Zamknij

Starzenie się skóry - jakie są przyczyny, objawy i metody zapobiegania?

18:40, 23.01.2023 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 18:42, 23.01.2023
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Młody wygląd to marzenie wielu osób. Jednak wraz z wiekiem skóra traci elastyczność i powoli zaczyna pokrywać się zmarszczkami. Na starzenie się skóry mają wpływ czynniki genetyczne i środowiskowe, a także sposób odżywiania i styl życia. Ten proces można zatrzymać, stosując dobrej jakości kosmetyki lub poddając się wybranym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. A co zrobić, żeby skóra zachowała zdrowy i piękny wygląd?

Jakie czynniki powodują starzenie się skóry?

Starzenie się skóry może być procesem o charakterze wewnętrznym lub zewnętrznym. Starzenie wewnętrzne dotyka całego organizmu i nie jest zależne od ekspozycji na słońce czy stosowanych kosmetyków. W tym przypadku istotną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne oraz przebyte choroby. Starzenie zewnętrzne zwykle obejmuje tylko niektóre części ciała i może być wywołane przez:

  • promieniowanie ultrafioletowe
  • palenie papierosów
  • niezdrową dietę
  • nieprawidłową pielęgnację

Skóra powinna być dobrze nawodniona i odżywiona. Czynnikami, które mogą niekorzystnie na nią wpłynąć, są także stany zapalne, przewlekły stres lub obniżona odporność, która może wynikać z zażywania silnych antybiotyków. Dbanie o skórę warto rozpocząć jeszcze w okresie dojrzewania, ponieważ z czasem niektóre zmiany będą trudne do zatrzymania lub odwrócenia.

Jakie są objawy starzenia się skóry?

Starzenie się skóry postępuje bardzo powoli, dlatego często pierwsze objawy mogą pozostać niezauważone. Gdy skóra traci blask i staje się nienaturalne blada, można przypisać ten stan zmęczeniu lub różnego rodzaju chorobom. A jak rozpoznać pierwsze objawy starzenia się skóry? Do niepokojących sygnałów można zaliczyć takie czynniki jak:

  • wyraźna utrata blasku
  • utrata jędrności 
  • pojawienie się zmarszczek
  • uczucie suchości i dyskomfortu
  • plamy pigmentacyjne

Proces ten może przebiegać odmienne w zależności od indywidualnych predyspozycji. Najpopularniejszym objawem są charakterystyczne przebarwienia i wiotczenie skóry. W efekcie staje się ona bardziej delikatna, wysuszona i zdecydowanie mniej sprężysta. Niekiedy skóra jest również szorstka, a na jej powierzchni coraz częściej pojawiają się pękające naczynka. 

Jakie są najskuteczniejsze metody zapobiegania procesom starzenia?

Procesom starzenia można skutecznie zapobiec, dzięki nowoczesnym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Przed skorzystaniem z usługi stan skóry powinien każdorazowo ocenić doświadczony dermatologktóry ma niezbędną wiedzę i doświadczenie, żeby właściwie pokierować pacjentem. Jeśli nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegów odmładzających, to warto sprawdzić ofertę przychodni specjalistycznej High-Med. Dostępne na miejscu zabiegi medycyny estetycznej obejmują wszystkie części ciała i doskonale pobudzają skórę do regeneracji. W przypadku zwiotczenia naskórka można zdecydować się na laseroterapię, mezoterapię igłową, Endolift lub nici HIFU. Doskonałe efekty daje również zabieg kolagenowy Linerase i Nici PDO. Więcej szczegółowych informacji o ofercie można znaleźć na stronie https://high-med.pl/dermatologia/. Poza wizytą w gabinecie medycyny estetycznej należy pamiętać również o zdrowej diecie, aktywnym trybie życia i regularnych konsultacjach dermatologicznych.

Wiotczenie skóry powoduje duży dyskomfort i może znacząco obniżać samopoczucie. Dlatego warto zadbać o skórę, by jak najdłużej wspaniale się prezentowała. W tym celu trzeba stosować kosmetyki, które ochronią ciało przed promieniowaniem UV i innymi szkodliwymi czynnikami, które znajdują się w powietrzu. Pomocne w przywróceniu skórze blasku będą również niektóre zabiegi medycyny estetycznej.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%