce!! Hańba, Hańba Tuśka Kuśka PRZECIW KURESTWU I UPADKOWI ZASAD
Chwdp
22:30, 2025-08-09
Nie popływasz tego lata! Ursynowskie baseny w remoncie
Na koncertowej to by się przydał remont dachu z blachy falistej. Tam jak jest ulewa to się normalnie leje z dachu XD. Z tego co rozmawiałem z ratownikami to u nich w pomieszczeniu też się wtedy woda leje z kratki wentylacyjnej
Ja
21:17, 2025-08-09
System kaucyjny niegotowy na start? Branża handlowa...
PiSowska prowokacja znowu sabutują śmieci śmieci! Jak smią śmieci śmieć? PiSowska cholota trzeba was wszystkich pozamykać bo Polskę zniszczycie!
Antypis
18:08, 2025-08-09