Wojciech Fangor to ostatni "wielki mistrz" XX wieku. Ten znany na całym świecie malarz, plakacista i rzeźbiarz stworzył dzieła, które warte są dziś miliony dolarów.
W latach 60. i na początku lat 70. XX wieku artysta malował obrazy z nurtu minimal artu i op-artu. To właśnie z tego okresu pochodzą dzieła, z których jest najbardziej znany - prace z charakterystycznymi okręgami i falami. Stał się tak znany, że w 1970 roku otworzył, jako jedyny jak dotychczas polski artysta, indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima.
powyżej: dzieło W. Fangora - "M39" - sprzedane za 4,72 mln złotych na rekordowej aukcji
Mało kto wie, że młodzieńcze dzieło Fangora znajduje się... na suficie w jednej z willi na Ursynowie!
Chodzi o dzieło „Plejady” z 1943 roku. Powstało, gdy willę na terenie dzisiejszego Ogrodu Botanicznego w Powsinie zamieszkiwała rodzina młodego wówczas artysty. Obraz przedstawia grupę siedmiu mitologicznych kobiet oraz gwiazdozbiór o tej samej nazwie. Całość utrzymana jest w delikatnych, jasnych barwach.
- Dziś zastanawiam się, co skłoniło mnie do sielankowo- rokokowej stylizacji – mówił w wywiadzie Wojciech Fangor. – Może to była ucieczka od najstraszniejszego wówczas terroru? - dodawał.
Malowidło o mitologicznej tematyce zostało odsłonięte w mrocznych czasach okupacji. Artysta miał wtedy zaledwie 21 lat. Jego sielankowa lub wręcz neorokokowa stylistyka, miała być odskocznią od trudów wojny.
Przez lata dzieło Fangora z Ursynowa było nieco zapomniane i niszczało. W 2020 roku Ogród Botaniczny PAN w Powsinie zaczął zbierać środki na odrestaurowanie młodzieńczego dzieła wybitnego polskiego malarza i grafika. Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora zorganizowała aukcje obrazów, 240 tys. złotych dołożył Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. W tym samym roku malowidło zostało wpisane przez niego do rejestru zabytków.
Prace zostały już zakończone. Malowidło odzyskało swój dawny blask. - Usunięto m.in. wtórne przemalowania oraz uzupełniono ubytki. Jest to nieoceniony zysk dla polskiego dziedzictwa kultury - poinformował prof. Jakub Lewicki, wojewódzki konserwator zabytków.
Willę Janówek można zwiedzać podczas odwiedzin w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. W Warszawie znajdują się także inne realizacje Wojciecha Fangora, jednych z najdroższych polskich artystów. Możemy je zobaczyć na stacjach centralnego odcinka drugiej linii metra, na stacji Wilanowska oraz na dworcu PKP Warszawa Śródmieście.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz