Zamknij

Odeszli w ostatnim roku. Wspominamy znanych zmarłych z Ursynowa

09:28, 01.11.2023 Aktualizacja: 09:59, 01.11.2023
Skomentuj

Na początku listopada wspominamy tych, którzy odeszli. W ostatnich 12 miesiącach zmarło wielu znanych i cenionych mieszkańców Ursynowa. Pisaliśmy o nich na naszych łamach.


25 listopada 2022 roku zmarła Marta Żebrowska-Puchalska, wieloletnia dyrektorka szkoły przy Na Uboczu, nauczycielka wielu pokoleń ursynowian. Miała 64 lata. Za swoją nauczycielską pracę była wielokrotnie odznaczana i nagradzana. Otrzymała między innymi Medal Komisji Edukacji Narodowej, nagrodę I st. Mazowieckiego Kuratora Oświaty, srebrną odznakę Polskiego Związku Judo i liczne nagrody Burmistrza Dzielnicy. 

Była współtwórczynią Społecznego Towarzystwa Oświatowego, któremu pomagała nawet po przejściu na emeryturę.


15 stycznia 2023 roku zmarł Marek Gaszyński - dziennikarz, prezenter muzyczny, mieszkaniec Ursynowa. Był autorem tekstów ponad 150 piosenek, w tym słynnego "Snu o Warszawie". Zmarł w wieku 83 lat.

Gaszyński urodził się 14 czerwca 1939 r. w Warszawie. Ukończył Wydział Filologiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Jako dziennikarz zaczynał w Rozgłośni Harcerskiej, z którą był związany od 1958 do 1962 r. Później rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Przygotowywał audycje muzyczne, był również autorem artykułów poświęconych tej tematyce w prasie codziennej i muzycznej.

W 1964 r. zaczął tworzyć teksty piosenek, jako pierwszy wymienia się utwór "Czy wiesz" do muzyki Czesława Niemena. Gaszyński był również autorem tekstu jednej z najbardziej znanych piosenek artysty - "Sen o Warszawie".


21 stycznia 2023 roku w wieku 83 lat po ciężkiej chorobie zmarł wieloletni proboszcz parafii św. Tomasza Apostoła na Imielinie - ks. prałat Tomasz Król. Był twórcą tej parafii i budowniczym kościoła przy ul. Dereniowej. 

Ksiądz Tomasz J. Król pochodził z Sochaczewa, urodził się 2 stycznia 1940 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 grudnia 1966 roku w Celestynowie z rąk biskupa Wacława Majewskiego. Po święceniach jako wikariusz posługiwał w następujących parafiach: w Celestynowie, Nadarzynie, Grodzisku Mazowieckim i w Pruszkowie. W 1978 r. został proboszczem parafii Rybno w Dekanacie Sochaczewskim.

W 1983 roku rozpoczął organizację ośrodka duszpasterskiego na Ursynowie Południowym, a dokładniej na budującym się osiedlu Imielin. Potężna sylwetka kościoła przy ul. Dereniowej była dziełem jego życia.


12 marca 2023 roku zmarł Maciej Rosalak, dziennikarz specjalizujący się w tematyce historycznej, jeden z pierwszych mieszkańców ursynowskiego osiedla Jary. Miał 76 lat. 

Rosalak był znanym dziennikarzem historycznym. Przez ostatnie 10 lat Maciej Rosalak był związany z tygodnikiem „Do Rzeczy” i miesięcznikiem „Historia Do Rzeczy”. W miesięczniku był zastępcą redaktora naczelnego, a jesienią objął funkcję naczelnego. Wcześniej pracował m.in. jako redaktor naczelny tygodnika „Wspólnota” i sekretarz redakcji dziennika „Rzeczpospolita”, gdzie był współautorem i redaktorem prowadzącym dodatki historyczne: „Zwycięstwa Oręża Polskiego”, „Chwała Oręża Polskiego” i „Księga Kresów Wschodnich”. 

Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim, był uczestnikiem wydarzeń Marca 1968. Jak wspominali znajomi z Ursynowa był człowiekiem ideowym, otwartym, przyjacielskim.


 

9 kwietnia 2023 roku zmarł Janusz Połeć, były stołeczny i ursynowski radny, społecznik lokalny, a przede wszystkim światowy arcymistrz brydża sportowego, który triumfy święcił od końca lat 70. Miał 84 lata. 

Z wykształcenia był inżynierem, absolwentem Wydziału Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W przeszłości był bardzo aktywnym mieszkańcem Ursynowa. Był współzałożycielem Ursynowsko-Natolińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, czyli pierwszej prężnie działającej organizacji społecznej, powstałej w 1987 roku, wymyślonej przez legendarnego Andrzeja "Ibisa" Wróblewskiego. Z organizacji tej wywodzili się ludzie, którzy później, w czasach gminy, współrządzili Ursynowem. 

Najbardziej znany Połeć był jednak ze swojej działalności sportowej. Był arcymistrzem światowym brydża sportowego, mistrzem Europy oraz championem w kategorii seniorów. Działał w Warszawskim Związku Brydża Sportowego, który siedzibę ma na ul. Polinezyjskiej. W 2011 roku został odznaczony złotą odznaką PZBS.

W 1978 roku razem z Andrzejem Macieszczakiem, Marianem Frenkielem i Andrzejem Wilkoszem, wywalczył w Nowym Orleanie nieoficjalne mistrzostwo świata w teamie. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata brydżystów we Wrocławiu z wieloletnim opóźnieniem dostał symboliczny puchar za tamto zwycięstwo.


 

2 maja 2023 roku zmarł wybitny dziennikarz i reporter Paweł Smoleński, mieszkaniec ursynowskich Kabat. Miał 63 lata. 

- Dziennikarzem był na całego. Nie oszczędzał siebie, nie oszczędzał redaktorów (oj, nie), czytelnikom też nie odpuszczał - napisał o zmarłym zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Bartosz Wieliński.

Paweł Smoleński urodził się 7 lipca 1959 r. W czasach PRL-u współpracował z pismami drugiego obiegu, pisał też do paryskiej "Kultury". W 1989 r. został dziennikarzem "Gazety Wyborczej". Pod koniec grudnia 2002 roku w Gazecie ukazał się jego artykuł "Ustawa za łapówkę, czyli przychodzi Rywin do Michnika", opisujący tzw. aferę Rywina.

Był autorem kilku książek, a także reportaży i esejów, dotyczących między innymi Izraela. Znany jest m.in. z książek "Pochówek dla rezuna", "Izrael już nie frunie", "Szcze ne wmerła i nie umrze" (wywiad rzeka z Jurijem Andruchowyczem), "Syrop z piołunu. Wygnani w akcji 'Wisła'", "Czerwony śnieg na Etnie" (wraz z Jarosławem Mikołajewskim).


 

9 czerwca 2023 roku zmarła Barbara Borys-Damięcka, senatorka z Warszawy, która reprezentowała okręg ursynowski, miała 85 lat. 

W 1959 roku ukończyła studia na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej PWSTiF w Łodzi. Od 1958 do 1993 była zawodowo związana z Telewizją Polską. Reżyserowała przedstawienia Teatru Telewizji. Współtworzyła takie programy jak m.in. Tele Echo czy 5-10-15 oraz większość programów telewizyjnych Kabaretu Starszych Panów. W latach 1997–2007 pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Syrena w Warszawie.

W 2007 roku startowała w wyborach do Senatu z ramienia Koalicji Obywatelskiej i zdobyła mandat największą liczbą głosów w Polsce - 605 972. Odnawiała go w kolejnych wyborach: w 2011, 2015 i w 2019 roku. Cztery lata temu startowała w okręgu Mokotów, Wilanów, Ursynów, Wawer. Zdobyła tu ponad 157 tys. głosów (ponad 53%), w tym 51,7 tys. na samym Ursynowie.


 

19 czerwca 2023 roku w tragicznym wypadku na ul. Wąwozowej na Kabatach zginął bardzo doświadczony, ceniony i lubiany nauczyciel języka angielskiego. Daniel Starski działał również w stowarzyszeniu PASE, dbającym o jakość nauczania języków obcych w Polsce, uczył w XXVIII LO im. Jana Kochanowskiego w Warszawie oraz w prywatnej Szkole Języków Obcych Sokrates. 


 

19 czerwca 2023 roku zmarł znany i ceniony lekarz rodzinny z przychodni przy ul. Romera. Dr Robert Ciecieląg miał 54 lata. Zmarł w swoim gabinecie podczas pracy. Lekarz pracował w przychodni na ul. Romera od 29 lat. Ukończył Akademię Medyczną w Szczecinie. Miał duże grono pacjentów, którzy cenili go za fachowość, dokładność, empatię i poczucie humoru. - To był lekarz z powołania - wspominali pacjenci.


 

14 lipca 2023 roku zmarła Jasna Strzałkowska-Ryszka, generalna projektantka wnętrz pierwszej linii metra. Miała 90 lat i do końca życia była naszą sąsiadką. 

Strzałkowska-Ryszka była kobietą o wielu talentach. Nie tylko projektowała, ale też od czasów studenckich malowała akwarele. Była absolwentką architektury oraz plastyki. Była generalną projektantką wnętrz pierwszej linii metra. To z jej pracowni w Miastoprojekcie wychodziły projekty aranżacji i wyposażenia stacji - m.in. Natolin, Imielin i Stokłosy. To jej zespół odpowiadał za koncepcję plastyczną I linii metra. 


 

22 października 2023 roku zmarła "dr Irenka" - znany na Ursynowie i ceniony lekarz weterynarii. Jak podała klinika, w której pracowała lekarka, jej śmierć przyszła nagle i niespodziewanie.

Doktor Irena Raczko od 30 lat była współwłaścicielką Ursynowskiej Kliniki Weterynaryjnej przy Strzeleckiego, przyjmowała też przy ul. Dereniowej oraz na Popularnej . Była oddana swojej pracy, pomagała organizacjom prozwierzęcym w leczeniu bezdomnych zwierząt. Cenili ją właściciele psów i kotów, w których leczeniu się specjalizowała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%