Zamknij

Nie tylko koncerty! W sobotę Piknik Dni Ursynowa. Mnóstwo atrakcji!

14:02, 16.06.2023 Aktualizacja: 23:14, 18.06.2023
Skomentuj KW KW

Dni Ursynowa to nie tylko koncerty, ale mnóstwo innych atrakcji. W sobotę startuje wielki piknik rodzinny na Olkówku i pod Kopą Cwila.

Pierwszego dnia na ursynowskiej scenie zobaczymy takie gwiazdy jak: Criminal Tango, Dixon 37, IRA i T. Love. W sobotę wystąpią: Roksana Węgiel, Kobranocka, Muchy, Nocny Kochanek i Kaliber 44. Ale koncerty to jedno, a mieszkańcy Ursynowa czekają też na tradycyjny piknik dzielnicowy, który w tym roku odbędzie się pod Kopą Cwila oraz na pobliskiej łące Olkówek.

Impreza startuje w sobotę o godz. 11, a potrwa do godz. 18. Niektóre atrakcje rozpoczną się jednak już o godz. 10.

Kuchnia z całego świata, zjeżdżalnie, trampoliny

W namiocie dzielnicy będzie można sobie wybić monetę okolicznościową, pozować do zdjęć z Misiem Ursynkiem oraz zapoznać się z projektami do Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok. Pojawią się także organizacje społeczno-polityczne, które będą zachęcały do rozmów o Ursynowie.

Na całym terenie od Olkówka do Kopy Cwila rozstawią się budki z jedzeniem z całego świata. Oprócz lodów czy waty cukrowej będzie też można spróbować kuchni wietnamskiej, tureckiej, indyjskiej oraz tradycyjnych piknikowych przekąsek.

W strefie rekreacji dzieci będą odkrywać dżunglę w dmuchanym placu zabaw, zjeżdżać na 6-metrowej zjeżdżalni lub bawić się w domku z piłeczkami.

Rodzinne warsztaty przygotowało Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy", podczas których dzieciaki razem z rodzicami zaprojektują własną ursynowską wieś. Do godziny 17 będzie można posłuchać tam o historii Ursynowa oraz jej mieszkańców.

Natomiast w namiocie Dzielnicowego Ośrodka Kultury uczestnicy wezmą udział w warsztatach malowania figurek. Pod okiem instruktorów stworzą własne arcydzieła.

Dinozaury, wulkany, zjawiska astronomiczne, to tylko kilka z tematów, jakie uczestnicy będą mogli poznać w namiocie Ursynoteki. Biblioteka postawi również planetarium „SYRIUSZ”, które wprowadzi dzieci w fascynujący świat astronomii. Pod kopułą planetarium zostaną przeczytane fragmenty książki Justyny Styszyńskiej „Idol. Mikołaj Kopernik”. Dzięki wykorzystaniu specjalnego programu wizualizacyjnego uczestnicy razem z narratorem zobaczą gwiazdozbiory, planety oraz obiekty głębokiego kosmosu i odpowiedzą na pytanie, czy dziś, patrząc w niebo, widzimy te same gwiazdy, które widział Kopernik.

Ursynoteka przygotowała również warsztaty „Kolaże Wiesławy Szymborskiej”, „Drugie życie książki’ oraz tworzenie własnych przypinek. Na małych archeologów czekają specjalne zajęcia na terenie placu zabaw.

Podczas pikniku, dzieciaki będą mogły spalić nadmiar energii. Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji przygotowało trampoliny dla dzieci, oraz grę w badmintona. Na boisku Orlik dzieciaki w zamian za wykonywanie zadań będą mogły zbierać stempelki i wylosować nagrodę.

O zdrowiu i dla zdrowia!

Dla osób zainteresowanych zdrowiem SPZOZ Warszawa-Ursynów przygotował stoiska ze specjalistami. Będzie można porozmawiać z m.in. psychologiem dietetykiem lub fizykoterapeutą. Na miejscu będzie można sprawdzić ciśnienie wskaźnik BMI lub dowiedzieć się jak prawidłowo dbać o trudno gojące się rany. Dla miłośników szybkiej jazdy przygotowano alkogogle, które pokazują, jak wygląda świat po spożyciu 2 promili alkoholu. 

Szpital Południowy pokaże mieszkańcom jak przeprowadzać pierwszą pomoc, jak wygląda użycie defibrylatora oraz w jaki sposób przeprowadzać akcję masażu serca. Położne podzielą się swoją wiedzą. Przyszli rodzice będą mogli posłuchać, jak brzmi serce dziecka podczas ciąży i dowiedzą w jaki sposób złagodzić ból bez używania tabletek.

W namiocie Krewkiego Ursynowa będzie można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS Polska, dowiedzieć się więcej o oddawaniu krwi, a także wziąć udział w szkoleniach z pierwszej pomocy zorganizowanych przez Grupę Społecznych Instruktorów Młodzieżowych Polskiego Czerwonego Krzyża.

Foto z pociągiem, ogromna Jenga, kolorowanka wielkości autobusu

Na pikniku nie może zabraknąć atrakcji przygotowanych przez warszawskie instytucje. Szybka Kolej Miejska przygotowała dla dzieciaków foto ściankę z kultowym pociągiem Impuls2.

Ogromną Jengę w rozmiarze XXL przygotowało Centrum Handlowe "Ursynów". Dla wszystkich małych artystów przy stanowisku Miejskiego Zakładu Autobusowego będzie kolorowanka wielkości autobusu. Natomiast "żywy" kreciki z Metra Warszawskiego będzie rozdawał balony i lizaki, zachęcając do rozwiązywania trudnych łamigłówek.

W tym roku na pikniku rodzinnym przeważają tematy naukowe.  Młodzi badacze będą mogli obserwować słońce w przenośnym planetarium. Odbędą warsztaty z matematyki i programowania. Na stanowiskach Małego inżyniera działać będzie Chemiczne Show Szalonego Naukowca - dzieci zobaczą zadziwiające eksperymenty, wielofunkcyjne roboty i wiele innych naukowych atrakcji.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PIKNIKU DNI URSYNOWA 

Na moc atrakcji piknikowych dzielnica zaprasza w sobotę, 17 czerwca, w godz. 11.00-18.00 zapraszamy na teren przy Kopie Cwila i na teren zieleni Olkówek. 

W strefie gastronomicznej niedaleko Kopy Cwila będzie można się posilić i napić, spróbować potraw kuchni wietnamskiej, tureckiej, indyjskiej oraz tradycyjnych piknikowych przekąsek. Nie zabraknie także słodkości - lodów, gofrów czy buble tea. Na pikniku będzie można także obejrzeć, przymierzyć i zakupić różne wyroby rękodzieła artystycznego, m.in. biżuterii, nakrycia głowy, koszulki, torby.

W strefie Urzędu Dzielnicy Ursynów, zlokalizowanej naprzeciwko dużej sceny, będzie można m.in. własnoręcznie wybić monetę okolicznościową z misiem Ursynkiem oraz dowiedzieć się więcej o tegorocznych projektach z budżetu obywatelskiego, na które głosowanie rozpoczęło się 15 czerwca. 

Swoją ofertę zaprezentują także instytucje i organizacje związane z Urzędem Dzielnicy Ursynów: Rada Seniorów Dzielnicy Ursynów Młodzieżowa Rada Dzielnicy

Klub PCK HDK Krewki Ursynów - na stoisku klubu będzie można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS Polska, dowiedzieć się więcej o oddawaniu krwi, a także wziąć udział w szkoleniach z pierwszej pomocy zorganizowanych przez Grupę Społecznych Instruktorów Młodzieżowych Polskiego Czerwonego Krzyża.

Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego - organizacje pozarządowe zapraszają na stanowiska prezentujące swoją działalność na Ursynowie.

Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”

  • godz. 10.00-12.00 - rodzinne warsztaty plastyczne „Makieta ursynowskiej wsi”.
  • Na terenie powstałego w latach 70. XX wieku osiedla Ursynów zachowały się zręby wsi o różnej wielkości, zróżnicowanym układzie zabudowań i podziale gruntów. Dowiecie się, o co chodzi w ruralistyce, czym różni się ulicówka od rzędówki i co to jest kalenica. Spróbujecie swoich sił w planowaniu przestrzennym i zaprojektujecie własną wieś! Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami. 
  • godz. 12.00-13.30 - Historia mówiona. Archiwizowanie historii rodzinnych
  • godz. 14.00-15.30 - W poszukiwaniu korzeni. Warsztaty genealogiczne
  • godz. 16.00-17.00 – Prezentacja projektu DSH – „Byłeś nowy w Warszawie?” Dom Spotkań z Historią realizuje projekt dokumentacyjny o migracjach do Warszawy w latach 1945-2022. Poszukujemy rozmówców, którzy przybyli tutaj przed laty lub całkiem niedawno, szukając szczęścia, kariery, miłości, wykształcenia, pracy lub z innych powodów. 
  • godz. 17.00 - wykład o historii Ursynowa

Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów

  • warsztaty modelarskie. Jako jedyna dzielnica organizujemy trzy ogólnopolskie festiwale modelarskie (Babaryba, Kontrast, Festiwal Kartonowy). W namiocie DOK, na mieszkańców Ursynowa i tych małych i tych trochę większych czekają instruktorzy z modelami, figurkami i farbami
  • warsztaty plastyczne i rękodzielnicze
  • foto-ramka
  • kolorowanka dla dzieci XL
  • ścieżka sensoryczna i zabawy dla najmłodszych
  • mini pokazy sekcji działających w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów

Biblioteka Publiczna im. Juliana Ursyna Niemcewicza – URSYNOTEKA

  • warsztaty popularnonaukowe poświęcone ceramice, dinozaurom, bursztynowi, wulkanom oraz mikroskopom,  
  • planetarium „SYRIUSZ”, które wprowadzi dzieci w fascynujący świat astronomii. Pod kopułą planetarium zostaną przeczytane fragmenty książki Justyny Styszyńskiej „Idol. Mikołaj Kopernik”. Dzięki wykorzystaniu specjalnego programu wizualizacyjnego uczestnicy razem z narratorem zobaczą gwiazdozbiory, planety oraz obiekty głębokiego kosmosu i odpowiedzą na pytanie czy dziś, patrząc w niebo, widzimy te same gwiazdy, które widział Kopernik,
  • książki za 5, 10 i 15 zł - każda złotówka będzie cegiełką i zasili zakup wydawniczych nowości. 
  • godz. 11.00-13.30 - quiz książkowy ursynoteki
  • godz. 13.30-16.00 - warsztaty „Kolaże Wisławy Szymborskiej”
  • godz. 14.00-16.00 - warsztaty przypinki
  • godz. 16.00-18.00 - warsztaty recyklingowe „Drugie życie książki”
  •  archeologia dla małych (4-10 lat) i większych (10+), na terenie placu zabaw; wejścia o godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 i 16.00. 

Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji

  • godz. 12.00-15.00 - stanowisko malowania buziek,
  • godz. 12.00-16.00 – fotolustro,
  • stanowisko do gry w piłkarzyki,
  • trampoliny dla dzieci,
  • badminton,
  • zabawa dla dzieci i zdobywanie aktywności (karty do odbioru w głównym namiocie UCSiR). Każde dziecko, które uzbiera 5 stempelków za zdobycie aktywności będzie brało udział w losowaniu nagrody – jedno dziecko, jedna nagroda. Zadania będą organizowane na boisku Orlik.  

SPZOZ Warszawa — Ursynów

  • indywidualne konsultacje ze specjalistami w zakresie: psychologii, dietetyki, położnictwa, okulistyki, fizykoterapii, terapii uzależnień, pielęgniarstwa,
  • pokaz zasad pielęgnacji noworodka,
  • punkt szczepień przeciw COVID-19,
  • badanie poziomu cukru i kwasu moczowego,
  • pomiar ciśnienia,
  • pomiar wzrostu i wagi,
  • sprawdzenie wskaźnika BMI,
  • porady dotyczące pielęgnacji ran,
  • namiot z kleszczem - profilaktyka dot. boreliozy,
  • ocena fizjoterapeuty z zakresu wad postawy u dzieci (badanie stóp),
  • pokaz ćwiczeń zapobiegających „platfusowi”,
  • slalom w alkogoglach (gogle z szybą imitującą spożycie 2 promili alkoholu),
  • „Szpital zabiegowy dla pluszaków” gdzie najmłodsi uczestnicy będą mogli m.in. opatrzeć rany pluszowego aligatora, zrobić zastrzyk strzykawką bez igły, zbadać parametry życia pluszaka - a to wszystko w jednorazowych kitlach, pod okiem profesjonalnej pielęgniarki, 
  • informacje dotyczące programów polityki zdrowotnej i promocji zdrowia realizowanych i finansowanych z budżetu m. st. Warszawy;
  • konkursy plastyczne dla dzieci,

Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów

Prezentacja twórczości artystycznej uczestników Dziennego Domu Pomocy Społecznej. Będą gry planszowe i zabawy, tzw. stolikowe oraz ruchowe dla dzieci i dorosłych, będzie też można dowiedzieć się o działalności ośrodka i formach udzielanej pomocy. Można będzie wziąć udział w warsztatach: 

  • tworzenia magnesów z odlewów gipsowych
  • wyklejanek plastelinowych
  • tworzenia mini doniczek z aromatycznymi ziołami
  • scrapbookingu, czyli tworzenia z papieru
  • malowania świeczników z gipsu

Środowiskowy Dom Samopomocy "Pachnąca" 

Promocja placówki, prezentacja miejsca przyjaznego osobom doświadczającym kryzysu psychicznego i problemów zdrowia psychicznego oraz efektów aktywizująco - wspierającej pracy połączone z  miniwarsztatami plastycznymi.

Szpital Południowy

  • prezentacja dwóch zakresów działalności: położnictwa oraz pomocy ratunkowej
  • pierwsza przedlekarska  pomoc w nagłych wypadkach - oparzenia, zwichnięcia, złamania, krwotoki. Instruktaż, jak możemy sobie pomóc w warunkach domowych.
  • organizacja ciągłego dwustanowiskowego szkolenia z BLS ( podstawowych czynności resuscytacyjnych), z wykorzystaniem  manekinów treningowych, 2 defibrylatorów umożliwiających w rzeczywistym czasie ocenę skuteczności prowadzonego pośredniego masażu serca
  • stanowisko z instruktażem obsługi defibrylatora zewnętrznym AED
  • stanowisko dla ciekawskich - co jest w torbie reanimacyjnej i do czego służy? Jak wygląda zapis EKG mojego serca (kardiomonitor)? Jak działa scaner żył powierzchniowych, wideolaryngoskop?
  • możliwość rozmowy z położną pracującą na Bloku Porodowym oraz edukacyjny instruktaż przebiegu porodu na modelach anatomicznych
  • możliwość wysłuchania czynności serca płodu
  • możliwość badania zewnętrznego i określenia położenia dziecka przez położną
  • edukacja na temat niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu dostępnych w szpitalu
  • promocja portalu  #rodzęwPołudniowym

Mazowieckie Centrum Stomatologii

Na tym stanowisku będzie można wykonać przegląd stomatologiczny oraz konsultacje stomatologiczne i ortodontczne. Będzie można również zapoznać się z pełnym spektrum usług oferowanych przez Mazowieckie Centrum Stomatologii, jak również zapisać się na wizytę stomatologiczną do wybranej poradni. 

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie - beczkowóz z warszawską kranówką oraz namiot z animacjami dla dzieci. 

Szybka Kolej Miejska

  • fotościanka z pojazdem Impuls2
  • kącik kreatywnych i edukacyjnych zabaw dla dzieci - konkursy i quizy na temat bezpieczeństwa na kolei, malowanie twarzy, kolorowanki
  • zajęcia sportowo-rekreacyjne
  • wspólna strefa relaksu spółek Warszawskiego Transportu Publicznego

Tramwaje Warszawskie 

  • animacje w tematyce bezpieczeństwa na drodze, w kontekście pieszy-tramwaj
  • strefa chillout z leżakami

Centrum Handlowe Ursynów 

  • warsztaty plastyczne zdobienia bawełnianych toreb dla dzieci
  • stoiska z lodami tajskimi i watą cukrową
  • strefa foto z budką telefoniczną 
  • gra Jenga w rozmiarze XXL 
  • strefa chillout 

Miejskie Zakłady Autobusowe

  • kolorowanka rozmiarów miejskiego autobusu 
  • gry i zabawy z nagrodami dla dzieci
  • malowanie buziek i tatuaży
  • strefa relaksu z leżakami

Zarząd Transportu Miejskiego

  • atrakcje dla dzieci (m.in. kolorowanki i upominki)
  • informacje o układzie komunikacyjnym oraz taryfie biletowej 

Metro Warszawskie

strefa namiotu informacyjnego: aktualne materiały promocyjno-informacyjne dotyczące bieżącej i przyszłej działalności metra

strefa młodego pasażera: rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, łamigłówek etc. związanych z metrem, prezentacja plansz edukacyjnych związanych z zachowaniem bezpieczeństwa w metrze.

„Żywy” Krecik będzie rozdawał gościom kolorowe balony, wiatraczki i lizaki.

Strefa piknikowa na terenie Olkówek, przy placu zabaw „Park Jurajski”: 

Na scenie odbędą się pokazy wokalne, taneczne i występy chórów. Zapraszamy także do bezpłatnej strefy zabaw dla dzieci:

  • dmuchany plac zabaw Dżungla
  • dmuchany DART
  • domek z piłeczkami
  • BIGBALLERS Orange
  • 8 metrowa zjeżdżalnia ZOO
  • ponad 6 metrowa zjeżdżalnia PALMY
  • 2 stanowiska malowania buziek
  • 2 stanowiska baniek mydlanych
  • 2 stanowiska modelowania balonów

Dodatkowo zapraszamy do:

  • Planetarium – pokazy w mobilnym planetarium oraz obserwacja Słońca przez teleskop słoneczny
  • stanowiska Matplanety - darmowe warsztaty dla dzieci w wieku 4-15 lat z matematyki i programowania (wiek 6-14 lat), zagadki, gry logiczne 
  • stanowiska Mały inżynier – Chemiczne Show Szalonego Naukowca, zadziwiające eksperymenty, wielofunkcyjne roboty i wiele innych naukowych atrakcji czekać będzie na Was na stanowisku Małego Inżyniera. Wspólnie przekonamy się jak fascynująca może być nauka, sprawdzimy działanie niespotykanych substancji chemicznych i pokażemy magiczne naukowe sztuczki.
(Monika Witkowska)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

UFFFUFFF

3 1

Dobrze, że będzie Punkt Szczepień Covid... innaczej nie poszedłbym...

14:59, 16.06.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OnaOna

0 0

?, oczywiście, nie mogło zabraknąć tak ważnego punktu...
Pozdrawiam.

07:35, 17.06.2023

BoomBoom

1 1

Będę z córką i zdam relacje. Tylko najpierw wytrzeźwieje.

15:01, 16.06.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%